Hlavní navigace

Vnitro bude nadále pro záchranné složky používat zastaralou síť Pegas/Tetrapol

24. 11. 2020

Sdílet

Ministerstvo vnitra ČR Autor: Jan Sedlák

Ministerstvo vnitra bude pro komunikaci záchranářů, hasičů či policie nadále používat technologicky zastaralou síť Pegas/Tetrapol, která zvládá pouze základní komunikaci bez datových přenosů. O tom, že se síť, jejíž budování začalo v roce 1995, modernizuje, rozhodla Bezpečnostní rada vlády na základě tajného dokumentu. Upozornil na to iRozhlas.cz, zdroje Lupy informaci potvrdily.

Na Lupě jsme se síti Pegas na technologii Tetrapol v minulosti věnovali. Vnitro původně chtělo zakázku za 4,5 miliardy korun zadat bez výběrového řízení společnosti Pramacom, která Pegas historicky provozuje. Na základě článků a kritiky se cena srazila na 3,1 miliardy.

Nordic Telecom také podal stížnost k antimonopolnímu úřadu. Ten nakonec řízení zastavil, protože vnitro zakázku zrušilo. Nordic společně s O2 dlouhodobě projevovali zájem o vybudování nové a modernější “vysílačkové” sítě na technologii LTE na frekvencích 400 MHz.

“Rozhodnutí modernizovat stávající síť Pegas, a tedy zajištění mobilní komunikace na příštích několik let, ministerstvu vnitra poskytlo časový prostor pokračovat v přípravě tzv. cílového řešení,” uvedlo vnitro pro iRozhlas.

Vnitro tak dostává další čas vymyslet, jak modernější technologie nasadit. Zaznívá ovšem kritika, že kvůli dřívější nečinnosti dochází k výraznému prodražování provozu celé sítě. Akci zkomplikovalo i posouvání aukce 5G frekvencí. Součástí je i vyhrazení kapacit pro vysílačkové PPDR systémy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).