Hlavní navigace

Vodafone, T-Mobile ani O2 už neúčtují poplatek za vrácení nespotřebovaného kreditu [AKTUALIZOVÁNO]

12. 6. 2020

Sdílet

Mobilní telefony - smartphone Autor: Depositphotos
  • 15. 6. 12:50 – doplnili jsme informaci o tom, že poplatek zrušil i T-Mobile
  • 15. 6. 15:10 - doplnili jsme informaci o tom, že poplatek zrušil i operátor O2

První z trojice síťových operátorů přestává za vrácení nespotřebovaného kreditu účtovat poplatek. Vodafone to oznámil v tiskové zprávě.

Účtování poplatků operátorům umožnila novela zákona o elektronických komunikacích, která platí od letošního dubna. Zákazník s předplacenou službou si podle ní může při přechodu k jinému operátorovi zažádat o vrácení zůstatku předplatného a operátor si za vrácení může naúčtovat poplatek.

Když ale Vodafone v tiskové zprávě říká, že „poplatek za vrácení kreditu zavedla letošní novela telekomunikačního zákona“, je to zavádějící tvrzení. Podle zákona totiž operátor poplatek požadovat může, ale nic jej k tomu nenutí. Poplatek navíc musí odpovídat skutečným nákladům na vracení peněz.

Operátoři za službu podle svých ceníků začali požadovat následující částky: O2 199 Kč, T-Mobile 118,98 Kč a Vodafone 149 Kč. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v květnu oznámil, že výši poplatků prověří.

„Vrácení kreditu s sebou přináší náklady například na administraci, výplatu peněz nebo identifikaci zákazníka, která je nutná jako prevence praní špinavých peněz. Bez této identifikace by bylo možné z anonymního prostředí převádět na konkrétní osoby s pomocí SIM karet značné částky,“ popisuje Vodafone.

„Z nejnovější analýzy Vodafonu vyplývá, že více než polovina zákazníků měla při převodu čísla zůstatek kreditu menší než 2 koruny. Za měsíce duben a květen přišlo do Vodafonu 17 žádostí o vrácení kreditu,“ dodává s tím, že poplatky úplně přestane požadovat.

„Určitě si dokážeme představit jednoduchý proces vrácení kreditu na jedno kliknutí, pokud by předplacené karty nebyly anonymní,“ dodává viceprezident Vodafonu pro regulaci a vnější vztahy Richard Stonavský.

AKTUALIZACE 15. 6. 12:50 – Svůj poplatek za vrácení nespotřebovaného kreditu zrušil také T-Mobile, zjistil server Peníze.cz

AKTUALIZACE 15. 6. 15:10 – Na Twitteru na dotaz radního ČTÚ Lukáše Zeleného zrušení poplatku potvrdilo i O2:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).