Hlavní navigace

WCA Holding získal 20% podíl ve startupu zaměřeném na monitoring ovzduší Perfect-Air

9. 6. 2021

Sdílet

Perfect-Air stanice Autor: Perfect-Air

Do startupu Perfect-Air, věnujícímu se hyperlokálnímu monitoringu kvality ovzduší, vstupuje WCA Holding Matouše Poláka. Za několikamilionovou investici Polák získal 20% podíl ve firmě. Dalších 10 % stále drží investiční akcelerátor založený Hynkem Sochorem Soulmates Ventures, a to prostřednictvím firmy Soulmates Capital. Majoritní podíl nadále připadá firme Slamka Consulting Martina Malčíka. Valuace startupu se po vstupu WCA Holdingu zvýšila na 110 milionů korun.

Perfect-Air vznikl před třemi lety, přičemž vývoj systému na monitoring kvality ovzduší akceleroval zejména po loňském vstupu Soulmates Ventures. „Za půl roku jsme Perfect-Air posunuli o výrazný kus vpřed. Už nejde o pouhý hardware, tedy měřicí stanici hyperlokálního znečištění, ale o sofistikovaný komplexní systém, kdy jsou data kalibrována pomocí pokročilých matematických modelů na základě dat z více zdrojů,“ vysvětluje zakladatel projektu Martin Malčík. 

Zakladatel Perfect-Air Martin Malčík.
Autor: Perfect-Air

Zakladatel Perfect-Air Martin Malčík.

Systém využívá data nejen z vlastními silami vyvinutých měřících stanic, ale také data ze satelitů, geografické údaje nebo informace o dopravě. Startup nyní pracuje na napojení vrstev s informacemi o dalších látkách obsažených v ovzduší, pylech a požárech. „Nad tím vším funguje chytrý algoritmus, který má schopnosti učení. Vlastní hardware využíváme ke kalibraci dat získaných z nejrůznějších datových zdrojů. Cílem je vytvořit platformu, která dokáže poskytovat nejpřesnější digitální data o kvalitě ovzduší na světě,“ říká zakladatel Soulmates Ventures Hynek Sochor.

Prostředky získané vstupem WCA Holding startup využije na zahraniční expanzi. "Investice do pokročilého systému Perfect-Air pomáhá diverzifikovat naše portfolio a také jím naplňujeme náš příklon k udržitelným projektům. Znečištění ovzduší je v posledních letech velké téma, o Ostravsku to pak platí dvojnásob. Ambice projektu však dalece překračují zdejší region a největší výzvou pro následující měsíce bude škálování produktu za hranice České republiky. Právě k tomu jsou finanční prostředky naší společnosti určeny,“ uvádí majitel WCA Holding Matouš Polák.

Venkovní měřící stanice Perfect-Air.
Autor: Perfect-Air

Venkovní měřící stanice Perfect-Air.

Sochor pak dodává, že nová investice desetinásobně zhodnocuje původní investici jeho společnosti. „V dalším rozvoji řešení Perfect-Air vidíme obrovský potenciál, proto v projektu i nadále setrváváme. Jde o první investici naší společnosti, která se zaměřuje na greentech startupy. Nedlouho po začátku našeho fungování se začíná ukazovat, že jdeme správným směrem,“ uzavírá Sochor.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).