Hlavní navigace

Weby Economie minulý čtvrtek nefungovaly kvůli poruše na síťové infrastruktuře

Sdílet

David Slížek 28. 5. 2018
E-mail - Centrum.cz

Weby vydavatelství Economia, včetně freemailových služeb na portálech Centrum.cz, Atlas.cz a Volny.cz, byly minulý týden ve čtvrtek část dne nedostupné. Když se pak už šlo do freemailů přihlásit, vypadaly schránky uživatelů prázdné. Situaci se firmě podařilo úplně vyřešit až večer.

Co se stalo? Příčiny a průběh výpadku Lupě popsal ředitel divize Produkt a vývoj Štěpán Burda. Problémy podle něj nastaly ve čtvrtek někdy kolem poledne:

Výpadek byl způsoben nekorektním chováním jednoho z core prvků naší síťové infrastruktury, které se postupně rozšířilo do obou našich datacenter. Problémy se částečně podařilo vyřešit kolem 14:00 nasazením externí CDN, která po dobu výpadku sloužila jako cache pro velkou část našich služeb.

Backendové (BE) systémy našeho freemailu ovšem pro svůj chod potřebují stabilní vnitřní síť, a proto i přesto, že se z frontendových (FE) serverů freemailu schránka načetla, tak v případě, že se FE nemohl spojit s BE servery, jevila se schránka uživateli jako prázdná.

Později večer se podařilo problematický síťový prvek odizolovat a situace se tak vrátila do normálu. Během výpadku nedošlo k žádné ztrátě uživatelských dat a všechny příchozí e-maily byly v průběhu večera postupně doručeny do schránek uživatelů.

Za společnost Economia, a.s. se velice omlouvám všem našim uživatelům za způsobené problémy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.