Hlavní navigace

Yelp si znovu stěžuje Evropské komisi, že Google zneužívá dominanci ve vyhledávání

Sdílet

David Slížek 23. 5. 2018
Yelp

Google zneužívá svou dominanci ve vyhledávání proti konkurenčním službám na vyhledávání lokálních služeb, podniků či restaurací, stěžuje si americká služba Yelp. Firma proto podala oficiální antimonopolní stížnost Evropské komisi, informoval deník Financial Times.

Yelpu se nelíbí, že Google při hledání místních služeb před organické výsledky vyhledávání předsazuje výrazný box s výsledky z vlastní databáze. Odkazy na služby konkurence, jako je právě Yelp, Tripadvisor nebo Foursquare se zobrazují až pod tímto boxem.

Obdobnou stížnost podával Yelp ve spolupráci s dalšími službami už v roce 2011, Komise ale v roce 2017 rozhodla zatím jen o tom, že Google zneužíval dominanci u služeb na porovnávání cen.

Google má podle verdiktu zaplatit pokutu 2,4 miliardy eur, proti rozhodnutí se ale odvolal – byť výsledky vyhledávání pro jistotu změnil tak, aby verdiktu Komise vyhovovaly.

Nedávno Google ustoupil také ve vyhledávání obrázků. Po stížnostech vydavatelů a majitelé autorských práv k fotkám změnil interface Google Image Search tak, aby uživatelé nemohli snadno vyhledané obrázky stahovat nebo se vyhýbat návštěvě webů, ze kterých pocházejí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.