Hlavní navigace

Google mění vyhledávání obrázků, aby se daly hůře krást

16. 2. 2018

Sdílet

Google Image Search - vyhledávání - obrázky

Tlačítko „zobrazit obrázek“, které umožňovalo otevřít samotný obrázek, už ve výsledcích Google Image Search (Obrázky Google) nenajdete. Google z výsledků vyhledávání odstranil i tlačítko pro hledání dalších podobných obrázků („vyhledat podle obrázku“)

Změna je výsledkem sporů, které Google už několik let vede s majiteli autorských práv. Ti si stěžují, že jim design vyhledávače ubírá velkou část návštěvnosti a také usnadňuje uživatelům stahování obrázků chráněných autorským právem.

Google na Twitteru potvrdil, že novinka „částečně souvisí“ s nedávným uzavřením licenční dohody s firmou Getty, která je provozovatelem globální fotobanky. U obrázků také přibylo výraznější upozornění, že se na ně mohou vztahovat autorská práva.

Uživatelé, kteří mají o obrázek zájem, se po změně složitěji vyhnou prokliku na webovou stránku, kde se obrázek nachází. V prohlížečích samozřejmě pořád funguje otevření obrázku v nové kartě přes kliknutí pravým tlačítkem myši, dá se ale očekávat, že většina uživatelů takový postup nepoužije.

Z výsledků vyhledávání zmizel i odkaz na vyhledání podobných obrázků, ale zůstaly náhledy souvisejících fotek. Podobné záběry také mohou uživatelé vyhledat tak, že fotku přetáhnou myší do vyhledávacího políčka Googlu.

Vydavatelé a majitelé autorských práv k obrázkům proti Google Image Search protestují od roku 2013, kdy vyhledávač představil novou podobu své služby, včetně větších náhledů fotek nebo právě tlačítka na zobrazení originálu obrázku – viz Čeští vydavatelé povolávají kvůli obrázkům proti Googlu právníky nebo Krade Google fotky? Změny ve vyhledávání pobouřily majitele webů. Google ale tvrdil, že na změně vyhledávání obrázků není nic neférového.

Na postup Googlu si tehdy u Evropské komise stěžovalo evropské zájmové sdružení „obrazového průmyslu“ CEPIC. Ke stížnosti se připojilo i české Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). V loňském roce se svou vlastní stížností přidala právě firma Getty. A vypadá to, že její síla rozhodla – Getty ostatně už jednou přiměla Microsoft ke změně vyhledávání obrázků ve vyhledávači Bing.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).