Hlavní navigace

Z ciziny už se volá levněji. Ale jen z té unijní a jen s T-Mobilem a Vodafonem

Sdílet

Jan Beránek 12. 6. 2017

Po Evropě jako doma. Několikaletá snaha Bruselu o zrušení leckdy přepálených roamingových poplatků nakonec přinesla ovoce. T-Mobile a Vodafone dnes spustili roamingové volání v zemích EU pro všechny své zákazníky. O2 si nechává ještě tři dny k dobru a své systémy přenastaví v nejzazší možný termín – tedy až ve čtvrtek, 15. června. 

Jak Vodafonu, tak T-Mobilu o víkendu na několik hodin nefungovaly samoobslužné systémy. Většinou ale stihli technici operátorů všechny změny nutné k přípravě na nové počítání roamingu nastavit během noci ze soboty na neděli. O2 si s roamingem užilo své během předminulého týdne, ale i tak nahodí novinku až ve středu. 

Jak se nový roamingový ceník dotkne provozu z ciziny, ukáží letošní prázdniny. U T-Mobile třeba loni zákazníci provolali po celém světě 79 milionů minut a přijali 105 milionů minut hovorů.

Operátory pálí především data, za která si jejich zahraniční konkurenti nechávají platit. Vodafone třeba ruší datový roaming u datových SIM karet. „Se změnou podmínek roamingu se mění náklady, které na zajištění služby máme, a na to jsme museli reagovat,“ tvrdí mluvčí operátora Markéta Kuklová

Slovenský Orange zkusil regulaci obejít rafinovanými novými tarify, u nichž nabízel v základu jen sto megabajtů k prosurfování v cizině. Domácí gigabajty pak přidal jako bonus. Hned po uvedení paušálů se strhla zákaznická smršť a ještě večer se do nabídky vrátily tarify klasické. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.