Hlavní navigace

Žádné vytržení z kontextu, ministryně Nováková opakovala tvrzení o datech osmkrát

25. 2. 2019

Sdílet

Marta Nováková - ministerstvo púrůmyslu a obchodu Autor: Česká televize

Česká televize se v pořadu 168 hodin vrátila k výrokům ministryně Marty Novákové (nestranička za ANO) o cenách mobilních dat. Šéfka rezortu průmyslu a obchodu se totiž po jejich odvysílání bránila tím, že byly údajně „vytržené z kontextu“.

Tento dojem se její úřad snaží vytvářet i na svém webu, kde na podporu jejího tvrzení zveřejnil zvukový záznam rozhovoru Novákové s Českou televizí. Jak jsme na Lupě upozornili, jde ale o zjevnou manipulaci: ministerstvo totiž publikovalo záznam rozhovoru, který se vůbec nevysílal – viz Trik ministerstva průmyslu: na obranu Novákové používá záznam, který se nevysílal.

Nedělní vydání pořadu 168 hodin přineslo úryvky ze skutečně použitého rozhovoru, ve kterém Nováková výrok o tom, že data zlevní teprve když lidé začnou kupovat ta současná, dražší, opakuje několikrát a přes nevěřící dotazy redaktora na své tezi trvá:

„Uživatelé obecně nepoužívají mobilní data … protože je vytvořeno povědomí, že jsou mobilní data drahá,“ říká ministryně. „Je vytvořeno povědomí?“ reaguje nevěřícně redaktor Jan Novák.

„Nepopírám, že když budeme srovnávat ceníkové ceny dat, tak ta jsou drahá … a protože tohleto pořád opakujeme, tak lidé se tomu vyhýbají a nemůžeme ani vést k tomu, aby se začala data intenzivněji využívat, abychom je zlevnili,“ tvrdí ministryně v další části interview.

Podle ČT své tvrzení zopakovala celkem osmkrát.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).