Hlavní navigace

Zákaz Huawei v 5G sítích řeší už i Evropská komise

4. 2. 2019

Sdílet

Už i Evropská komise (EK) začíná řešit možný zákaz účasti čínského hegemona Huawei na poli telekomunikační infrastruktury v evropských mobilních sítích páté generace. V neděli to uvedla agentura Reuters.

EK zvažuje vytvoření návrhu, který by de facto vyloučil čínskou společnost Huawei Technologies a její infrastrukturu z budování evropských 5G sítí. Agentuře Reuters to potvrdili čtyři nejmenovaní vysoce postavení úřednici.

Jednou z preferovaných variant, které komise zvažuje, je podle agentury i změna regulace kybernetické bezpečnosti z roku 2016. Směrnice 2016/1148 vyžaduje, aby podniky zapojené do kritické infrastruktury dodržovaly vhodná bezpečnostní opatření. 

EK zvažuje změnu definice kritické infrastruktury tak, aby zahrnovala i takzvané mobilní sítě páté generace. Regulace by pak účinně bránila tomu, aby podniky z EU používaly v nově budovaných sítích telekomunikační infrastrukturní prvky poskytované jakoukoli zemí nebo společností podezřelou z používání svého zařízení pro špionáž nebo sabotáž.

Úřednici ale zvažují také další možnosti jako je změna pravidel zadávání veřejných zakázek, případně kombinace více nástrojů. Zdůrazňují také, že celá iniciativa není namířena proti jedné společnosti, ale je vyvolána širšími obavami o evropskou bezpečnost. Připouštějí ovšem, že velká část těchto obav v současnosti souvisí s Čínou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).