Hlavní navigace

Zneužívá Google svou dominanci v EU? Verdikt má padnout do několika měsíců

22. 5. 2017

Sdílet

Vleklý spor Evropské komise (EK) s Googlem (dnes už tedy s jeho mateřskou společností Alphabet) o to, zda americká firma nezneužívá dominantní postavení na trhu s vyhledáváním, se po sedmi letech zřejmě chýlí k rozuzlení. 

Antimonopolní úřad EK v případu rozhodne v průběhu několik měsíců. Na odborné konferenci to podle agentury Reuters slíbil Tommaso Valletti, který na DG Competition působí ve funkci Chief Competition Economist.

„V průběhu několika příštích měsíců dojdeme k rozhodnutí v případech týkajících se Googlu – vyhledávání, AdSense – a pro mě nejzajímavějším je Android,“ cituje úředníka Reuters.

V obviněních, která Evropská komise šetří, jde o několik věcí: zda Google ve výsledcích vyhledávání systematicky zvýhodňuje svůj srovnávač zboží proti službám konkurence či zda zneužíval dominanci tím, že od tzv. přímých partnerů v reklamním systému AdSense vyžadoval exkluzivitu (Google to změnil v roce 2009). U sporu týkajícího se Androidu jde o to, zda Google omezuje přístup konkurence do přístrojů s Androidem.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 5. 2017 11:14

  NojakoNicmoc (neregistrovaný)

  Jak vtipné, opět.
  Pokud je služba využívána ve velkém, má hned problém. Protože si nějaký soud myslí, že pak zneužívá svého postavení, dominantního.

  Proč nežalujete Apple, že má tolik peněz? Proč nežalujete EU, že se cpe všude? Nebo USA, protože prakticky každý velkofilm je z této země?
  Pokud mám produkt, který využívají lidé, protože jsou s ním spokojeni, tak co je komu do toho? Udělal jsem skvělý produkt, lidé ho používají a ve chvíli, když udělám nějakou změnu, třeba si troufnu dát na svou stránku google.com reklamu na svůj vyhledávač chrome, tak hned zneužívám svého dominantního postavení?
  Kdyby byl jiný vyhledávač, který by používali lidé místo google, tak ať. Nepouživají, mají asi proto své důvody.

  Tečka.

 • 23. 5. 2017 8:54

  Padouch (neregistrovaný)

  Na jedná straně hromada produktů a možností a na druhé straně regulace: https://goo.gl/iKiiV3 Co si vyberete? Možnosti a nebo direktivní omezení?

 • 23. 5. 2017 8:32

  Vinczák (neregistrovaný)

  Myslím si, že nezneužíva, ale problém je celkom inde - Európska komisia ako najvyšší orgán EÚ má málo peňazí na svoju činnosť, keďže členské štáty najmä tie veľké (Nemecko, Francúzsko, nehovoriac už o Británii - brexit) už nie sú tak štedré a ochotné financovať orgány EÚ, ale peniaze na činnosť treba. A tak Európska komisia sa snaží za každú cenu podojiť veľké americké firmy. Mohla by podojiť Microsoft, ale nechce, lebo Microsoft ochotne dodáva informácie vládam, ministerstvám a ďalším štátnym orgánom po celej Európe, ktoré z vďaky za to pravidelne kupujú nové a nové licencie Office a ďalšieho MS softvéru ročne v desaťtisíckach kópií, a to je obojstranne dobrý biznis. Európskym orgánom však peniažky treba a tak radšej podoja Google, ktorý síce bohato žije z reklamy, ale nedodáva ministerstvám žiaden softvér, a tak je ľahšie zraniteľný.

 • 24. 5. 2017 12:19

  sfsdfs (neregistrovaný)

  samozrejme ze zneuziva...