Hlavní navigace

15 let Lupy, aneb jak se za ta léta změnil český Internet?

Autor: Isifa
David Slížek

Od založení serveru Lupa.cz uplynulo 2. dubna právě 15 let. Není to jen příležitost k oslavě pro jeden server, ale také možnost ohlédnout se za tím, jak se změnil český Internet.

Doba čtení: 1 minuta

Pokud se dnes divíte, v jaké retro podobě se vám hlavní stránka Lupy zobrazuje, vězte, že jde o její první design z roku 1998. Rádi bychom si s vámi tento týden i tímto způsobem připomněli, jak se český Internet za uplynulých 15 let změnil.

Hlavní stránka se vám bude v retrodesignu zobrazovat celý tento týden. Ostatní části webu – tedy zejména články – zůstávají nezměněny. A navíc jsme pro vás připravili výroční speciál.

V roce 1998 byly mobilní telefony v plenkách, k Internetu jsme se připojovali vytáčeným připojením přes pevnou telefonní linku a schylovalo se k zásadnímu zápasu s monopolním SPT Telecom o to, kolik bude připojení vlastně stát.

Ve světě právě vznikla firma Google, Microsoft uvedl Windows 98 a administrativa USA předala vládu nad Internetem nově vzniklé organizaci ICANN. Marku Zuckerbergovi bylo 14 let a o Facebooku se mu určitě ještě ani nezdálo.

A i když se o Internetu mluvilo jako o novém převratném médiu, jen málokdo si dokázal opravdu představit, jak velké změny do našich životů přinese.

Výročí vzniku Lupy bereme jako příležitost připomenout si, jak velký posun Internet za 15 let prodělal. V našem výročním speciálu najdete mimo jiné tyto materiály:

Našli jste v článku chybu?