Hlavní navigace

15 let serveru Lupa.cz

Sdílet

Od založení serveru Lupa.cz uplynulo 2. dubna 2013 právě 15 let. Není to jen příležitost k narozeninové oslavě pro jeden server, ale také možnost ohlédnout se za tím, jak se za tu dobu změnil český Internet. Doufáme, že vám v tom aspoň trochu pomůže náš narozeninový speciál.

V roce 1998 byly mobilní telefony v plenkách, k Internetu jsme se připojovali vytáčeným připojením přes pevnou telefonní linku a schylovalo se k zásadnímu zápasu o to, kolik bude připojení vlastně stát. Ve světě právě vznikla firma Google, Microsoft uvedl Windows 98 a administrativa USA předala vládu nad Internetem nově vzniklé organizaci ICANN. Chcete vědět víc? Jiří Peterka se v bilančním článku ohlíží za tím, co se v roce 1998 na Internetu dělo:

Jaký byl Internet v roce 1998? Bojovalo se proti monopolu a vznikla Lupa

Lupa.cz se na narozeninový týden nostalgicky vrátila ke svému původnímu designu z roku 1998. Z dnešního pohledu responzivních, mobilních a tabletových webů vám může připadat trochu k smíchu, podobně ale vypadal celý český Internet. Už si to nepamatujete? S pomocí Muzea Internetu Jiřího Peterky se s námi na tehdejší weby můžete podívat na vlastní oči:

Galerie: Český Internet v roce 1998

Jedním ze serverů, který v roce 1998 vznikl, byla také Lupa.cz. Spustil ji v té době osmnáctiletý student a novinář Marek Antoš. Jak na tu dobu vzpomíná, jak Lupa přišla ke svému jménu a jak se jako právník dívá na současnou podobu Internetu? Přečtěte si ve speciálním narozeninové rozhovoru:

Marek Antoš: Kdysi jsme zapomínali, Google si na ale vás pamatuje vše

Za 15 let se člověk stihne změnit k nepoznání. A v IT čas běží snad násobně rychleji, než v lidském životě. Jak se za uplynulých 15 let změnil český Internet? O kolik víc přenášíme dat? Jak se vyvíjel počet uživatelů a kolikanásobně se rozrostla komunita lidí pracujících v IT? Martin Vyleťal se pokusil získat co nejvíc statistik, které vám na tyto otázky dají odpověď.

Galerie: 15 let českého Internetu v číslech

V roce 1998 pracovali na projektech, které určovaly tvář českého Internetu. Jak se dnes Ondřej Neff, Pavel Zima, Petr Matoušek, Jiří Peterka, Michal Krsek či Jaroslav Winter dívají na změny, které přinesl čas? Co je na vývoji českého online prostředí nejvíce překvapilo a jakou budoucnost Internetu předpovídají? Ptali jsme se a tady jsou odpovědi:

Anketa: Největší překvapení uplynulých 15 let

Od vzpomínání k dnešku: Lupa.cz se 15 let snaží zachytávat trendy, komentovat, analyzovat a vysvětlovat, co je na českém a světovém Internetu podstatné a důležité. Ptali jsme se řady českých IT osobností, co jim Lupa.cz přináší dnes a proč ji čtou. Co tedy Říkají dnes o Lupě?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).