Hlavní navigace

Digitální kabelová televize v České republice

Sdílet

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká jenom pozemních vysílačů nebo satelitu. Kabelové společnosti dlouhou dobu uváděly za svoji velkou výhodu fakt, že se jich proces digitalizace netýká a jejich zákazníci si tedy nemusí pořizovat set-top-boxy. Taková představa už dávno neplatí, kabelové operátory donutila k digitalizaci konkurenční služba IPTV – digitální televize přes internetový protokol, ale také poptávka diváků po lepší kvalitě a více programech.

DVB-C ilustrační

Čím se vlastně liší digitální kabelová televize (označovaná zkratkou DVB-C) od analogové? Základní rozdíl je stejný jako u pozemního televizního vysílání: analog má omezený prostor, a analogová kabelová televize tudíž může nabídnout jen určitý počet televizních programů (v rozšířené nabídce jen něco přes 40 kanálů). Oproti tomu digitální kabelová televize funguje jako soubor několika multiplexů (souhrnných datových toků s několika televizními stanicemi) a obsáhne až 300 kanálů ve standardním rozlišení.

Větší šířka pásma umožňuje digitální kabelové televizi nabízet další služby, které byste u analogové „kabelovky“ hledali marně. O jaké služby jde a za jakých podmínek je může divák využívat, se dozvíte v této příloze serveru DigiZone.cz. Protože se zaměřujeme výlučně na digitální vysílání, věnujeme se v následujících textech výhradně digitální kabelové televizi a nikoli její analogové předchůdkyni.

Nechybí zde samozřejmě ani informace o tom, co potřebujete pro příjem digitální kabelové televize, výčet set-top-boxů používaných tuzemskými kabelovými společnostmi a porovnání s obdobnou službou IPTV. Protože digitální kabelová televize obsahuje převážně placené televizní programy, většina operátorů svoje vysílání kóduje a brání se před pirátským příjmem vlastními set-top-boxy „spárovanými“ s dekódovacími kartami. Tomuto problému věnujeme samostatnou kapitolu.

Aby byl náš souhrn úplný, obsahuje také konkrétní nabídky tuzemských operátorů digitální kabelové televize, včetně přehledných tabulek programových balíčků, ceníků, digitálních přijímačů a odkazů na weby provozovatelů. Zmíníme se také o tom, proč kabelové společnosti musí některé programy šířit povinně a co to znamená pro koncového uživatele.

Věříme, že se vám bude tato v pořadí čtvrtá monotematická příloha DigiZone.cz líbit a přispěje k novým poznatkům o dalším typu digitálního vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).