Hlavní navigace

Výhody a nevýhody DVB-C

Sdílet

Hlavní výhody digitálního kabelu

Bezesporu největší výhodou digitální kabelové televize je mnohem širší pásmo než u klasické analogové kabelové televize. Díky digitalizovaným kabelům se k divákovi dostane mnohem více televizních programů, včetně stanic ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), jimž v této příloze věnujeme speciální kapitolu. Kabelovým společnostem pak digitalizace umožňuje nabízet mnohem pestřejší paletu programových balíčků, takže zákazník si může k základní nabídce objednat třeba jenom filmové nebo sportovní programy a nemusí přijímat větší počet programů, které ho nezajímají.

Stejně jako u pozemního, satelitního nebo IP vysílání nabízí digitální kabel také elektronického programového průvodce (EPG): službu, která divákovi napoví, jaký pořad právě sleduje, jaká část tohoto pořadu už uplynula, kdy končí a co po něm bude následovat. Díky EPG se divák může jednoduchou manipulací s dálkovým ovladačem kabelového set-top-boxu dozvědět program zvolené stanice na týden dopředu a u každého pořadu si otevřít okno s krátkou notickou.

Domeček tipy digitálního vysílání

Schéma základních typů digitálního příjmu televize: pozemní (DVB-T), satelitní (DVB-S) a kabelové (DVB-C)

Digitální kabelová televize není na rozdíl od satelitní nebo pozemní televize náchylná na počasí, nevyřadí jí silné bouřky nebo vichřice (pokud kabelový operátor neodebírá signál televizních programů zrovna z pozemního vysílače nebo satelitu, který má kvůli počasí problém s jejich distribucí). Na druhou stranu nelze vyloučit výpadky zapříčiněné cizím zaviněním, jako je přerušení kabelu při výkopových pracích, apod.

Existují ale i některé nevýhody

Hlavní nevýhodou digitální kabelové televize je omezená dostupnost. Digitální služby nenabízí všechny kabelové společnosti a dokonce se může stát, že operátor sice deklaruje nabídku digitální kabelové televize, ale na části své původní analogové sítě ji nezprovoznil. Kabelové firmy se soustředí především na velká a střední města, opravdu jen výjimečně se tento druh digitálního vysílání dá pořídit v menších obcích.

Další nevýhodou je nutné zapojení kabelového set-top-boxu, bez kterého většinou nelze digitální kabelovou televizi přijímat. Převodník digitálního signálu navíc obsahuje dekódovací kartu, kterou se kabelová společnost jistí před zneužitím svých služeb. Karty bývají „spárované“ se set-top-boxem, což znamená, že přijímač i kartu musí zákazníkovi dodat sama společnost (set-top-box nelze koupit samostatně v obchodě – tedy koupit ano, ale pro příjem služby je většinou nepoužitelný).

Set-top-boxy operátoři většinou pronajímají, některé společnosti je prodávají do osobního vlastnictví. Nutno dodat, že bez dekódovací karty je ale takový set-top-box takřka na nic. Například u dominantní kabelové společnosti UPC lze bez dekódovací karty sledovat pouze základní sadu tzv. povinně šířených programů, což jsou kanály České televize, Nova, Prima a budoucí nové digitální televize, které budou celostátní dostupné z pozemních digitálních vysílačů.

Další částečnou nevýhodou je fakt, že digitální kabelová televize je výhradně placenou službou. Konkurenční boj s firmami, které nabízejí podobný produkt IPTV, ale drží ceny na rozumné úrovni a nutí operátory k neustálému vylepšování programové nabídky, na čemž nakonec vydělá hlavně divák.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).