Hlavní navigace

Povinné programy na kabelu

Sdílet

Všechno, co jde chytit vzduchem

V devadesátých letech to byly samy kabelové televize, kdo do zákona o rozhlasovém a televizním vysílání prosadil, aby všechny pozemně šířené televizní stanice musely povinně vysílat i na kabelu. Dokonce tak, že svůj signál musí kabelové společnosti doručit zdarma, a kabelovka nemá televizním stanicím za zařazení do své služby nic platit (což je naopak u čistě kabelových nebo satelitních programů šířených v kabelech naprosto běžné a jde o základní příjem kabelových programů). V nejnižší nabídce všech kabelových operátorů se tak musely objevit programy ČT 1, ČT 2, Nova a Prima se vstupy konkrétního regionálního vysílatele (v Brně tak nesměla v kabelu vysílat Prima s pražským regionálním vysíláním, ale jenom s brněnským).

Povinné programy na kabelu podle staré úpravy
TV ČT 1 logo 2007 zmenšené
TV ČT 2 logo 2007 zmenšené
TV ČT 4 Sport logo 2007 zmenšené
TV ČT 24 logo 2007 zmenšené
TV Nova logo
TV Prima logo 2008 zmenšené
Místní infokanál

Kromě těchto stanic zákon myslel i na městské informační kanály. Pokud je neprovozuje přímo kabelový operátor, jako v případě stanice UPC Express, a příslušné město projeví o provoz takové stanice zájem, musí mu kabelová společnost uvolnit prostor v základní omezené programové nabídce. Kabelovky se snaží městům vyjít vstříc a připravují vlastní verze infokanálů, na kterých se pak zpravidla donekonečna opakují smyčky se zpravodajstvím, které operátor vyměňuje jednou týdně a mezi nimi propaguje svoje programové balíčky a láká diváky na prémiové filmové kanály, připojení k internetu přes kabel a podobně.

Přibudou i nové digitální televize

Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání z roku 2007 rozšířila počet povinně šířených programů i na všechny pozemně šířené digitální televize s celostátním pokrytím. Aktuálně se toto rozhodnutí týká šestice členů Asociace digitálních televizí, připravované TV Barrandov, Febio TV, Z 1, RTA, TV Pohoda a také hudební televize Óčko, která už přes kabel a satelit vysílá. Právě Óčko doplatilo na vstřícnost novely k novým digitálním televizím, protože kabelové společnosti s rozšířením počtu povinných programů nesouhlasily a konkrétně UPC se rozhodla toto ustanovení vysvětlit po svém: Óčko sice nabídla v základní programové nabídce, ale jenom u digitální kabelové televize, zatímco z analogové kabelovky ho vyřadila.

Povinné programy na kabelu podle diginovely platné od 1.1.2008
TV ČT 1 logo 2007 zmenšené
TV ČT 2 logo 2007 zmenšené
TV ČT 4 Sport logo 2007 zmenšené
TV ČT 24 logo 2007 zmenšené
TV Nova logo
TV Nova Cinema 2008 mini
TV Prima logo 2008 zmenšené
TV Barrandov 2008 růžové mini
TV Z1 logo 2008 perex
Subjekt RTA logo
TV R1 mini
Rádio ČRo 1 - Radiožurnál logo
Rádio ČRo 2 Praha logo
Rádio ČRo 3 Vltava logo
Rádio ČRo 4 - Radio Wave logo
Rádio ČRo D-dur logo
Rádio ČRo Leonardo logo
Rádio ČRo Radio Česko logo

Pozn.: stav k 16.2.2009

Nebo ještě přesněji, UPC zrušila v základní omezené nabídce analogové kabelové televize programovou pozici Óčka a na její místo zařadila digitální slot, jehož součástí jsou všechny programy omezené nabídky plus Óčko. Bez kabelového set-top-boxu ho ale diváci omezené analogové nabídky nenaladí. V digitálním kabelu je Óčko plně v souladu ze zákonem v základní omezené nabídce. Podobný postup plánuje UPC i u dalších pěti nových digitálních televizí. Povinné programy by měli diváci naladit prostřednictvím kabelového set-top-boxu nebo integrovaného digitálního televizoru s kabelovým tunerem i bez dekódovací karty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).