Hlavní navigace

Tutoriál ADSL – první kroky k vysokorychlostnímu Internetu

Sdílet

Technologie ADSL je stále populárnější a dostupnější. V České republice jde bezesporu o nejdostupnější vysokorychlostní Internet s obrovskými možnostmi výběru poskytovatele služeb. V tomto tutoriálu se dozvíte, jakou má ADSL historii, jak pracuje, co vše potřebujete ke zprovoznění ADSL u vás doma a v neposlední řadě si rozebereme nejdůležitější parametry aktuálních ADSL tarifů. Dozvíte se také, jak si doma zapojit a zprovoznit Internet na bázi ADSL připojení.

Tento tutoriál je určen zejména začínajícím uživatelům, kteří volí mezi variantami připojení své domácnosti, či se jen chtějí dozvědět více o technologii ADSL či možnostech jejího získání a zapojení. Zkušenějším čtenářům jsou určeny tipy a podrobnější informace v boxech, doplněné odkazy na související články na Lupě. Komplexní informace o ADSL také můžete získat v seriálu Jiřího Peterky Od starého dobrého telefonu až k ADSL.

Jednotlivé kapitoly můžete číst jak za sebou, tak napřeskáčku.

Náměty a připomínky k tutoriálu můžete psát na adresu redakce@lupa.cz.

Obsah tutoriálu

Historie a vývoj ADSL

Stara ustredna

Historie vysokorychlostního Internetu je delší, než si mnozí z nás dokážou představit. Již brzy bude mít DSL přenos za sebou dvacet let historie a vývoje. Základní model DSL spojení prošel mnoha změnami a také problematickým zaváděním do praxe. V prvním díle tutoriálu se podíváme na vývoj ADSL ve světě a v naší domovině, řekneme si, z čeho ADSL vychází a jaké jsou různé druhy DSL přípojek.

Jak ADSL pracuje

Power on

V této části ADSL tutoriálu upřeme svoji pozornost na technologii řešení ADSL připojení. Jednoduchou formou si vysvětlíme, jak je připojení řešeno, jak funguje, jakou má působnost a které vlivy na něj negativně působí.

Co je k ADSL zapotřebí

Kabelovy modem

K připojení pomocí technologie ADSL je nutné splňovat určité technické předpoklady. Povíme si tedy, jak musí být vybaven váš počítač, jaké existují ADSL modemy a routery, jak vyřešit zapojení více počítačů v domácnosti a zda je nutné mít pevnou telefonní linku či nikoli.

Vybíráme a objednáváme ADSL

Platebni karta

Pokud splňujete všechny podmínky pro zprovoznění ADSL, pak nastává nelehký úkol – vybrat poskytovatele, službu a provést objednávku. Tento díl tutoriálu popisuje jaké varianty ADSL jsou na trhu k dispozici, na co se při výběru připojení zaměřit a na co si dát pozor, jakou si vybrat rychlost a co znamená omezení FUP. Popíšeme si také, jak provést internetovou objednávku.

Zapojujeme a nastavujeme připojení (instalace)

Co je treba pro ADSL

Den s velkým „D“ je tady. Doručovatel přinesl instalační balíček s ADSL modemem a vás dělí od vysokorychlostního Internetu jen několik kroků. V této části se dočtete, kterak ADSL modem zapojit k počítači a k veřejné telefonní síti. Také se dozvíte, jak nakonfigurovat malou počítačovou síť, připojit více počítačů na Internet pomocí ADSL routeru a jak mezi těmito počítači zprovoznit sdílení dat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).