Hlavní navigace

HDTV v České republice

Sdílet

HDTV, neboli High Definition Television, je zkratka televizního programu ve vysokém rozlišení obrazu. Klasický televizní obraz se skládá z určitého počtu bodů, a pokud si tento obraz pustíte na televizor s větší obrazovkou, ztratí svou ostrost a je částečně rozmazaný. Oproti tomu program ve vysokém rozlišení obrazu (HD kvalitě) si ostrost drží a umožní vám sledovat detaily, které by vám televize ve standardním rozlišení nezprostředkovala.

HDTV ilustrační - masky

Rozvoj HDTV přímo souvisí s větší poptávkou po LCD a plazmových televizorech. Právě na nich si divák může nejlépe vychutnat obraz ve vysokém rozlišení. Pokud byste chtěli takový obraz sledovat na klasické malé televizi, buď by se vám vůbec nezobrazil, protože přijímač by ho nebyl schopný zpracovat, anebo byste nepostřehli téměř žádný rozdíl oproti programu se standardním rozlišením obrazu.

Do České republiky dorazila HDTV s určitým zpožděním. Má to hned několik důvodů. Programy šířené v této kvalitě jsou náročnější na datový tok a tudíž je distribuce jejich signálu výrazně dražší. Samy televizní stanice pak neměly dostatek obsahu natočeného v této kvalitě. Nejvýznamnější překážkou však byla malá vybavenost českých domácností televizními přijímači, které by byly „HD ready“, tedy schopny takové vysílání přijímat a zprostředkovat kvalitní obraz.

Ani jedna z třech výše jmenovaných výtek už úplně neplatí. Přesto dosud v České republice vysílá jenom hrstka HDTV kanálů. Kromě televize Nova, která začala s HDTV experimentovat na podzim 2007 a v následujícím roce nabídla svůj hlavní program v HD kvalitě přes IPTV a satelit, a České televize, ta odstartovala experimenty v září 2009, jde většinou o zahraniční programy dabované do češtiny. ČT chce pravidelné HD vysílání zahájit v únoru 2010.

V následující příloze si budete moci přečíst, jak je HDTV definovaná, co lze považovat za skutečné HD vysílání a co ne. Abyste HDTV mohli sledovat, potřebujete k tomu speciální přijímače – a to buď v podobě integrovaného digitálního televizoru „HD ready“, anebo televizoru „HD ready“ se set-top-boxem, který dokáže zpracovat televizní signál ve vysokém rozlišení obrazu. Těmto přijímačům věnujeme speciální kapitolu.

Televize ve vysokém rozlišení může vysílat hned několika způsoby. V samostatné kapitole si je všechny připomeneme. Nesmí samozřejmě chybět ani výčet HD programů v češtině a slovenštině, a také volně šířených HD kanálů na satelitu – tedy těch, pro jejichž sledování nepotřebujete žádnou dekódovací kartu s měsíčními poplatky.

Věříme, že se vám bude tato v pořadí pátá monotematická příloha DigiZone.cz líbit a přispěje k novým poznatkům o dalším typu digitálního vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).