Hlavní navigace

Přijímače pro HDTV

Sdílet

Hledejte nálepky „HD ready“ a „Full HD“

HDTV ilustračka

Při výběru televizoru pro sledování HD programů se v obchodech orientujte podle nálepek „HD ready“ a „Full HD“. Měli byste ale vědět, že ne každá televize s nálepkou „HD ready“ umí přijímat programy v nejvyšším rozlišení. Proto je dobré se vždy zeptat prodejce, zda vybraný televizor skutečně umí „přečíst“ signál HDTV ve všech jeho rozlišeních. Ideální je potom ten televizor, na kterém najdete obě nálepky – jak „HD ready“, tak „Full HD“. Obvykle jde o plazmové nebo LCD televizory se širokoúhlými obrazovkami.

Při nákupu televizoru byste měli vědět, jakým způsobem budete programy ve vysokém rozlišení přijímat. Pokud pozemní cestou, pak vám zřejmě bude stačit samotný televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Pokud se ale rozhodnete pro kabelovou televizi, IPTV nebo satelit, potřebujete k televizoru přídavné zařízení – set-top-box. Výjimku tvoří pouze televizory, které mají integrovaný digitální tuner pro typ vysílání, který chcete použít. To poznáte podle dalších nálepek: pro pozemní digitální televizi jde o zkratku DVB-T, pro kabelovou televizi DVB-C, pro satelitní televizi DVB-S a pro televizi přes internetový protokol IPTV. Pro jistotu se ale opět přeptejte prodejce.

Nálepky na televizorech s možností příjmu HDTV
nálepka HD ready
nálepka full HD
Nálepky s označením typu digitálního tuneru v televizoru
Platforma DVB-T logo
Platforma DVB-S logo
Platforma DVB-C logo
Platforma IPTV

Vybíráme set-top-box pro HDTV

Pokud televizor neobsahuje digitální tuner pro typ vysílání, které preferujete, musíte si k němu dokoupit set-top-box. Pro pozemní příjem digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu je na českém trhu už několik takových přijímačů, např. Topfield TF6000 TS HDMI, Topfield TF 7710HTCI či Vantage 7100 TS. Ještě větší výběr je u satelitních set-top-boxů s možností příjmu HDTV. Vybírat můžete například ze značek Technisat, Topfiled, Humax, Homecast, OptiBox, Opensat, Vantage a dalších. Z kabelových set-top-boxů „HD ready“ je na trhu dostupný zatím jediný: Handan CV-7000HD. Zákazníkům jej ale většinou pronajímá přímo kabelový operátor.

Topfield TF6000T

Pozemní digitální set-top-box Topfield TF6000 schopný přijímat televizi ve vysokém rozlišení obrazu

Další skupinu tvoří set-top-boxy pro příjem digitální televize přes internetový protokol (IPTV). Tyto přijímače opět většinou zákazníkovi prodává nebo pronajímá přímo provozovatel služby, ve volném prodeji je jich minimum. Programy ve vysokém rozlišení dokáží zpracovat například iCAN 3800TW (používá služba O2TV) či Motorola VIP 1910 (používají služby 802.tv a Netbox). Ať kupujete set-top-box pro příjem jakéhokoli typu digitálního vysílání, měli byste se přesvědčit, zda má na krabici nálepku „HD ready“. Nerozpakujte se ani zeptat prodejce.

Motorola VIP1910

Motorola VIP 1910, nejpoužívanější IPTV set-top-box pro příjem televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu

shop - upoutávka
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).