Hlavní navigace

Handan CV-7000HD: kabelový set-top-box s vysokým rozlišením

23. 6. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Teprve přednedávnem představila kabelová společnost UPC novou službu v rámci svojí digitální kabelové televize – programy v kvalitě „High Definition“, tedy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Aby diváci mohli nové programy v HD kvalitě sledovat, musí si od UPC pronajmout set-top-box Handan CV-7000HD. Stejný typ set-top-boxu používají i další kabeloví operátoři, jako například jihomoravský Self servis, Kabelová televize Kopřivnice, RTV 5 v Břeclavi, apod. Pojďme se na něj podívat blíže.

Vzhled kabelového přijímače

Společnosti Handan se set-top-box povedl zkompletovat v poměrně moderním designu. Na předním panelu jsou zkombinovány dva druhy barevných plastů. Výrobce zde použil dobře vypadající černou krytku lemovanou stříbrným rámečkem. Celý přístroj je jinak vyveden ve stříbrné barvě. Na pravém kraji krytky se nachází čtyřsměrné kruhové tlačítko spolu se středovým tlačítkem pro vypnutí přístroje. Pod krytkou jsou umístěny otvory pro dekódovací kartu Conax a pro CA modul, dobře čitelný displej a dvě stříbrná tlačítka. Jedno z tlačítek použijeme v případě vstupu do menu přístroje a druhé, pokud potvrzujeme jakoukoliv volbu.

Handan CV-7000HD předek

Přední panel kabelového set-top-boxu Handan CV-7000HD

Handan CV-7000HD předek odklopen

Odklopený přední panel kabelového set-top-boxu Handan CV-7000HD

Zadní panel není nijak přeplácaný. Je zde umístěn vstup signálu z účastnické zásuvky kabelového operátora a výstup signálu do dalších set-top-boxů nebo televizních přijímačů. Přístroj dokáže přehrát zvuk v Dolby Digital 5.1, a tak je tedy nedílnou součástí digitální optický výstup S/PDIF. Výrobci se podařilo umístit na zadní panel i dva konektory SCART, cinche pro levý, pravý audio kanál a video. Jelikož si Handan CV-7000HD dokáže poradit s obrazem ve vysokém rozlišení (HD), je jeho zadní panel osazen konektory komponentního výstupu (YPbPr) a digitálního výstupu HDMI.

Handan CV-7000HD zadek

Zadní panel kabelového set-top-boxu Handan CV-7000HD

Instalace, ovládání a EPG

Po zapojení přijímače a vložení karty Conax pro příjem zakódovaných placených programů je potřeba provést ladění stanic. Přijímač vám jej nabídne sám po úvodním nastavení výběru jazyka, obrazového formátu, času a uživatelském nastavení. Mezi jednotlivými nabídkami se přepíná pomocí tlačítka menu na ovladači či na předním panelu přístroje. Pokud vám set-top-box dodal přímo kabelový operátor, jsou většinou hodnoty pro vyhledávání programů přednastaveny. Jinak musíte nastavit různé parametry multiplexu, v němž jsou šířeny televizní (a rozhlasové) programy.

Handan CV-7000HD - TV výstup

TV výstup

Handan CV-7000HD ladění

Ladění kabelového set-top-boxu Handan CV-7000HD

Ovládání menu přístroje není nijak složité a je obdobné jako u předchozích modelů značky Handan (základní Handan CV-5000 a Handan CV-6000DVR s pevným diskem). V hlavním menu se pohybujeme pomocí tlačítek vpravo a vlevo. V dalších podnabídkách používáme tlačítka nahoru a dolů a potvrzujeme tlačítkem OK.

Handan CV-7000HD menu

Menu kabelového set-top-boxu Handan CV-7000HD

Přijímač podporuje dva druhy elektronického programového průvodce (EPG). První je dostupný v informačním proužku, tzv. rychlé EPG. Vyvoláte jej stisknutím tlačítka „i“ a nalezneme zde informace o právě vysílaném a následujícím pořadu. Pokud stiskneme tlačítko „i“ ještě jednou, na obrazovce vyskočí údaje o multiplexu, ve kterém je daný kanál šířen a úrovně hodnoty a kvality signálu. Dalším druhem je klasické EPG, které shlédnete po stisknutí tlačítka „EPG“. Zde můžete prohlížet programové informace až na sedm dní dopředu. V programovém průvodci se pohybujeme pomocí směrových tlačítek. Po stlačení tlačítka „OK“ se přijímač přepne na požadovaný kanál. Stisknutím tlačítka „i“ vyvoláme podrobné informace o pořadu.

Handan CV-7000HD - EPG

Elektronický programový průvodce (EPG)

Handan CV-7000HD - EPG info

Funkce „info“ u elektronického programového průvodce (EPG)

Kvalita obrazu

Každého určitě zajímá kvalita obrazu ve vysokém rozlišení. Musím říci, že kvalita je mnohdy dosti vysoká. Samozřejmě záleží na tom, jaký pořad je zrovna vysílaný, zda je natočen v opravdovém HD rozlišení (v tom případě lze pozorovat spousty detailů a obraz je opravdu úžasný). Samozřejmě, že nahrávka z vlastní HDV videokamery nebo film puštěný na Blue-Ray přehrávači vypadá ještě lépe, ale i tak je obrazová kvalita perfektní. Ostatní programy, které jsou šířeny ve standardním rozlišení, jsou set-top-boxem přepočítávány na vysoké rozlišení.

Handan CV-7000HD - HighDef 1

National Geographic HD prostřednictvím kabelového set-top-boxu Handan CV-7000HD

Handan CV-7000HD - HighDef 2

Filmbox HD prostřednictvím kabelového set-top-boxu Handan CV-7000HD

Změny oproti základnímu přijímači Handan CV-5000

Handan CV-7000HD se dočkal několika změn oproti svému předchůdci Handan CV-5000. Po spouštění set-top-boxu zjistíte, že jeho menu je tvořeno mnohem elegantněji a zajímavěji než u Handanu CV-5000 CiNX i Handanu CV-6000 Twin DVR. Chod přístroje je rychlejší. Takřka ihned po spuštění přijímače si můžete prohlížet EPG. Také pohyb v menu přístroje je o něco rychlejší. Při použití dálkového ovladače také zjistíte, že přijímač reaguje na jeho příkazy o něco lépe.

Chyby a nedostatky přístroje

Abychom nový Handan stále jen nechválili, vytkneme mu nějaké chyby. U set-top-boxu se občas přihodí, že se v noci sám zapne. Tuto chybu lze odstranit vypozorováním času zapnutí set-top-boxu a posléze nastavením funkce časovače – vypnutí přístroje. Handan se někdy zasekne, ale tento problém není zase tak častý. Kabelový operátor pravidelně aktualizuje software svých set-top-boxů, a tak se většina těchto problémů nejspíše odstraní s vydáním nového softwaru. Jako největší nedostatek spíše považuji, že přístroj nemá dva tunery a harddisk (HDD) obdobně jako model Handan CV-6000 Twin DVR.

Závěr a hodnocení

Umí dobře česky - pečeť

Nový set-top-box s možností sledovat programy ve vysokém rozlišením hodnotím velmi kladně hlavně z toho důvodu, že přináší pro své uživatele potěšení z nádherného obrazu. Na druhou stranu má několik výše zmíněných nedostatků. Ovládání přístroje je v celku jednoduché a totožné jako u ostatních Handanů. Zcela určitě si najde své místo v domácnostech, které touží po úžasném obraze a jsou vybaveny HD Ready nebo HD plazmovými či LCD televizory. Přijímač tedy jednoznačně doporučuji.

Handan CV-7000HD
Celkové hodnocení 10 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: UPC Česká republika

ICTZ23

Orientační cena: 6000 Kč

Foto a screenshot: autor

Chybí vám u tohoto set-top-boxu pevný disk a druhý tuner pro nahrávání?