Hlavní navigace

IPTV v České republice

Sdílet

Digitalizace televizního vysílání v České republice je v plném proudu. Jednou z možností, jak televizní vysílání přijímat v digitální podobě, představuje technologie IPTV, tedy tzv. internetová televize. Server Lupa.cz připravil speciální tematickou přílohu právě o IPTV. Dozvíte se v ní, jak IPTV funguje, co vše přináší nového a také jak internetové vysílání přijímat a kdo jej v České republice poskytuje.

IPTV v provozu

Příloha je rozdělena do čtyř základních částí. V první se seznámíte s technologickými základy internetového vysílání. Ukážeme si vybavení na straně poskytovatele a příjemce (diváka), ukážeme si rozdíly oproti streamování a dalšími způsoby přenosu videa na Internetu a zejména rozdíly oproti přece jen rozšířenějšímu digitálnímu vysílání v DVB-T (pozemní vysílání), DVB-C (kabelová televize) nebo DVB-S (satelitní vysílání).

Ve druhé části si ukážeme výhody IPTV, které si můžete vyzkoušet už nyní. Popíšeme si základní a pokročilé možnosti IPTV a jejich přínos pro uživatelský komfort: interaktivita, video na vyžádání, počty kanálů, možnosti ukládání záznamu atd.

Ve třetí části se zaměříme na řešení Telefóniky O2, coby poskytovatele IPTV služby O2TV, která na českém trhu prozatím vyniká svým pokrytím´i počtem abonentů (zákazníků), který přesahuje 130 000 (údaj ze srpna 2009). Telefónica O2 však není jedinou společností, která v České republice IPTV službu provozuje, takže ve čtvrté části se podíváme i na projekty dalších poskytovatelů.

Věříme, že vám příloha poslouží jako spolehlivý průvodce při poznávání tohoto zatím neokoukaného typu online služby a že vám pomůže zodpovědět nejpalčivější otázky spojené s jejím užíváním.

Příloha o IPTV navíc nekončí zde na Lupě: pro ty z vás, koho zajímá internetové vysílání z hlediska obsahu a bližší srovnání se stávající nabídkou kabelových televizí, připravil náš sesterský server DigiZone.cz volné pokračování přílohy. Naleznete v ní praktické srovnání s digitálním vysíláním, postupy pro ověření možnosti příjmu IPTV, přehled konkrétních nabídek IPTV v České republice či otázku legislativní regulace obsahu internetového vysílání.

Přejeme příjemné čtení!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).