Hlavní navigace

IPTV v Německu a Rakousku

Sdílet

Deutsche Telecom pro rezidenty

Ačkoli se v souvislosti s IPTV v České republice stále hovoří především o Telefónice O2, o nějaký ten krok napřed je její německý konkurent Deutsche Telekom, respektive jeho dceřiná společnost T-Systems PragoNet. Firma už začátkem června oznámila zahájení zkušebního provozu služby viaTV, která se však omezuje pouze na objekty developerské společnosti Central Group v Praze. Od 15. června do 15. září tak mohou všichni obyvatelé vybraných lokalit s přípojkou od PragoNetu přijímat IPTV zdarma. K dispozici je na dvacet televizních programů, jejichž skladba se může během testů měnit. Zpoplatněnou službu firma nabídne od 16. září ve třech programových balíčcích: Basic (10 programů/149 Kč měsíčně), Complet (25 programů/379 Kč měsíčně) a Premium (27 programů/589 Kč měsíčně).

ViaTV od PragoNetu se od ostatních nabídek IPTV na našem trhu liší technologickým řešením přenosu signálu. Podobně jako u dalších dvou svých služeb, vysokorychlostního připojení k internetu viaGIA a pevné telefonní linky viaPhone firma využívá optické vlákno, a to až ke koncovému uživateli. Propustnost takové sítě je mnohem větší než u Telefóniky, a umožňuje tak už nyní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Potíž je v tom, že na českém trhu zatím v HD kvalitě žádná televizní stanice nevysílá a nějaký ten pátek asi ani vysílat nebude. Například Česká televize před časem oznámila, že s HDTV počítá až od roku 2009 (ve skutečnosti může jít o mnohem pozdější termín).

Také mateřský Deutsche Telecom u své služby IPTV, nazvané T-Home, dává přednost kvalitnějším sítím, ovšem místo dražší optiky zvolil VDSL s datovou kapacitou až 50 Mb/s. Služba je dostupná zatím jen ve dvanácti největších německých městech (např. Berlín, Hamburg, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Hannover, Dusselsdorf, Stuttgart, Lipsko či Norimberk) a potenciálně ji mohou využívat až tři miliony domácností. K dispozici je na sedmdesát volně šířených televizních programů, zvlášť zpoplatněné prémiové kanály, speciálně si lze předplatit přenosy fotbalové Bundesligy od Premiere či různé filmy, seriály a dokumenty v rámci domácí videopůjčovny.

Triple play (IPTV + internet + telefon) od Deutsche Telecom stojí 80 až 100 euro měsíčně podle zvoleného počtu programů, telefonního tarifu či rychlosti připojení k internetu. Samotné přenosy Bundesligy ve vysokém rozlišení přes IPTV přijdou zájemce na 9,95 euro měsíčně, přičemž ale musí zaplatit ještě měsíční poplatek 34,99 euro za VDSL přípojku. Vysoká cena a také malé rozšíření VDSL ale zatím k IPTV příliš mnoho zákazníků nepřivedly. Oficiální statistiky Deutche Telecom nezveřejňuje, deník Süddeutsche Zeitung ale v polovině srpna s úšklebkem uvedl, že za první měsíc si službu včetně zápasů Bundesligy předplatilo pouhých 43 zákazníků. To je 0,00013 promile z 3,3 milionu domácností, které mají přístup k T-Home, dodal list.

Telekom Austria: metropolitní vysílání

Rakouská telekomunikační společnost Telekom Austria stojí za chystanou nabídkou IPTV od českého operátora Volný. Firma už svoji IPTV testuje v pražských Strašnicích a Vršovicích. K dispozici má 99 televizních programů, z nichž vznikla základní omezená nabídka patnácti programů (včetně všech šesti chystaných digitálních stanic pro DVB-T), rozšířená nabídka s 21 programy a dále devět prémiových, zvlášť placených televizí včetně erotických kanálů. Konkrétní rozdělení jednotlivých stanic firma zatím upravuje. Technologické řešení je podobné jako u Telefóniky, firma využívá vlastní vysokorychlostní síť ADSL2+, která je zatím dostupná v Praze, Příbrami, Mladé Boleslavi a Kladně. Na podzim chce Volný expandovat také do Brna a Ostravy. Zahájení komerčního provozu IPTV plánuje společnost do letošních Vánoc.

Ačkoli Volný, podobně jako T-Systems PragoNet, nenabídne hned od začátku další přidané služby jako video na vyžádání, počítá s nimi hned v další fázi rozvoje IPTV. Stejně tak by se jeho zákazníci měli dočkat možnosti prohlížení a sdílení digitálních fotografií, webmailu či on-line nákupů. Telekom Austria spustil komerční provoz IPTV pod názvem aonDigital TV letos v březnu. Omezuje se zatím jen na Vídeň. K dispozici je čtyřicet volně šířených televizních programů a třináct prémiových, zvlášť placených kanálů. Základní programová nabídka přijde na 19,90 euro měsíčně, za prémiové kanály zájemce doplatí 7,90 euro měsíčně. Předplatitel základního balíku programů může využívat akční nabídku domácí videotéky při ceně jedno euro za film nebo jeden díl seriálu. Set-top-box pro příjem IPTV stojí 139,90 euro.

Volný zřejmě využije stejně jako mateřská firma Telekom Austria digitální přijímače společnosti Amino, na které spoléhá i T-Systems PragoNet. Ten je ale svým zákazníkům jen doporučuje, zatímco Telekom Austria je přímo dodává a neumožňuje přijímat službu přes jiný typ set-top-boxu. Stejně jako Volný, i jeho rakouský vlastník nabízí IPTV přes vysokorychlostní síť ADSL2+. Dostupnost služby je omezená právě penetrací tohoto typu vysokorychlostního připojení k internetu. Firma už v březnu optimisticky oznamovala, že klasické ADSL je dostupné již 87 procentům rakouských domácností, na expanzi aonDigital TV do dalších lokalit se to ale s největší pravděpodobností moc nepodepíše: Telekom Austria zatím opatrně naznačuje, že další města by měla přijít na řadu začátkem příštího roku, konkrétní regiony ale nezmiňuje.

K dispozici nejsou ani počty zákazníků aonDigital TV. Společnost zřejmě vyčkává, jak zákazníci zareagují na rozšíření programové nabídky o prémiové stanice Sci-Fi Channel, 13th Street a Kabel eins classic, a především na rozšířenou nabídku videotéky od Warner Bros. A Metro Goldwyn Mayer. Nutno dodat, že necelý půlrok od spuštění aonDigital TV podražila základní programová nabídka z původních 14,90 na 19,90 euro (při možnosti využít zdarma a poté výhodněji službu video na vyžádání). Firmě se ale podařilo uzavřít smlouvu s veřejnoprávní televizí ORF o využívání archivu zpravodajských a sportovních pořadů. Ty jsou k dispozici zdarma podobně jako pořady České televize na adrese http://www.ces­katelevize.cz/vy­silani.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).