Hlavní navigace

Co je to IPTV?

Sdílet

IPTV není jen televizní vysílání využívající IP

Co představuje, přináší a vlastně i znamená IPTV? Na to se nabízí několik odpovědí v závislosti na pohledu: třeba z pohledu technické realizace (o které si povíme dále) nebo z pohledu poskytovatele služeb, pro kterého IPTV představuje novou příležitost. Zkusme se ale na IPTV podívat z pohledu zákazníka: co všechno může přinést jemu?

Zde je asi podstatné už to, že zákazník bude mít s IPTV více možností než s klasickou televizí ať už si pod tímto pojmem představujeme pozemní, satelitní či kabelové vysílání v analogové nebo digitální kvalitě. IPTV přináší příležitosti posunout se z role čistě pasivního diváka do přece jen aktivnější (a atraktivnější) pozice uživatele.

Skutečná IPTV je totiž více než jen další způsob digitálního šíření televizních (nebo i rozhlasových) programů, které dnes přijímáme prostřednictvím satelitního a terestrického vysílání nebo po rozvodech kabelové televize. Na tom by ostatně provozovatel IPTV služeb, v konkurenci ostatních digitálních technologií a platforem, zase až tolik nevydělal.

DigiZone.cz - logo
DigiZone.cz – vše o digitálním vysílání
Více informací o digitálním televizním vysílání (napříč platformami) nabízí náš sesterský server DigiZone.cz. Na jeho stránkách naleznete také podrobné informace o vypínání analogového pozemního vysílání a nových digitálních stanicích.

Proto musí nabídnout ještě další služby, za které bude jeho zákazník ochoten zaplatit, nebo které jej přimějí zvolit si pro sledování televize právě IPTV technologii. Které služby to jsou, si ukážeme v samostatné části přílohy. Abychom IPTV a jeho principy fungování poznali co nejlépe a nejintuitivněji, ukážeme si rozdíly mezi ním a „klasickým“ televizním vysíláním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).