Hlavní navigace

Proč chtít IPTV?

Sdílet

V oblasti IPTV služeb mají poskytovatelé podstatně širší manévrovací prostor v nabízení doplňkových služeb přidané hodnoty, které mohou být konkurenční výhodou i zdrojem dalších příjmů.

IPTV je hodně pěkná platforma, umožňuje spoustu služeb, které jsou založeny na interaktivitě. Surfování po Internetu, tím pádem jakoukoli internetovou aplikaci, přístup na bankovní účet, vzdálené nahrávání pořadů, které chci sledovat, třeba když jsem odjel na dovolenou a zapomněl jsem nastavit set-top-box,"" vypočítává Petr Pobořil výhody IPTV technologie, potvrdil v rozhovoru pro DigiZone.cz Petr Pobořil, ředitel a jednatelem společnosti Mattes AD provozující mimo jiné IPTV službu 802.tv.

Aniž bychom se pokoušeli o úplnost, zkusme si naznačit, co vše nabízí nebo může nabízet IPTV.

  • EPG (Electronic Programming Guide) – tzv. elektronický programový průvodce, který je dnes již typickým doplňkem k digitální televizi, je samozřejmě k dispozici i pro uživatele IPTV služeb. Jde o interaktivní TV program dostupný přímo na televizní obrazovce. Poskytuje divákovi informace o právě vysílaném pořadu i výhled na další vysílání televizních stan. Umožňuje mj. různé druhy vyhledávání a filtrování. Lze jej využít i pro jednoduché plánování automatického nahrávání pořadů bez nutnosti ručně konfigurovat záznam.
  • VoD (Video on Demand) – uživatelé IPTV nemusí nutně sledovat jen televizní vysílání v reálném čase. Díky Video on Demand (video na vyžádání) lze za poplatek spustit přehrávání jednotlivých pořadů (filmů, epizod seriálů, dokumentů) na individuální objednávku konkrétního zákazníka v době, kterou si určí on sám. Stačí si vybrat pořad z nabídky na televizní obrazovce pomocí dálkového ovladače. Eventuální poplatek se pak objeví třeba v pravidelném vyúčtování. Služby VoD víceméně mohou suplovat služby DVD půjčoven na komfortnější úrovni. Zákazník si vybere film z pohodlí domova, není omezen počtem kopií daného filmu v půjčovně a nemusí se starat o jeho vrácení.
  • PPV (Pay Per View) – skrze IPTV mohou být šířeny za dodatečné poplatky vedle televizních kanálů i jednotlivé pořady na principu Pay Per View (placené za zhlédnutí). Na rozdíl od VoD se používá hlavně pro přímé přenosy, kdy si divám sám neurčuje čas sledování. PPV si tedy najde využití třeba u sportovních přenosů, kdy si divák platí za jednotlivá utkání dle výběru. Existují ale i množstevní slevy či časově omezené paušální platby za více zápasů. Součástí PPV ale samozřejmě může být i shlédnutí přenosu ze záznamu na bázi VoD.
  • PVR a VCR – různé funkce IPTV mohou nahradit klasické videorekordéry pro záznam pořadů z televizních stanic a jejich pozdější zhlédnutí ze záznamu. Nabízí se hned několik způsobů realizace. Pokud je set-top-box vybaven pevným diskem, je možné nahrávání pořadů uskutečnit až na straně diváka – uživatele. Je ovšem také možné nahrávání pořadů na straně poskytovatele služby, kdy se zaznamenané video (podobně jako pořady v případě VoD služeb) přehrají přímo od poskytovatele. Ten může teoreticky pro zákazníka pořizovat záznamy na své straně na vyžádání, eventuálně může ve spolupráci s televizními stanicemi provozovat archiv pořadů. Z něj si pak lze přehrávat pořad (podobně jako u VoD), aniž by bylo nutné předem vznést požadavek na jeho nahrání.
  • Personalizace a rodičovský zámek – u vyspělejších IPTV služeb resp. set-top-boxů si více uživatelů (diváků) může vytvořit a spravovat individuální profily. Ty pak v závislosti na konkrétní technické realizaci mohou zahrnovat individuálně uspořádané nabídky programů. Rodiče též mají možnost svým dětem vytvořit takové profily, které blokují některé konkrétní programy. U jednodušších systémů, které nepracují s uživatelskými profily, lze podmínit sledování konkrétních programů zadáním hesla.
  • Web a e-mail – IPTV set-top-box může s vestavěným softwarem a přístupem k Internetu fungovat i jako jednoduchý počítač, na kterém lze surfovat po webových stránkách a přistupovat k elektronické poště. Uživatel může mít přístup k celému webu a dalším internetovým službám nebo si pro něj poskytovatel služby přichystá uzavřený webový portál s vlastními obsahem. Podobně to funguje třeba u portálů pro mobilní telefony. S příchodem moderních plazmových a LCD televizorů již nepředstavuje problém ani dříve nedostatečné rozlišení televizní obrazovky.
  • Bankovnictví a TV shopy – televizní obrazovka v kombinaci s IPTV set-top-boxem může posloužit i jako prostředek přímého bankovnictví a alternovat tak klasickému internetovému bankovnictví nebo GSM bankingu. Televizní obrazovka ovšem nemusí sloužit jen pro správu financí, ale i pro jejich utrácení. IPTV nabízí široké možnosti pro novou generaci teleshopingových služeb kombinovaných s rysy klasických internetových obchodů.
  • Správa zákaznického účtu – vzhledem k množství doplňkových placených služeb bývá dobrým zvykem, že uživatel má přes IPTV set-top-box přístup k přehledu čerpaných služeb. V lepším případě si pak v rámci svého uživatelského konta může spravovat i odebírané služby, měnit jejich nastavení a doobjednávat služby nové (třeba včetně nových televizních kanálů).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).