Hlavní navigace

IPTV podle Mattes AD

Sdílet

Pro šíření IPTV je využívána optická FTTB síť a v současné době je služba k dispozici pro testování v přibližně 5000 domácnostech, zejména ve Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a okolí.

Optická síť založená na technologii FTTB je podle Jiřího Banáše ze společnosti Mattes AD pro provoz IPTV plně vyhovující, problémem však podle něj je nedostupnost odpovídajících set-top-boxů. I to je možná důvod, proč je služba poměrně dlouhou dobu provozována pouze v pilotním provozu.

Optická síť založená na technologii FTTB je plně vyhovující pro provoz široké nabídky kanálů včetně těch, které vysílají ve vysokém rozlišení, a proto mají vysoké nároky na přenosové pásmo. Problémem je dostupnost koncových zařízení (set-top-boxů), které by podporovaly oba kompresní kodeky, které jsou dnes nejpoužívanější – MPEG2 a MPEG4 h.264, a samozřejmě umožnily i sledování HDTV.

Současná programová nabídka obsahuje deset televizních kanálů. Kromě čtyř programů veřejnoprávní televize ještě Novu, Primu, TV Óčko, filmový kanál CSFilm, sportovní kanál Galaxie Sport a občasné živé přenosy z frýdecko-místeckého hudebního klubu Stoun. Těchto deset kanálů by mělo po zahájení komerčního provozu, který je plánován na listopad letošního roku, tvořit základní programový balíček. Ten bude doplněn dalšími programovými balíčky, obsahujícími sportovní, hudební, filmové a zpravodajské kanály, ale i kanály s tématikou pro dospělé.

802.TV nabízí přenos obrazu v plném vysokém rozlišení 1920×1080 obrazovkových bodů. Ukázku takového řešení předvedeme i na letošním Invexu," říká Jiří Banáš a dodává: "Naši klienti si mohou obraz ve kvalitě HD vyzkoušet i doma, problémem je ale stále nedostupnost televizních přijímačů schopných zobrazit HDTV v maximálním rozlišení. Většina dnešních plazmových a LCD televizorů ale zvládne alespoň vysoké rozlišení 1280×720 bodů a i to je výrazný krok kupředu od tradičního vysílání ve formátu PAL, na který jsme zvyklí.

Kromě HDTV se mohou zákazníci také těšit na službu VoD, která bude k dispozici zároveň se zahájením komerčního provozu, avšak ceníky samotné IPTV či jednotlivých programových balíčku zatím k dispozici nejsou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).