Hlavní navigace

Jak přijímat IPTV

Sdílet

Neobejdete se bez set-top-boxu

Ke sledování televize přes internetový protokol není třeba kupovat nový televizor. Stejně jako v případě zemského nebo satelitního digitálního vysílání je ale nutný speciální set-top-box. Na rozdíl od jiných typů příjmu digitálního signálu, u IPTV nebude možné koupit si jakýkoli typ set-top-boxu, ale pouze speciální přístroje nabízené nebo doporučované přímo provozovateli služby. Ke sledování IPTV tedy nebude možné využívat už dříve koupené set-top-boxy určené k příjmu zemské digitální televize, často ale ani samotné počítače.

Největší tuzemský poskytovatel IPTV, společnost Telefónica O2, která je zároveň provozovatelem zemského digitálního multiplexu C, však zákazníkům nabízí duální set-top-boxy schopné přijímat jak televizi přes internetový protokol, tak digitální vysílání šířené pozemní cestou. V nabídce je několik typů zařízení od těch nejjednodušších až po set-top-boxy podporující různé interaktivní služby. Na těch je IPTV platforma založená asi nejvíce ze všech typů digitálního vysílání.

Zákazník bude moci IPTV sledovat na jakémkoli typu televizoru s rozhraním SCART, případně HDMI nebo YpbPr (u modernějších typů set-top-boxů). Televizor propojí se set-top-boxem, který bude ve většině případů napojený ethernetovým kabelem (používá pro propojování PC) na ADSL modem. Ten společně se set-top-boxem divákovi dodá provozovatel služby. Na modem může být napojený i počítač (přes něj ale IPTV kvůli autorským právům sledovat nepůjde), mezi modemem a telefonní zásuvkou lze zřídit rozdělovač a napojit pevný telefon. Takto získaná trojice služeb z jediné zásuvky se nazývá Triple play a bude pro koncového zákazníka cenově zvýhodněná oproti objednání samotné IPTV.

Obsluha je jednoduchá

iCAN 3800TW

Digitální přijímač pro IPTV se ovládá stejně jako set-top-box pro zemské nebo satelitní digitální vysílání prostřednictvím speciálního dálkového ovladače. Po propojení přijímače s televizorem a internetovou přípojkou, a zapojením do elektrické sítě je třeba spustit automatické vyhledávání televizních programů. Ty se načtou do set-top-boxu a poté si je divák může roztřídit podle vlastní potřeby. Při přepínání programů může dojít k určité časové prodlevě. Zejména u IPTV vedeném po sítích ADSL nebo ADSL2+ (v závislosti na rychlosti připojení a vzdálenosti od DSLamu) hrozí až několikasekundová prodleva. Naopak u optického kabelu (řešení T-Systems PragoNet a Mattes AD) k takovým výpadkům nedochází.

Jak technologicky funguje přenos dalšího, tedy speciálně zpoplatněných televizních pořadů, filmů z domácí videotéky a televizního archivu, si můžete přečíst v tomto textu přílohy na sesterském serveru Lupa.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).