Hlavní navigace

IPTV v podání Telefóniky O2

Sdílet

Služba O2TV byla oficiálně spuštěna v září 2006. Běží na bázi ADSL, což s ohledem na stávající infrastrukturu z O2TV učinilo první a zatím jedinou masově dostupnou IPTV službu na našem trhu. Už při spuštění byla IPTV služba Telefóniky O2 dostupná kromě Prahy a Brna také v Ostravě, Olomouci, Plzni, Liberci, Českých Budějovicích a celé řadě okresních měst. Pokrytí se s postupem času rozšiřovalo, takže dnes je O2TV dostupná třeba i na vesnicích, kde si například o klasické kabelové televizi mohou nechat diváci jenom zdát.

Masová dostupnost, sporná úspěšnost

Zaznívají hlasy, že dosavadní počet klientů a tempu jeho navyšování dlouhodobě není příliš dobré – právě vzhledem k široké dostupnosti služby. V červenci 2007 se Michal Táborský z Telefóniky nechal slyšet, že cílem je mít do jednoho roku 150 000 klientů. Ovšem až v létě 2008, tedy o rok později, se podařilo prolomit hranici 100 000 klientů.

V březnu 2008 Salvador Anglada, generální ředitel Telefóniky O2, prohlásil, že by byl rád, kdyby na přelomu let 2008 a 2009 využívalo O2TV celkem 140 tisíc zákazníků. Faktem ale je, že v polovině roku 2009 zmíněná IPTV služba vykazovala jen 133 tisíc zákazníků.

Kapacita linek je limitující

Telefónica O2 provozuje IPTV službu na bází ADSL, což je opakovaným terčem posměšků konkurence, která se v regionálních podmínkách upíná k optickým sítím. Telefónica O2 od počátku tvrdí, že při kódování MPEG-4 to není problém. Faktem však je, že v praxi služba skutečně naráží na kapacitní limity jednotlivých linek. Pro hladký provoz Telefónica O2 zákazníkům během sledování televize sníží přenosovou rychlost pro klasické surfování na Internetu. To je omezující hlavně ve vícečlenných domácnostech.

Klientům s připojením podporujícím běžně až 8 Mbit/s je po aktivaci O2TV maximální rychlostní limit trvale snížen na 7 Mbit/s. Po zapnutí IPTV set-top-boxu kvůli sledování televize pak okamžitě klesá rychlost na maximálně cca 4 Mbit/s. Po vypnutí set-top-boxu se opět automaticky zvýší. Někteří zákazníci si však stěžují, že set-top-box má při zapínání někdy problémy řádně se připojit k odběru O2TV, takže není možné sledování televize. Proto minimálně některé domácnosti s O2TV raději set-top-box nevypínají.

Domácnosti, které se rozhodly využívat O2TV díky doplňkové službě Multi nezávisle na dvou televizorech, navíc přicházejí o kanály ve vysokém rozlišení. Právě poptávka po nic přitom u náročnějších televizních diváků roste stejně rychle, jako klesá cena moderních televizorů připravených pro HDTV.

Doplňkové služby: hlavně VoD, další se slibují

Kromě příjmu televizních a rozhlasových kanálů nabízí O2TV několik doplňkových služeb. Samozřejmostí je interaktivní elektronický programový průvodce (EPG). Součástí nabídky je také VoD služba Videotéka fungující jako virtuální půjčovna filmů. Za poplatek si divák může vybrat z nabídky film a okamžitě jej shlédnout. Terčem kritiky jsou však ceny, které jsou mnohdy dvojnásobné oproti cenám v klasických kamenných DVD půjčovnách.

Kromě Videotéky jsou součástí nabídky ještě dvě volitelné VoD služby: TV archiv a HBO Digital. První zmíněná je archivem původních pořadů českých televizních stanic (ČT, Novy, Primy, Barrandova a Z1) vždy za posledních sedm dnů. Obsahuje např. zpravodajství, publicistiku i původní seriály. HBO Digital je archiv filmů, které v daném období právě vysílají filmové kanály HBO, se kterými si lze službu objednat.

Pro klienty Poštovní spořitelny je připravena tzv. TV banka, čili přístup ke správě účtu přes televizní obrazovku a dálkový ovladač IPTV set-top-boxu. O rozšíření dostupnosti služby i pro klienty konkurence se ale v současné době bohužel nejedná.

Začátkem roku 2009 zástupci Telefóniky prezentovali při různých příležitostech plány na další rozvoj služby. Zmíněny byly služby typu internetových map nebo přístupu k e-mailu, doplňky v podobě různých her (např. sudoku), ale i zajímavější věci, mezi které lze určitě počítač dálkové spouštění nahrávání pořadů přes mobilní telefon. K tomu by ovšem byly potřeba IPTV set-top-boxy s vestavěným pevným diskem. O těch se mnoho měsíců mluví, ovšem zatím bez hmatatelných výsledků. Klienti, kteří tedy chtějí z O2TV nahrávat, musí svůj set-top-box přes SCART či HDMI propojit s externím rekordérem.

Přehled programové nabídky služby O2TV naleznete na DigiZone.cz, našem sesterském serveru, který se podrobně zaobírá digitálním televizním vysíláním včetně IPTV.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).