Česká republika se zavázala Evropské unii, že do poloviny roku 2012 vypne všechny analogové televizní vysílače a nahradí je modernějším digitálním vysíláním. Přechod probíhá postupně po jedenácti velkých územních celcích, které si určil Český telekomunikační úřad. Jako první se vypínají vysílače velkého a středního výkonu, zatímco malé vysílače, dokrývače a opakovače, které zajišťují televizní signál pro menší lokality s malým počtem obyvatel, se budou vypínat později.
Každá z jedenácti územních oblastí má určený definitivní termín vypínání analogového televizního vysílání, před kterým se nejprve vypne analogový signál na velkých vysílačích. Pro většinu republiky platí, že analogové vysílání skončí nejpozději 30. listopadu 2011. Pouze na Zlínsku a Jesenicku je termín posunutý až na 30. června 2012. Malé analogové vysílače ale bude možné vypínat dříve než v těchto letech. Termíny jsou pouze doporučené a pokud televize nebudou chtít v daném regionu financovat dlouhodobé souběžné vysílání v analogové i digitální podobě, vypnou tyto malé vysílače společně s velkými.
Proč se vypíná analog?
Analogové televizní vysílání se vypíná kvůli uvolnění kmitočtového spektra, aby se opuštěné vysílací kanály využily pro efektivnější digitální televizní a rozhlasové vysílání a další služby, jako je bezdrátový internet, mobilní televize, apod. Digitální televize využívá kmitočty mnohem úsporněji než analogová, do jednoho vysílacího kanálu se vejde více televizních programů (zatímco v analogu jenom jeden), samotný provoz vysílačů vyjde levněji než u analogového vysílání. Pro diváka to znamená, že si musí do termínu vypnutí analogového vysílání v jeho regionu pořídit digitální televizní přijímač (set-top-box nebo televizor s digitálním tunerem), nebo přejít na jiný typ příjmu televize: kabel, satelit nebo IPTV.
Ve všech regionech, kde bude postupně docházet k vypínání analogového televizního vysílání, se nejprve zahájí digitální vysílání. Diváci budou moci po nějakou dobu, která bude trvat od tří měsíců až po dva roky, přijímat oba druhy vysílání souběžně, aby se mohli připravit na výhradně digitální příjem televize. Poté bude analogový signál vypnut a vysílače budou šířit televizní vysílání už jen digitálně.
Česká republika rozdělená do jednotlivých územních oblastí, po kterých se bude postupně vypínat analogové televizní vysílání
Proč se nevypíná všude najednou?
Vypínání analogového televizního vysílání probíhá postupně po větších územních celcích. Nemůže k němu dojít najednou v celé republice, protože před vypnutím analogu musí v každém regionu začít vysílat digitální televize, a ne všude jsou k tomu volné kmitočty. Stát musí brát v potaz riziko vzájemného rušení digitální televize s analogovým signálem v regionu, který se ještě nemá vypínat, a také v sousedních zemích. Teprve když se uvolní potřebné frekvence, může v daném regionu začít naplno digitální vysílání a skončit staré analogové.
Prostřednictvím této přílohy se můžete dozvědět pravděpodobné termíny vypínání všech analogových televizních vysílačů v České republice. Tabulky s nejpozdějšími možnými termíny ukončení analogového vysílání pocházejí z Technického plánu přechodu, vládního harmonogramu digitalizace, na který dobrovolně přistoupily všechny analogově vysílající televizní stanice v ČR. V pravém sloupci si můžete najít oblast, v níž žijete, a v tabulce si poté najděte příslušný vysílač.