Hlavní navigace

10 let serveru Lupa.cz

Sdílet

2. dubna 2008 slaví Lupa.cz, server o českém Internetu, své 10. narozeniny. Protože je to výročí kulaté, rozhodli jsme se mu věnovat přílohu, mapující historii Lupy od dob před jejím počátkem až do dneška. A protože historie Lupy je úzce provázána také s historií českého Internetu, nabízí vám tato příloha unikátní pohled na vývoj nového média v České republice, které dnes už chápeme jako zcela samozřejmou součást svých životů.

Dort - Lupa 2001

2. dubna 2008 slaví Lupa.cz, server o českém Internetu, své 10. narozeniny. Protože je to výročí kulaté, rozhodli jsme se mu věnovat přílohu, mapující historii Lupy od dob před jejím počátkem až do dneška. A protože historie Lupy je úzce provázána také s historií českého Internetu, nabízí vám tato příloha unikátní pohled na vývoj nového média v České republice, které dnes už chápeme jako zcela samozřejmou součást svých životů.

V první řadě jsme zmapovali časy před samotným vznikem Lupy a co všechno jejímu zrození předcházelo. Protože v té době ještě nebyl Internet etablované mediální prostředí, neslo s sebou vydávání internetových médií mnohé průkopnické rysy: všichni se zde navzájem znali a boom komerce byl ještě daleko (ovšem ti nejprozíravější s ním již v té době samozřejmě počítali).

Marek Antoš, 19 let

Spuštění Lupy probíhalo – podobně jako u většiny úspěšných projektů té doby – ze školního počítače svého zakladatele, Marka Antoše. Původní účel Lupy byl však jiný, než jak ji známe dnes. Spíše než zpravodajský server to byl blog doplněný servisem v podobě testů připojení. Nutno dodat, že to byl v té době více než dost ambiciózní úkol.

V letech 1998 – 2000 se server rychle rozvíjel. Nabíral další spolupracovníky a autory a z blogu se pomalu stával (k překvapení svého zakladatele) zpravodajský a komentářový server. Již tehdy fungoval na základě reklamy, jen čtenářů bylo o něco méně než dnes. Patřili však k jádru zasvěcených, kdo na českém Internetu něco znamenali – a v diskusích to dávali patřičně najevo.

To se nezměnilo ani v následujících čtyřech letech. Redakce se rozrostla o nové zásadní posily (Mirek Zeman, Martin Kopta) a Lupa se rychle stala povinností v záložkách profesionálů na českém Internetu. Nechyběla na něm u žádné zásadní události a své jméno s ní spojila celá řada známých osobností – ať už texty, či příspěvky v diskusích.

CIF2

Od roku 2004 až do současnosti prošla Lupa další fází proměn, na jejímž konci je seriózní nezávislý zpravodajský server, jak jej znáte dnes. Nový design a nabídka obsahových služeb s přidanou hodnotou rozšířila okruhy jejích čtenářů a svoji pozici moderátora dění posílila expanzí do „offline“ prostoru: pořádání odborných konferencí a ankety Křišťálová Lupa. Mnohé z původního komunitního ducha a jasně vymezitelného okruhu příznivců nám však zůstalo dodnes.

Předposlední část přílohy se týká bližšího představení dnešní Lupy: lidí, kteří stojí za ní i v řadách jejího publika. Neopomněli jsme ani na zajímavosti z provozu a statistiky, které se jindy na veřejnost nedostávají.

Přejít na první kapitolu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).