Hlavní navigace

Před Lupou byl Český Internet

Sdílet

Předchůdcem dnešní Lupy byl projekt Marka Antoše s názvem „Český Internet“, spuštěný počátkem roku 1997 jako součást tehdejšího Seznamu. Mapoval dostupnost připojení v různých lokalitách, přinášel přehled cen a zahrnoval i testy poskytovatelů. Ještě ale nepřinášel aktuální zpravodajství.

Zabývat se historií Internetu a popsat jeho stav v době, kdy Lupa teprve vznikala, je úkol opravdu nelehký. Ne snad proto, že by se z té doby nic nezachovalo. Právě naopak. Problém je spíše v tom, že je toho z oné doby opravdu mnoho, o čem by se dalo psát. Proto jsou první dvě části přílohy o výročí Lupy pojmuty tak trochu v „cimrmanovském duchu“, jako malé detektivní pátrání po tom, jaké stopy nám z oné doby zanechal zakladatel Lupy, Marek Antoš.

Pinknet a jeho lidé

Jedna z prvních stop vede přes sdružení Pinknet, které „vzniklo z recese a souhrou několika náhod“ v roce 1995, a které (mimo jiné) budovalo katalog odkazů na tehdejší osobní webové stránky. Soudě podle poděkování členům teamu byl tehdy Marek Antoš, s přezdívkou Vondrake, členem PinkNetu:

Marek Vondrake Antos

Markovi vdeci PinkNET za trochu publicity v odbornem tisku.

Samozřejmě, že v katalogu osobních stránek PinkNetu byl i odkaz na jeho osobní stránky:

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 1

Jak sami vidíte z uvedené adresy, tyto osobní webové stránky tehdy sídlily na webu Univerzity Karlovy. A i jejich obsah dokládá, že už tehdy se Marek Antoš zabýval psaním článků o Internetu. Na následující ukázce si povšimněte textu, který říká, že od roku 1994 psal např. do Bajtu, PC Worldu či Softwarových novin:

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 2

Ukázku výčtu konkrétních článků vidíte na dalším obrázku:

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 3

A když už jsme u obsahu osobních stránek Marka Antoše, ukažme si ještě tu jejich část, která obsahuje seznam jeho oblíbených odkazů. Je totiž zajímavým svědectvím toho, co bylo na českém Internetu k dispozici koncem roku 1995. Ukázka, kterou vidíte na následujícím obrázku, pochází právě z této doby (jako datum poslední aktualizace je na ní uvedeno 13. listopadu 1995 (celý výpis stránky).

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 4 maly

Projekt Český Internet

Před rokem 1998, kdy spolu s Petrem Tesaříkem založil společnost Internet Info a spustil Lupu.cz, stihl Marek Antoš vystřídat hned několik „působišť“. Lze to vysledovat i z podpisů, které používal u svých příspěvků do různých diskusních konferencí:

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 5

Již v době, kdy psal články pro Computer Press, se Marek Antoš podrobněji zabýval problematikou providerů a peeringu. Svědčí o tom například následující obrázek z října 1996:

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 6

S příchodem nového roku 1997, konkrétně 3. ledna 1997, spouští Marek Antoš svůj projekt s názvem „Český Internet“. Oznámení, které k tomu tehdy rozeslal do konference cz.net, můžete vidět na následujícím obrázku.

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 7
Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 8

Obsah tohoto projektu, který byl součástí tehdejšího Seznamu.cz (nacházel se na adrese http://www.sez­nam.cz/internet) se mi podařilo plně rekonstruovat, a tak si ho můžete projít sami.

Najdete ho v eArchivu, a jak sami záhy zjistíte, snažil se komplexně mapovat tehdejší dostupnost připojení k Internetu v ČR, i jeho cenu a kvalitu. Obsahuje několik hlavních částí, včetně výčtu přípojných míst, přehledu poskytovatelů a testů kvality jejich služeb.

Zejména ale doporučuji tu část projektu, která ukazuje přehled cen za připojení k Internetu z počátku roku 1997. Je svědectvím toho, kolik se v uvedené době platilo za přístup k Internetu.

Pokud by vás zajímaly ceny ještě starší, dovolím si přihřát vlastní polívčičku a nabídnout vám dva přehledy z vlastních zdrojů. První ukazuje ceny koncem roku 1994, ještě před liberalizací českého Internetu, kdy připojení nabízel pouze CESNET a COnet. Druhý přehled pak ukazuje nabídku koncem roku 1995, kdy už byl Internet v ČR otevřen komerčnímu využití a na trhu působilo více komerčních providerů.

Příloha 10 let Lupy - kap. 1, obr. 9

Zpět ale k projektu Český Internet: Marek Antoš s ním měl velké plány a chtěl ho dále rozšiřovat. Psal o tom i v samotném projektu:

Prvotním úkolem tedy bylo poskytovat kvalitní informace „s přidanou hodnotou“ o poskytování připojení. Záběr Českého Internetu je však širší. Rád bych zde uváděl veškeré novinky, týkající se nějakým způsobem české části Internetu a chybět nebudou ani aktuality a komentáře, občas snad i zamyšlení. Základem však zůstává informační centrála.

Jinde (viz hlavní stránka archivní kopie) pak napsal, že na nové verzi již pracuje, a znovu zopakoval, že by měla být rozšířena hlavně o zpravodajství:

(…) změněn bude celý ráz těchto stránek a rozšířen bude i obsah. Hlavní změnou však bude rozšíření o aktuální zpravodajství, které v současné době chybí. Tak prosím vydržte.

Nakonec to ale trvalo o něco déle, než bylo původně avizováno, a hlavně přitom došlo k „osamostatnění“ celého projektu, původně začleněného do Seznamu.cz. Samostatná Lupa.cz byla spuštěna až počátkem dubna 1998. Tomu se ale již věnuje další kapitola přílohy.

Přejít na úvodní stránku přílohy             P­řejít na další kapitolu 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).