Hlavní navigace

Od blogu ke zpravodajskému serveru (1998 - 2000)

Sdílet

Pokud jde o vzhled a obsah Lupy bezprostředně po jejím spuštění, můžeme vám nabídnout několik ukázek, které Jiří Peterka v roce 1998 nasnímal pro svůj tehdejší článek o Lupě pro časopis Chipweek. Sám v něm popisoval Lupu hlavně jako server věnující se testování internetových providerů, resp. jejich služeb  – a s přidanou hodnotou v podobě komentářů z pera Marka Antoše. Do přerodu Lupy do zpravodajského serveru bylo tehdy ještě daleko, Lupu té doby bychom dnes nejspíše označili za blog (ale tehdy se tomu tak ještě neříkalo).

Na následujících ukázkách vidíte podobu Lupy z 3. května 1998, tj. měsíc po jejím spuštění. Na prvním obrázku je domovská stránka z uvedeného data s aktuálním článkem.

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 5

Na levé straně domovské stránky si povšimněte nabídky začínající právě nabídkou testů poskytovatelů. Jak výsledky testů vypadaly, můžete vidět na následujícím obrázku, s „hitparádou“ českých poskytovatelů za měsíc březen. Vzhledem k datování (březen 1998) je tento obrázek současně důkazem toho, že testy poskytovatelů fakticky běžely již v březnu 1998, ještě před spuštěním Lupy.

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 6

Další částí Lupy.cz byl seznam poskytovatelů. Tedy nejen těch, jejichž konektivita byla testována. Rozděleni byli na primární, s vlastní konektivitou, a na sekundární, kteří pouze přeprodávali konektivitu jiných providerů.

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 7

Příklad detailnějšího popisu jednoho konkrétního (sekundárního) providera vidíte na následujícím obrázku, včetně části jeho cen. To už se ale díváme do jiné sekce Lupy.cz, s cenami za připojení.

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 8

V této sekci, mapující ceny, byl dispozici také seznam jednotlivých lokalit, a pro každou z nich přehled nabídek pro různě dlouhé doby (vytáčeného) připojení od jednotlivých poskytovatelů, fungujících v dané lokalitě.

Nezapomínejme, že se stále ještě psal rok 1998, a to jeho první pololetí. Internetu tehdy vládlo vytáčené připojení, a do bouřlivých událostí „horkého internetového podzimu 1998“ zbývalo ještě několik měsíců. Takže tarif Internet99 ještě neexistoval, a s ním ani celoplošné pokrytí, resp. možnost připojovat se dial-upem za stejnou cenu odkudkoli v celé ČR. Proto také ono dělení na konkrétní lokality.

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 9

Pokud se chcete sami proklikat původní Lupou do roku 2000, můžeme vám nabídnout její archivní kopii z února 1999 z archivu Jiřího Peterky. Tedy z doby, kdy už bylo po internetových protestech a akci „Internet proti monopolu“, a připravoval se tarif Internet99. Můžete se začíst, i když tytéž články najdete i na dnešní Lupě.

Marek Antoš, 19 let

Marek Antoš v roce 1999

Jak ale sami záhy poznáte, zmiňovaná archivní kopie bohužel neobsahuje části s testy internetových providerů, s jejich přehledem i s ceníky a výčtem připojených měst. Stejně tak není dostupná část věnovaná peeringu. Proč, to se dozvíte, když si na příslušné části nabídek kliknete: vstup do příslušných adresářů byl slušně vychovaným indexačním robotům zakázán skrze obsah souboru robots.txt.

Ze stejného důvodu se tyto části nezachovaly ani ve webovém archivu, na adrese www.archive.org. Zde sice najdete řadu archivních kopií Lupy, s nejstarší verzí ještě z prosince 1998.

Co se týče vlastního fungování Lupy, odráželo hlavně fakt, že většinu obsahu tvořil Marek Antoš sám (obvykle na počítači z vysoké školy, kde začal studovat), přestože se od počátku hlásili se svými příspěvky noví autoři. Podíváme-li se však na následující tabulku, srovnávající počty aktivních autorů v jednotlivých měsících prvního roku Lupy s počtem vydaných článků, zjistíme, že produkovaný obsah na počtu externistů tolik nezávisel:

Počet autorů a vydaných článků v prvním roce provozu Lupy
Měsíc Počet aktivních autorů Počet článků
Duben 1998 3 20
Květen 1998 2 28
Červen 1998 5 20
Červenec 1998 2 22
Srpen 1998 5 29
Září 1998 5 27
Říjen 1998 3 40
Listopad 1998 5 46
Prosinec 1998 5 28
Leden 1999 10 36
Únor 1999 6 44
Březen 1999 8 50
Duben 1999 4 34

Mezi dalšími autory se v té době objevovala jména jako Petr Nachtmann, Pavel Satrapa, samozřejmě i Petr Tesařík a v roce 1999 také Karel Chvalovský, který později posílil samotnou redakci. Obsahově šlo o příspěvky silně autorské, komentářového typu, které měly k opravdovému zpravodajství a standardním pravidlům žurnalistiky daleko. Těžko to však tehdejšímu „týmu“ vyčítat.

Výstižně postupný vývoj Lupy i celého českého Internetu charakterizuje Jan Pallas, zakladatel webu Seznamka.cz: „mé vztahy k Lupě dělím na tři období. V době kamenné jsme všichni na Internetu byli rádi, že nějaké stránky s obsahem existují. Český Internet byl akceschopný a z té doby si pamatuji bleskovou schůzku Seznamu, Atlasu, Lupy, Seznamky a spol. Rychle a bez problému jsme společně vyřešili problémy s šidícím výměníkem bannerů, který se od té doby už nikdy nevzpamatoval.
Doba industriální se ve vztahu k Lupě vyznačovala z mé strany (čtenáře) podrážděností nad nevyvážeností článků a z pohledu konzumenta reklamy (pro Tele2) nespokojeností s nabídkami reklamních kanceláří, ze kterých vyplývalo, že je Lupa "nadstandardně“ prosazována (nebyla to jenom Lupa).
Poslední, postindrustriální léta, se Lupa postavila „na zadní“ a je pro mne objektivním zdrojem informací. Některé materiály od Davida Antoše byly opravdu výborné. Takže do dalších desetiletí přeji nejméně stejný pokrok jako za minulou dekádu."

Přejít na předchozí kapitolu                P­řejít na další kapitolu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).