Hlavní navigace

Lupa startuje

Sdílet

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 1

Počátky dnešní Lupy je třeba hledat ještě o něco dříve než k 2. dubnu 1998, kdy byl server Lupa.cz formálně spuštěn. Přinejmenším již v roce 1997, kdy Marek Antoš rozjel svůj projekt Český Internet (viz předchozí část přílohy). Již ten byl totiž orientován na problematiku připojování k Internetu: přinášel přehled o tom, kde je připojení dostupné, od koho a za kolik, a snažil se také testovat, v jaké kvalitě. Tedy alespoň pokud jde o skutečně dosahovanou rychlost.

S testy poskytovatelů Marek Antoš začal spolu se svým spolužákem z gymnázia Petrem Tesaříkem (který napsal testovací skript) ještě před spuštěním Lupy, psal je pro časopisy Connect a Computer. Jak je patrné z archivní kopie Českého Internetu, první testy prováděl již koncem roku 1996. V násle­dujícím roce 1997 oba v testech pokračovali, hodlali je dále rozvíjet a také obohatit o aktuální komentáře. Jenže už se tak nestalo v rámci projektu Český Internet, který byl ještě součástí Seznamu (nacházel se na adrese www.seznam.cz/in­ternet), ale již v rámci nového a samostatného projektu, umístěného na vlastní doméně. Takže to ještě chvilku trvalo, než byla v dubnu 1998 spuštěna Lupa.cz: bylo třeba založit samostatnou společnost Internet Info, s. r. o.

Doména Lupa.cz

Samostatnou doménu Lupa.cz pro nový projekt se Marku Antošovi podařilo zaregistrovat ještě v památných listopadových dnech roku 1997, kdy došlo k zásadnímu obratu v českém „doménovém hospodářství“. Po letech přísného režimu, kdy získat obecně znějící doménu bylo velmi těžké až nemožné, se pravidla naopak výrazně uvolnila. Doména Lupa.cz tak má ve svém rodném listu zapsáno datum 20. listopadu 1997.

V archivech tehdejších diskusních skupin, které se zachovaly například na Google Groups, lze vysledovat, že sám Marek Antoš používal adresu antos@lupa.cz již od prosince 1997, a tedy již několik měsíců před spuštěním Lupy jako takové. A vlastně ještě před založením společnosti Internet Info, která vznikla 25. února 1998. Na den přesně 50 let po jednom velmi černém dni české historie.

Z tehdejších diskusí také mj. vyplývá, že Lupa měla být původně spuštěna o něco dříve než 2. dubna 1998. Pokud se začtete do diskusního vlákna skupiny cz.net.providers z 10. března 1998, najdete zde malé avízo spuštění nového serveru s testy poskytovatelů, s termínem „příští týden“. Onen „příští týden“ sice nový server ještě spuštěn nebyl, ale testy providerů už běžely – jak dokládá další příspěvek z diskusní skupiny cz.net.providers, datovaný 16. března 1998:

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 4

Start

Nakonec to tedy trvalo o něco déle, a Lupa byla skutečně spuštěna ve čtvrtek 2. dubna 1998. V ten den Marek Antoš rozeslal do několika diskusních skupin oznámení o spuštění. Například do již zmiňované diskusní skupiny cz.net.providers poslal následující zprávu:

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 2

Do jiné diskusní skupiny (cz.net.internet) pak poslal jinak formulované oznámení, které již neakcentuje pouze testy poskytovatelů, ale zmiňuje i zpravodajskou část. A také již zmiňuje podtitul „server o českém Internetu“.

Příloha 10 let Lupy - kap. 2, obr. 3

Také následné diskuse, které se po startu Lupy odehrály v tehdejších diskusních skupinách, se točily především kolem metodiky testování internetových providerů. Díky internetovým archivům si příslušná diskusní vlákna můžete i dnes přečíst sami:

Přejít na předchozí kapitolu                P­řejít na další kapitolu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).