Hlavní navigace

V bookmarcích profesionálů (2000 - 2004)

Sdílet

Rok 2000 byl pro Lupu i Internet Info poměrně významným milníkem: hned od ledna se přestěhovala do svých úplně prvních kanceláří (v ulici U Krčské vodárny), takže definitivně opustila statut „blogu“, spravovaného ze školních učeben a domácích pokojů. Obsahově byla Lupa stále zaměřena především na připojení a související témata od volby poskytovatele po vhodný software. Kromě testů poskytovatelů nabízelo Internet Info také konzultační služby, jinak řečeno rady pro výběr nejvhodnějšího připojení. Celý interní tým však stále čítal jednotky osob.

Lupa 3/2000

Lupa v březnu 2000

V březnu však nastoupila do Internet Infa Darina Vostřelová, první obchodník (nepočítáme-li Marka Antoše). Nově vzniklé obchodní oddělení mělo na starosti jenom Lupu, tehdejší platný ceník reklamy lze pomocí Webarchivu stále nalézt. Asi nepřekvapí, že nabídce dominují klasické bannery, o PPC či flashi v té době ještě téměř nikdo neslyšel… První reklamy se však na Lupě objevily už samozřejmě dříve: prvním inzerentem byla společnost AION CS a v prvních dvou letech bylo zadavatelů reklamy celkem 11. Už tehdy přitom mezi nimi nechyběly společnosti jako BMW, Cisco, Compaq či tehdejší Telecom.

Dort - Lupa 2001

Lupa jako dort k narozeninám Marka Antoše. Rok 2001

V červnu roku 2000 pak přichází na Lupu důležitá posila a do značné míry rozhodující osobnost pro další čtyři roky. Mirek Zeman nastoupil k Markovi Antošovi jako interní redaktor, později editor, a od počátku se pustil do pilného psaní (jeho celkových 377 článků a glos ostatně hovoří za vše). Díky svým zkušenostem z tištěného deníku vnesl do Lupy mnohá užitečná pravidla pro denní provoz a díky této silné podpoře mohl Marek Antoš postupně opouštět pozici tahouna obsahu Lupy. Přesunul se tak na křeslo šéfredaktora, ve kterém vydržel až do roku 2005.

Lupu v té době četli stejně jako dnes především „lidé z oboru“, pouze jich bylo o něco méně. O to víc však tato komunita prožívala každou významnou událost českého internetového prostředí a Lupa pro ně byla přirozeným místem k výměně názorů. Nešlo přitom zdaleka jen o technologické otázky, Internet v Česku byl tehdy již etablujícím se mediálním a reklamním prostředím. Český Telecom kupoval agenturu MIA, portály se přetahovaly o metodiku měření návštěvnosti, Centrum koupilo známý Xchat. V srpnu 2000 také vzniklo Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), jehož bylo Internet Info zakládajícím členem, Marek Antoš byl dokonce zvolen jako první předseda výkonné rady.

Kancelare Na Strzi

Kanceláře Na Strži, kam se Internet Info přesunulo v roce 2001

Mezi přispěvateli Lupy, kteří cítili potřebu zapojit se se svými argumenty do živé diskuse, se v té době objevila celá řada známých jmen: Ivo Lukačovič, Olda Bajer, Zdeněk Polách, Michal Krsek, ze známých publicistů pak například Ladislav Zajíček, Daniel Dočekal, Patrick Zandl, Miloš Čermák a samozřejmě Jiří Peterka.

V srpnu 2000 Lupa zúročila práci prvního vlastního programátora Michala Jursy v podobě redakčního systému jménem Lemon (mnozí redaktoři a přispěvatelé na něj dodnes s láskou vzpomínají) a nového designu z rukou Adama Haunera. Ten Lupě vydržel až do konce roku 2005.

Lupa 11/2000

Design Lupy z listopadu 2000

Ve stejném měsíci posílilo redakci Lupy další známé jméno: Martin Kopta. Ujal se role redaktora a hlavně zprávičkáře, díky čemuž dostaly zprávičky rázem nezaměnitelný styl a pohyb. Témata článků v té době byla do značné míry podobná jako dnes, určitá dobová specifika však existovala. V internetové reklamě byly stále důležité výměnné bannerové systémy a kauzy kolem systému Mr. Linx Lupa pečlivě pokrývala. Také zprávy a fámy kolem portálů kolovaly svým tempem, jaké známe dnes. Už tehdy se portály cítily dost silné na souboj s mediálními společnostmi „starého světa“.

Tiskovka IInfo 2001

Historická tiskovka Internet Infa v roce 2001. Zleva David Špinar, Darina Vostřelová a Marek Antoš.

V září 2001 proběhla známá soudní kauza kolem webhosterské společnosti P.E.S., do které se málem zamotala i Lupa, vše však dobře dopadlo. Podrobně jsme také sledovali vývoj nových registračních pravidel v CZ.NICu a své renomé ještě měla i soutěž Zavináč, volný předchůdce dnešní Křišťálové Lupy. Již zmíněná pravidla pro registrace domén měla významný praktický přesah v nejrůznějších spekulantských kauzách, třeba u domény dagmarhavlova.cz. A již od roku 2001 – 2002 Lupa zachycovala i nástup disciplíny SEO, optimalizace pro vyhledávače, a také rozvoj PPC reklamy.

IInfo 2001

Tým Internet Infa v roce 2001

Čtenářsky vděčné také vždy byly články o připojení a situaci českého telekomunikačního trhu. Český Telecom po různých peripetiích začal nabízet ADSL, s jehož podobou velká část trhu nesouhlasila. Internet Info v roce 2002 posílilo spojením se společností 4Web a přidalo tak k Lupě další tři weby: Root.cz, měřící službu Navrcholu.cz a Woko.cz.

Vznikalo ministerstvo informatiky, sdružení CZFree.net, objevilo se Jyxo.cz. Velkou diskusi vzbudila spamerská kauza serveru Tvujdum.cz a v roce 2003 skončil známý Svět Namodro. V době nerozvinutého trhu s ADSL trápily uživatele dialery a roky 2003 a 2004 také patřily mnohdy vášnivým debatám o budoucnosti nových médií – blogů. Významnou novinkou na českém Internetu byla nová doménová pravidla, počítající již se systémem registrátorů. A pozornost na sebe strhl také nově spuštěný Portál veřejné správy.

Objevovaly se první sociální sítě a problémy se „stahovači“ (UPC tehdy nasadilo datové limity) i výměnnými sítěmi. Lupa jako vždy stála na neutrální půdě, ale své čtenáře nenechala ve štychu. A jak tehdejší archiv potvrzuje, některé „zaručené“ zprávy sahají opravdu hodně hluboko do minulosti… V srpnu 2004 také Lupa spustila databázi WiFi hotspotů, která se dnes pyšní téměř 4000 hotspoty od skoro 500 poskytovatelů.

A abychom nezapomněli, v roce 2004 také přišel na svět Firefox a s ním nekonečné debaty o nejlepším prohlížeči. Vzpomínáte?

Přejít na předchozí kapitolu                P­řejít na další kapitolu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).