Hlavní navigace

ČTÚ řeší kauzu nadměrných telefonních účtů

1. 4. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nadměrné telefonní účty jsou po dvou letech opět v kurzu. Tentokrát se nejedná o volání do destinací ala Diego Garcia či Sierra Leone, ale v rámci České republiky. Podle Sdružení obrany spotřebitelů převyšuje průměrná škoda 22.000 korun a rekordmanem je zatím účet 130.000 korun. Do boje vyrazil i Český telekomunikační úřad.

Případ tzv. „nadměrných telefonních účtů“ se na Lupě rozpitvával již několikrát. Poprvé přibližně před dvěma roky, v souvislosti se zneužitím technologie ActiveX, která uživateli dial-upu přepsala parametry vytáčeného připojení. Hovor pak namísto k běžnému providerovi směřoval na destinace jako Diego Garcia, Guyana, Sierra Leone či Vanuatu. Tučný telefonní účet překvapeného uživatele jej pak následoval (protože tuzemský operátor musel zaplatit zahraničnímu operátorovi za tzv. zakončení hovoru). Druhou mízu „nadměrné telefonní účty“ chytily asi před dvěma měsíci, kdy se problém objevil znovu. Tentokráte se však jednalo o volání v rámci České republiky, jmenovitě na tzv. žluté linky (začínající číslem 9×y).

Princip fungování žlutých linek je jednoduchý, až banální. Jsou určeny pro poskytování „obchodních a odborných služeb se zvláštním tarifem“, jak je uvedeno v číslovacím plánu, a zpoplatněny (opravdu vysokou) částkou 60 korun za minutu, což představuje 3.600 korun za hodinu. Na žlutých linkách se zhusta provozují například služby pro dospělé (prostě pornografie). Poskytovateli obsahu stačí nakoupit od telekomunikačního operátora službu žluté linky a následně dostává určitý podíl za čas strávený uživateli na těchto linkách. Například u Českého Telecomu se jedná o 50 až 70 procent. Časem kohosi napadlo, že stejně by to mohlo fungovat i u Internetu. Uživatel si stáhne zvláštní program – dialer -, který jeho hovor přesměruje na specifické číslo.

Dialer byl v uplynulých měsících médii značně zdémonizován. Ve skutečnosti se jedná o elegantní a legitimní způsob placení po Internetu. Funguje nachlup stejně jako hlasové hovory na žluté linky a používá se například u erotických video chatů. Instalací a spuštěním dialeru se připojíte na číslo se zvláštním tarifem, a to vám umožňuje využívat určitých služeb. Během připojení samozřejmě naskakuje zvýšené hovorné. Toto řešení je výhodné hned ze dvou důvodů. Jednak v České republice chybí efektivní platební kanály, a často i placení kartami do zahraničí je dosti problematické. A jednak nemusíte (často pochybnému) poskytovateli obsahu svěřovat číslo karty. Inkaso proběhne prostřednictvím vašeho telefonního účtu.

Tyto výhody jsou však výhodami pouze pokud, pokud poskytovatel obsahu vystupuje vůči uživateli Internetu korektně. Řečeno s Janem Werichem, musí tam být napsáno, od kdy, do kdy a co za to. Jinak se jedná o podvod. Zahraniční stránky pro dospělé s tím většinou nemají problém, protože dialer berou pouze jako další platební kanál. V České republice se však kdosi nedávno rozhodl tahat uživatele za nos a tvrdí jim, že se do počítače instaluje něco jiného, než se tam instaluje. Případně jim neříká raději nic, či všelijak „maskuje“ podmínky provozu („Váš internetový provider nepodporuje přenos živého videa! Budete přepojeni do naší interní sítě. (…)“). Uživatel tak vlastně služeb této zlovolné verze dialeru využívá nevědomě.

Vysloveně zábavné jsou ovšem televizní výroky uživatelů typu: „Hledal jsem jen informace o mobilních telefonech, a teď tohle… takové neštěstí!“ Je asi nasnadě, co takoví uživatelé na Internetu ve skutečnosti hledali. Člověk se pouze musí pozastavit nad jejich naivitou a neopatrností. Ale budiž. Co však nechápu, je vlna negativních emocí namířená proti Českému Telecomu – ta se mi zdá v tomto případě do značné míry neoprávněná. V jeho síti, alespoň dle jeho tiskového mluvčího, žádný podobný případ nebyl. A za zneužití číslovacích plánů alternativních operátorů jsou odpovědní alternativní operátoři, kteří poskytovatelům obsahu žluté linky prodávali.

KL24

Do boje proti zlovolným dialerům se nyní rozhodl vytáhnout i Český telekomunikační úřad (ČTÚ). 28. března vydal aktuální informaci následujícího znění: „Úřad ke zjištění, že někteří poskytovatelé telekomunikačních služeb používají přidělené přístupové kódy pro poskytování telekomunikačních služeb v rozporu s Číslovacím plánem veřejných telefonních sítí. Zároveň dochází u poskytovatelů telekomunikačních služeb i k porušování generální licence GL – 25/S/2000 k poskytování přídavných dalších telekomunikačních služeb založených na přenosu hlasu a generální licence GL – 28/S/2000 k poskytování telekomunikačních služeb (zprostředkování přístupu uživatelů ke službám sítě Internet).“

Číslovací plán je soubor obecných pravidel, který určuje, že vytočením „předvolby“ 327 se dovoláte do ústředního telefonního obvodu (UTO) Kutná Hora atd. Vyjma toho jsou zde zaneseny přístupové kódy k specifickým telefonním službám. U každé varianty je přesně precizováno, k jakému účelu smí být použita. Například 900 je definována jako „obchodní a odborné služby se zvláštním tarifem“. Telefonní čísla z tohoto číslovacího plánu má přidělen každý telekomunikační operátor. Ten je poskytuje svým zákazníkům a dbá, aby jich nebylo zneužíváno. ČTÚ se domnívá, že toto podmínka splněna nebyla, a proto s některými subjekty zahájil správní řízení, jehož výsledkem může být pokuta až pět milionů korun. Uživatelům to však peníze nevrátí.

Hlavní příčinou nadměrných telefonních účtů jsou:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).