Hlavní navigace

Proč regulátor zakázal ADSL?

3. 7. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Včerejší informace o zákazu testovacího provozu ADSL se potvrdily. ČTÚ vydal své předběžné opatření již minulý čtvrtek, 27.6., ale teprve včera (v úterý 2.7.) se dostalo do rukou většiny zainteresovaných stran. Způsobil to netradiční rozdělovník? A čím vlastně regulátor zdůvodňuje své rozhodnutí?

Podrobnější informace o zásadním rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), o kterém jsem psal již ve včerejším článku (ČTÚ zakázal Telecomu jeho ADSL!), se začaly objevovat již v průběhu včerejšího dne. Hned ráno jsem se dotazoval Tiscali a dozvěděl se, že jim bylo rozhodnutí doručeno předchozího dne (tj. v pondělí 1.7. zhruba v poledne). Díky tomu pak mohli odpoledne vydat své prohlášení do informačního servisu ProText, kterým krok regulátora uvítali.

Kolegové na Světa namodro zase získali vyjádření ČTÚ (jako stanovisko předsedy Davida Stádníka, poskytnuté jeho tajemnicí Pavlou Krauskopfovou), které publikovali ve svých aktualitách:

Český telekomunikační úřad vydal dne 27.6. 2002 rozhodnutí o předběžném opatření, kterým se společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s., ukládá povinnost ukončit nabízení a poskytování telekomunikační služby IOL Platinum, jejíž součástí je širokopásmový přístup s využitím technologie xDSL (ADSL). Důvodem řízení, v jehož rámci bylo předběžné opatření vydáno, je potřeba zajištění takových konkurenčních podmínek na telekomunikačním trhu, které zajistí otevřený přístup k veřejným telekomunikačním sítím a k veřejným telekomunikačním službám.

Na stránkách Internet OnLine (IOL) se pak v průběhu dne objevilo následující oznámení:

"Oznámení o pozastavení služby IOL Platinum (ADSL) (2.7.2002) 

Vážení zakazníci,

jsme povinni Vám sdělit, že Český telekomunikační uřad svým rozhodnutím č.j.: 18640/2002–610 rozhodl o předběžném opatření, kterým se společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s., ukládá povinnost ukončit dnem doručení tohoto rozhodnutí nabízení a poskytování telekomunikační služby IOL Platinum.

Dnešním dnem, proto v souladu s tímto rozhodnutím končíme s nabízením a poskytováním této služby. Za vzniklou situaci se Vám omlouváme, o řešení Vás budeme dále informovat a současně uděláme vše proto, abyste tímto rozhodnutím byli co nejméně dotčeni.

Snail mail?

Co bylo příčinou toho, že informaci o verdiktu ČTÚ měl k dispozici již v pondělí právě jeden z alternativních operátorů (Tiscali), zatímco ostatní až o den později?

Z dostupných signálů usuzuji na to, že rozhodnutí regulátora bylo řádně odesláno listovní poštou (buďto ve čtvrtek nebo v pátek minulý týden), ale na poněkud netradiční adresy – nikoli na osoby, které u příslušných firem tradičně komunikují s regulátorem, ale na statutární zástupce a zmocněnce dotčených stran (tedy např. na generální ředitele). A tady zřejmě chvíli trvalo, než byly příslušné obálky rozlepeny a než si někdo uvědomil, že nejde jen o nějaké zdvořilostní psaníčko. Případně mohl svou roli sehrát i „nedeterminismus“ listovní pošty, u které se nějaký ten den zdržení asi může projevit (pročpak se asi, v internetovém žargonu, listovní poště říká „snail mail“, alias „hlemýždí pošta“?). Ale toto vše jsou jen mé osobní spekulace.

Hledat konkrétní příčiny se zřejmě chystají v Českém Telecomu, alespoň podle toho, co zveřejnili na svém Světě namodro:

‚Budeme se velmi zajímat o to, jak je možné, že jeden z alternativních operátorů znal rozhodnutí ČTÚ již včera a mohl k němu vydat tiskovou zprávu, zatímco ČESKÝ TELECOM, kterého se tento krok týká především, dostal od Českého telekomunikačního úřadu vyjádření až dnes v poledne. Vzhledem k tomu termínu ČTc neměl zatím dostatek času na zhodnocení konkrétních dopadů, které může mít rozhodnutí regulátora. Podrobné vyjádření k postupu ČTÚ proto zveřejníme zítra.‘ Vyjádření poskytl tiskový mluvčí Českého Telecomu a.s. Vladan Crha.

Jaké je odůvodnění?

Konkrétní verdikt ČTÚ jsem citoval již ve včerejším článku z tiskové zprávy Tiscali, proto jen připomenutí: jedná se o předběžné opatření, kterým se Českému Telecomu ukládá

povinnost ukončit dnem doručení tohoto rozhodnutí o předběžném opatření nabízení a poskytování telekomunikační služby IOL Platinum, jejíž součástí je širokopásmový přístup s využitím technologie xDSL (ADSL).

O co se ale rozhodnutí regulátora opírá?

Pokud správně rozumím odůvodnění, pak jde o to, že ČTÚ (zřejmě na rozdíl od ÚOHS) neakceptoval argument Českého Telecomu, že nejde o řádný komerční provoz, ale pouze o regionálně limitovaný testovací pilot. Protiargumentem, který regulátor použil, je to, že Český Telecom sám oznámil zahájení poskytování služeb IOL Platinum k datu 1.3.2002, a to v Telekomunikačním věstníku, v jeho částce 2/2002 (což jsem podrobněji popisoval v článku A DSL nebude?), kde Český Telecom současně zveřejnil i Všeobecné podmínky poskytování služeb IOL Platinum.

Dále se v odůvodnění konstatuje, že Český Telecom je podle telekomunikačního zákona povinen „zajistit propojení na základě stejných podmínek a ve stejné kvalitě, jaké je poskytováno pro služby vlastní nebo svých organizačních složek“ (přičemž ADSL služby byly zřejmě shledány službami spadajícími do propojení). No a jelikož Český Telecom podle vlastního vyjádření (v Telekomunikačním věstníku v února 2002) začal poskytovat své ADSL služby komerčně již k datu 1.3.2002, je povinen umožnit i ostatním operátorům (kteří s ním již mají propojení) poskytování stejných služeb za stejných podmínek a ve stejné kvalitě. Jak se v odůvodnění dále píše:

Tipy C

Neplnění této povinnosti přitom není nijak ovlivněno tím, zda jsou tyto služby aktuálně předmětem regionálně limitovaného testovacího provozu s časovým omezením do 31.10.2002.

Zajímavé jsou i následující závěrečné pasáže:

Po zvážení všech možných dopadů na rozvoj konkurence na telekomunikačním trhu a na práva a právem chráněné zájmy koncových uživatelů telekomunikačních služeb a účastníků správního řízení, rozhodl správní orgán tak, jak je uvedeno ve výroku tohoto rozhodnutí.

Při rozhodování správní orgán hodnotil i tu skutečnost, že společnost Český Telecom, a.s. dosud nezveřejnila velkoobchodní nabídku na využití širokopásmového přístupu s využitím technologie xDSL (ADSL) účastníků Českého Telecomu, a.s. ke službám, poskytovaným provozovateli telekomunikačních sítí, které jsou se sítí společnosti Český Telecom a.s. propojeny.

Může se Český Telecom odvolat?

Proti rozhodnutí regulátora se Český Telecom může odvolat k předsedovi ČTÚ. Takovéto odvolání však nemá odkladný účinek.

Bude Českému Telecomu případné odvolání k předsedovi ČTÚ co platné?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).