Hlavní navigace

ČTÚ zakázal Českému Telecomu jeho ADSL!

2. 7. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společnost Tiscali uvítala včera večer tiskovou zprávou rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, který měl vydat předběžné opatření v kauze ADSL a Českému Telecomu zakázat jeho "regionálně omezený testovací provoz" služeb. Z jiných zdrojů ale tato informace dosud není potvrzena.

Není žádným tajemstvím, že konkrétní způsob, jakým Český Telecom rozjel své ADSL služby na českém trhu, se velmi nelíbí jeho konkurentům, kteří jej obviňují ze zneužívání dominantního postavení. Jejich hlavní výtkou je absence velkoprodeje ADSL služeb, konkrétně to, že Český Telecom přeprodává ADSL konektivitu právě a pouze sám sobě, resp. Internet OnLine, která je součástí jeho odštěpného závodu Imaginet, zatímco ostatní operátoři nemají k technologii přístup a jsou odkazováni na mlhavé sliby zavedení velkoprodeje ADSL služeb někdy v budoucnosti, přičemž mezitím může dojít k nevratným změnám na trhu ve prospěch Českého Telecomu.

Jak jsem psal již v článku ADSL už je, ale ještě není, bezprostředně po spuštění „regionálně omezeného testovacího provozu“ alternativní operátoři oznámili, že se obrátili na Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se žádostí o zásah – vyzvali oba úřady, aby v mezích svých pravomocí s okamžitou platností nezákonný projekt zastavily a zahájily vyšetřování. Současně avizovali, že se hodlají se svým protestem obrátit i k Evropské komisi v Bruselu, neboť shledávají že „monopolistický přístup Českého Telecomu je v příkrém rozporu s pravidly a zásadami kladenými Evropskou unií na kandidátské země“.

Podle neoficiálních informací, které se mi podařilo získat, jednání na ÚOHS již proběhlo a námitky alternativních operátorů nebyly vyslyšeny. Obě strany prezentovaly úřadu svá stanoviska, a ÚOHS zřejmě akceptoval argument Českého Telecomu, že nejde o řádný komerční provoz, ale pouze o provoz testovací a navíc omezený jen na tři regiony s tím, že očekávaný počet zákazníků má být velmi malý (údajně jen několik málo stovek).

Jiného názoru měl ale být nezávislý regulátor (Český telekomunikační úřad). Opět dle neoficiálních zpráv se na celou situaci díval odlišně a chystal se vynést přesně opačný verdikt než ÚOHS. Žádné oficiální informace však nebyly k dispozici – až do včerejšího večera.

Tiscali už to ví!

Včera večer se v informačním servisu ProText (který vydává ČTK, ale nikoli jako své agenturní zpravodajství, nýbrž coby „komerční sdělení zadavatele“) objevila zpráva vydaná Tiscali. Je nadepsána:

Tiscali vítá rozhodnutí ČTÚ o ADSL

a uvádí se v ní:

Český telekomunikační úřad vydal rozhodnutí o předběžném opatření, kterým se společnosti Český Telecom ukládá povinnost ukončit nabízení a poskytování telekomunikační služby IOL Platinum, jejíž součástí je širokopásmový přístup s využitím technologie xDSL (ADSL).

Společnost Tiscali toto rozhodnutí uvítala a považuje jej za první krok k tomu, aby služby xDSL (ADSL) byly zpřístupněny všem alternativním operátorům. Tiscali nyní očekává velkoobchodní nabídku těchto služeb od společnosti Český Telecom.

Žádné další podrobnosti v tomto prohlášení již nebyly (zbývající text s již týkal samotné Tiscali). Záhy se tato zpráva objevila i na zpravodajském webu ČTK Českých novinách, s prolinkováním na ProText.

Ostatní netuší…

Ještě včera večer jsem se snažil získat nějaké další informace o tomto jistě významném kroku. Na webu ČTÚ však k tomu nebylo nic, a kupodivu ani na webu samotné Tiscali. Z obou těchto subjektů již nebyl nikdo k zastižení.

Překvapeni se zdáli být i v Českém Telecomu, kde mi sdělili, že o tom dosud nemají žádné zprávy. Stejně na tom byli i ti alternativní operátoři, které se mi podařilo zkontaktovat – ani oni neměli žádnou konkrétní informaci, kromě zmiňované noticky v ProTextu.

Vyjdu-li z předpokladu, že nejde o nějakou kachnu či kanadský žert (ostatně, včera bylo 1.7., nikoli 1.4.), pak je zajímavé, jak se tato informace dostala na veřejnost – proč stihla s předstihem zareagovat právě a pouze Tiscali, zatímco ostatní alternativní operátoři ani Český Telecom nejspíše nic netušili.

Snad alespoň dnešní den přinese nějaké konkrétní podrobnosti. Večer se v Praze koná tradiční akce First Tuesday, tentokráte věnovaná právě aktuálním otázkám českých telekomunikací. Účast přislíbili zástupci Českého Telecomu i alternativních operátorů, tak snad se alespoň zde něco dozvíme.

ebf - partner 1

Slovenský precedent

Zajímavým způsobem se vyvíjí situace se zaváděním ADSL služeb na Slovensku. Tamní Slovenské telekomunikácie odstartovaly svoji nabídku podobným způsobem jako Český Telecom – také jako „komerční pilot ADSL“. Sice přitom připustily i účast ostatních operátorů, ovšem takovým způsobem, který tito shledali diskriminujícím (zneužívajícím dominantní postavení na trhu) a obrátili se na tamní Protimonopolní úřad s žádostí o vydání předběžného opatření, které by „komerční pilot ADSL“ zastavilo.

Na rozdíl od českého ÚOHS však slovenský úřad jejich argumenty vyslyšel a takovéto předběžné opatření skutečně vydal. Podrobněji si o tom můžete přečíst např. zde.

Je rozhodnutí ČTÚ krokem správným směrem?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).