Hlavní navigace

Centrum oznámilo koupi Xchatu, pochybnosti zůstávají

31. 8. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Již před několika měsíci jsme na Lupě informovali o tom, že zřejmě nějvětší český zábavní server Xchat posílí portfolio společnosti NetCentrum. Včera byla tato akvizice oficiálně oznámena, i nadále však zůstávají pochybnosti, které se týkají především vzájemného vztahu Centra a původních majitelů Xchatu.
Zatímco v dáli byla slyšet ozvěna mediální přestřelky mezi Seznamem a Atlasem o tom, kdo je podle iAuditu jednička v návštěvnosti (komentář přineseme zítra), Centrum se včera odpoledne smálo – a mělo důvod. Konečně totiž došlo k oficiálnímu oznámení toho, o čem se už v českém Internetu dlouho polohlasně hovořilo: odkoupení Xchatu.

Tisková zpráva Centra hýřila optimismem a ve stejném duchu se vedla i odpolední tisková konference, která byla uspořádána zcela stylově – po chatu. Není se ostatně čemu divit: podle zástupců Centra má Xchat v současné době 180 tisíc aktivních uživatelů (rozumí se těch, kteří se přihlásili alespoň jednou v posledních 4 měsících), kteří mohou významně posílit uživatelskou obec samotného Centra. Pokud jde o shlédnuté stránky a unikátní hosty, přesná čísla nejsou k dispozici, protože ačkoliv byl Xchat v minulých měsících auditován TNSM, výsledky nebyly zveřejněny. Podle neoficiálních informací však Xchat v počtu stránek dokonce převyšuje výsledky Centra, což není vzhledem k charakteru této služby nijak překvapující.

Získání Xchatu je pro Centrum zcela nepochybně krokem, který mu výrazně pomůže. Je zřejmé, že v tomto případě nejde o reklamní prostor jako takový, protože chatovací servery zpravidla nejsou z tohoto pohledu právě nejatraktivnější. Hlavním přínosem bude uživatelská obec, která bude mít možnost využívat i ostatní služby Centra. V nejbližší době bychom se ostatně měli dočkat postupné integrace Xchatu do samotného portálu. Zajímavou informací je také to, že Centrum má podle slov Oldřicha Bajera zájem o to, aby byly výsledky Xchatu v rámci iAuditu započítány pod Centrum.cz, tedy nikoliv jen do nějakého Centrum packu, jak je tomu zvykem u konkurenčních portálů. Z hlediska věrohodnosti výsledků celého iAuditu se mi to nezdá příliš vhodné, ale pokud by k něčemu takovém TNSM svolilo, jistě by to výrazně vylepšilo pozici Centra oproti jeho konkurentům.

V lesku včerejšího oznámení jsou však patrné i stinné stránky. Hlavním otazníkem, který se nad celou akvizicí vznáší, je vztah NetCentra a původních vlastníků Xchatu. Při podobných příležitostech je zvykem, že obě strany pronášejí vzletná slova radosti nad tím, že se podařilo obchod uzavřít. O to podivněji proto působí skutečnost, že v celé tiskové zprávě nezaznělo řádné prohlášení zastupců druhé strany, kteří ani nebyli přítomni na odpolední tiskové konferenci. Samozřejmě jsem se snažil získat také jejich vyjádření, ale odmítli mi cokoliv sdělit s odkazem na absolutní příkaz mlčenlivosti, který jim předepisuje smlouva. Ani jedna ze stran se také nechtěla vyjádřit k zaplacené ceně, známo je pouze to, že ji původní majitelé dostali v hotovosti a nebudou mít žádný podíl v NetCentru. Podle neoficiálních zpráv, které již dříve proběhly českým Internetem, jde však o překvapivě nízkou částku.

Určité nesrovnalosti se týkají také smlouvy: podle Oldřicha Bajera z NetCentra byla smlouva uzavřena před několika dny, podle výpisu z RIPE však byla doména xchat.cz převedena na NetCentrum již v dubnu, tedy před čtyřmi měsíci. Na můj dotaz, zda tedy existovala ještě nějaká dřívější smlouva, Bajer odmítl odpovědět, je to však velmi pravděpodobné: k převodu domény by jistě nedošlo bezdůvodně a bez určitých záruk pro obě strany.

Cloud23

Bez zajímavosti také není informace o tom, co přesně je obsahem akvizice. Podle Bajera šlo především o značku Xchatu a jeho uživatelskou základnu. Autorská práva na původní systém, hardwarové vybavení a podobně však i nadále zůstává majetkem původních majitelů. Smlouva jim navíc podle Bajera nezakazuje do budoucna spustit svůj chat pod jiným názvem, k čemuž už dokonce nedávno došlo na serveru Xtalk.cz – v současné době je tam ovšem sdělení informující o tom, že provoz serveru byl pozastaven.

Xchat bude pro Centrum nepochybně vítaným přírůstkem a jeho představitelé znovu prokázali, že jim nechybí správny čich. Pokud by se však potvrdily spekulace o tom, že vztah obou stran není zdaleka bezproblémový a komunikace mezi nimi probíhá především prostřednictvím právních zástupců, byla by to pro Centrum nemilá šmouha na jeho dosud neposkvrněném ští­tu.

Který z českých portálů používáte nejčastěji?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).