Hlavní navigace

Nákupní horečka vrcholí?

28. 4. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden jsme se již na Lupě jednou věnovali probíhajícím akvizicím v českém Internetu. Události však spějí rychle kupředu a stále přicházejí nové informace. Podle nejnovějších zpráv, které získala Jasna Sýkorová, se na příští týden chystá významné oznámení, týkající se Centra.

O možném prodeji Centra se spekuluje už drahnou dobu, před nedávném v této souvislosti dokonce padlo jméno společnosti Contactel, která se údajně o Centrum vážně zajímala, ale jednání nakonec neskončila úspěšně. Podle našich informací se však chystá oficiální zveřejnění o kapitálovém vstupu na příští týden. Oldřich Bajer ze společnosti NetCentrum byl naprosto neoblomný a nic neprozradil, ale jak se nám podařilo zjistit, do Centra by mělo investovat konsorcium tří firem. Jedna z nich přitom údajně patří mezi světové giganty v oblasti internetových technologií. Jak nám představitelé firmy NetCentrum již dříve potvrdili, jejich investičním poradcem byli při této transakci Price Waterhouse Coopers.

V návaznosti na tuto investici připravuje Centrum kompletní proměnu svého portálu a od pondělka (1. 5. 2000) by měl rozeběhnout velkorozpočtovou reklamní kampaň v televizi a na billboardech. Tento krok by měl prokázat, jak moc je Internet protlačitelný směrem k široké veřejnosti a zda v tomto případě není masová reklama ještě stále pouhým utrácením peněz. Centrum však potřebuje prorazit rázným způsobem: pozice, kterou získal za krátkou dobu své existence, sice vzbuzuje úctu, ale v porovnání se svými dvěma staršími „bratry“ je stále trpaslíkem a v počtu shlédnutých stránek má navíc údajně nad katalogovými službami převahu jeho free-mailová služba. Možná mu pomůže právě tato kampaň, možná to bude ještě něco jiného. Určitý příliv uživatelů by mohlo přinést také začlenění XChatu do Centra, podle dostupných informací už je i v tomto případě ruka v rukávě.

Co se stane během dvou týdnů?

Centrum však není jediným, kdo by se měl v nejbližší době dočká investora. Jak řekl Jasně Sýkorové ředitel firmy Samba Digital Media Adam Healey, který se odvolával na velice důvěryhodné zdroje, mělo by se během příštích čtrnácti dnů uskutečnit čtyři až pět kapitálových vstupů do internetových firem. Svoji firmu, která se zabývá tvorbou internetových stránek a odbornými konzultacemi, zařadil do tohoto seznamu. Zajímavostí tohoto česko-amerického projektu je to, že investorem by opět mělo být konsorcium tří velkých a známých hráčů na internetovém poli, podle Healeyových slov ale jiných než v případě Centra. Adam Healey si dokonce troufl odhadnout množství peněz, které do internetového průmyslu v Čechách celkově (uskutečněné i blízké investice) nateče. Vidí to zhruba na 12 milionů dolarů, s rezervou na 10 až 15. Je však otázkou, co všechno považujeme za internetový průmysl: pokud bychom vzali v úvahu již uskutečněné akvizice poskytovatelů připojení (a mohli bychom dokonce nechat stranou Video On Line), došli bychom již nyní k výrazně vyššímu číslu.

WT100

Pozornost se v současné době soustředí především na poskytovatele obsahu a připojení. Pohyb v oblasti vývojářů internetových aplikací by však také mohl stát za pozornost. Rizikový fond CDA, což je dceřinná společnost Evropské banky pro obnovu a rozvoj, by měl ohlásit v nejbližší době kapitálový vstup do dvou internetových firem vytvářejících aplikace pro business-to-business odvětví. Bez zajímavosti není informace, že kapitálové vstupy tohoto fondu se počítají na stovky miliónů korun.

Jasna Sýkorová, Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).