Hlavní navigace

Jak naladíte digitální vysílání?

Sdílet

Odkud a co se digitálně vysílá

Vysílač Ostrava - Hošťálkovice

V každé z jedenácti územních oblastí České republiky, po kterých se postupně zavádí digitální a vypíná analogové televizní vysílání, bude s jistotou digitálně vysílat hlavní oblastní vysílač. V některých oblastech se přidají i doplňkové vysílače velkého nebo středního výkonu a také digitální dokrývače. Celkově však bude digitálních vysílačů mnohem méně než analogových, protože digitální signál se šíří lépe. Odkud se již dnes digitálně vysílá, a co, zjistíte v naší příloze Digitální vysílání v regionech.

Pokud vás zajímá, jaké televizní programy vysílají v konkrétních digitálních sítích, mapy pokrytí těchto digitálních sítí, jejich technické parametry, seznam zprovozněných vysílačů těchto sítí i plán spouštění dalších vysílačů včetně termínů a jejich technických parametrů, podívejte se na Mapy pokrytí.

Také digitální vysílání mívá občas výluky. Přehled plánovaných odstávek vysílačů prvních tří digitálních sítí, tedy multiplexu 1 České televize, multiplexu 2 Českých Radiokomunikací a multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group najdete na webu Českých Radiokomunikací. O výlukách multiplexu 3 také informuje web společnosti Czech Digital Group. Informace o výlukách multiplexu 4, který provozuje společnost Telefónica O2 Czech Republic, operátor na webu dopředu neinformuje.

Úpravy antén pro digitální příjem

Venkovní anténa síto plzeňské

V řadě případů nebude možné digitální televizi přijímat na stejnou nebo stejně nastavenou příjmovou anténu jako analogovou televizi. Někdy bude nutné anténu pootočit na jiný vysílač, protože původní zdroj analogového signálu digitálně vysílat nebude, jindy se změní technické parametry dosavadního analogového vysílače, takže příjem digitálního signálu je problematický. V některých regionech si na digitální televizi počkají ještě několik let, ale pokud by si pořídili anténu pro dálkový příjem digitálního signálu, mohli by ji sledovat již dnes.

Speciálními úpravami pro digitální příjem televize musí projít společné televizní antény (STA) v činžovních a panelových domech. Všem těmto otázkám se věnuje speciální příloha DigiZone.cz Antény pro digitální příjem televize.