Hlavní navigace

IPTV u španělské Telefóniky - programový průvodce

Sdílet

To, co si nyní budeme ukazovat, nebude konkrétní podoba žádné tuzemské IPTV služby. Použité příklady ukazují službu Imagenio, provozovanou společností Telefónica ve Španělsku.

Elektronický programový průvodce, alias EPG (Electronic Programming Guide)

Elektronický programový průvodce je určitou elektronickou obdobou tištěných televizních programů, které vychází v časopisech a novinách a snaží se přinést informaci o tom, co na kterém programu dávají, resp. budou dávat, s výhledem na několik dnů dopředu. Zásadní nevýhodou těchto tištěných průvodců je ale omezený rozsah (musí se vejít do vyhrazeného počtu stran), absence interaktivity (není například z principu možné nějaké vyhledávání) a také nemožnost průběžné aktualizace.

Elektronické verze takto omezeny nejsou. Mohou být prakticky libovolně rozsáhlé a jít ve svém výhledu libovolně dopředu. Uživatelé nemusí sami listovat dlouhými seznamy, ale mohou využít vyhledávání a nechat si najít to, co je zajímá. Popisy jednotlivých pořadů mohou být v zásadě libovolně podrobné, mohou využívat i multimédií (fotografií, ev. videoklipů) a vše může být podle potřeby aktualizováno, například když dojde k nějakým neplánovaným posunům v programu.

Na následujícím obrázku vidíme „hlavní stránku“ elektronického programového průvodce služby Imagenio, která nabízí možnost zvolit si den a hodinu (první dvě řádky v menu) a procházet seznamem kanálů (třetí řádek) či přehledem pořadů vysílaných ve zvolený den a hodinu (čtvrtá řádka menu).

I,agenio 1

Hlavní menu EPG služby Imagenio

Pokud se divák rozhodne pro přehled kanálů, skrze třetí řádku menu se mu ukáže jejich seznam. Z něj si pak může vybrat ten, který ho zajímá.

Imagenio2

Přehled dostupných programů

Po navolení konkrétního kanálu EPG vypisuje pořady, které na tomto kanálu běží (kolem dříve navoleného data a hodiny).

Imagenio3

Co dávají na daném kanálu (kolem zvoleného data a hodiny)

Pokud diváka zajímá nějaký konkrétní pořad, EPG mu může nabídnout podrobnější informace o něm. Jak podrobné (a zda vůbec), to záleží na tvůrcích EPG a na jejich schopnosti naplnit ho relevantním obsahem. Následující tři obrázky ukazují, jak může takovýto popis (spíše méně podrobný) vypadat. Tyto obrázky byly snímány přímo z obrazovky, za ne zcela ideálních podmínek, a proto jejich kvalita také není ideální.

Imagenio4 Imagenio5 Imagenio6

Příklad detailnějšího popisu pořadu v rámci EPG

Ještě další možností, jak se dostat k přehledu pořadů, je zvolit v základním menu poslední nabídku, podle žánrů, resp. podle pořadů. Pak se divák dozví, „co kde právě dávají“ (resp. budou dávat ve zvolené době), viz následující obrázek, a opět má možnost si nechat zobrazit podrobnější informace o jednotlivých pořadech (pokud jsou k dispozici).

Imagenio7

Nabídka pořadů, běžících ve zvolené době na různých kanálech

Elektronického programového průvodce je možné kdykoli také zmenšit, aby nezabíral celou obrazovku, ale měl jen podobu jakési lišty přeložené přes právě přijímaný program. Obsah průvodce je pak ale pochopitelně redukován, prakticky jen na zobrazení jména právě probíhajícího pořadu, sledovaného kanálu, aktuálního času a „horkých kláves“ na dálkovém ovladači.

Imagenio8

Zmenšený programový průvodce

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).