Hlavní navigace

Co všechno nabízí IPTV

Sdílet

Kromě nabídky televizních a rozhlasových programů nabídne IPTV ještě další doplňkové služby. Jejich rozsah se bude u jednotlivých operátorů lišit, obecně lze ale u většiny očekávat základní balík těchto technologických novinek:

 • Elektronický programový průvodce (EPG) – elektronická podoba papírového televizního programu známého z programových týdeníků nebo novinových magazínů. Zobrazuje se přímo na obrazovce televizoru a nabízí přehled vysílaných pořadů jednotlivých televizních stanic na týden dopředu, ale také noticky ke každému pořadu, fotografie, informace o hercích, apod. Podle typu služby bude možné v programech vyhledávat filmy podle režisérů, herců, distribuční společnosti nebo žánru. EPG nabízí i ostatní typy digitálního vysílání včetně DVB-T.
 • Video na přání (VoD) – domácí videopůjčovna, aniž by divák musel docházet do kamenné půjčovny a dělat si starosti s včasným vrácením vypůjčených VHS nebo DVD. Jde o zpoplatněnou službu, ale některé typy pořadů mohou být dostupné zdarma. Zákazník bude mít u operátora vedený účet, z něhož při každém objednání a dodání zvoleného filmu, seriálu či dokumentu firma odepíše příslušnou částku. Vybraný titul si zájemce bude moci přehrát po dobu 24 hodin (i opakovaně), poté se přístup k němu uzavře. Podobnou službu už nyní na internetu nabízí Telefónica O2 (www.starzone.cz) či portál Seznam.cz (www.kinomani­a.cz).
 • Placené pořady (PPV) – kromě volně šířených televizních stanic a speciálně zpoplatněných prémiových kanálů typu HBO nebo Playboy TV nabízí IPTV také možnost objednat si jeden konkrétní televizní pořad, nejčastěji sportovní přenos. Oproti předcházejícímu videu na přání se tato služba liší v tom, že daný pořad je vysílaný v pevný čas a v tuto dobu k němu mají přístup všichni diváci IPTV, kteří si jej objednají. Španělská Telefónica takto nabízí v rámci své služby Imagenio zápasy místní fotbalové ligy, Deutsche Telecom zase ve spolupráci s placeným televizním kanálem Premiere německou fotbalovou Bundesligu. V České republice by takto mohly být nabízeny zápasy hokejové extraligy.
 • Televizní archiv (VCR) – divák si také bude moci vyžádat a zpětně přehrát pořad té které televizní stanice, který nestihl v době jeho vysílací doby. Konkrétně u Telefóniky O2 bude přístupný archiv vybraných televizních stanic za poslední týden, přičemž pořady bude archivovat přímo provozovatel IPTV a divák si je bude objednávat podobně jako u služby video na vyžádání. U jiných provozovatelů IPTV si ale divák, v závislosti na vybavení IP set-top-boxu harddiskem, bude moci jednotlivé televizní pořady nahrát sám a poté je kdykoli přehrát. V případě Telefóniky nebudou k dispozici úplně všechny pořady nabízených televizních stanic, ale jen vybrané relace (podobně jako v případě on line archivu České televize).
 • Sdílené foto a video (My Own TV) – zákazník si bude moci sám vytvořit obsah v podobě digitálních fotografií nebo amatérského videa a sdílet ho s vybranými odběrateli IPTV. Podmínkou je účast na stejné síti IPTV. Princip My Owen TV vytvořila společnost Alcatel jako řešení privátních televizních kanálů pro Telefóniku, podobnou službu ale chce nabízet i Volný. Umožňuje také šíření netradičních reklamních sdělení, ale i vytváření komunitních televizních kanálů a lokálních televizí, které by mohly nahradit kabelové infokanály.
 • Superteletext – rozšířené textové zpravodajství, podrobné informace o počasí, kurzovní lístky či horoskopy budou součástí vylepšeného teletextu doplněného o obrázky, fotografie a odkazy na internetové stránky. Stejnou službu nabídnou i další typy digitálního vysílání.
 • Kontrola účtu – pomocí této služby si zákazník bude moci přímo na obrazovce zkontrolovat stav svého konta pro předplacené služby IPTV, včetně přehledu objednaných služeb a jednotlivých plateb. K dispozici bude také přehled vypůjčených titulů z domácí videopůjčovny a informace o stavu konta před poslední zpoplatněnou operací.
 • Rodičovský zámek – vzhledem k tomu, že IPTV v rámci prémiových televizních kanálů nabídne i erotické programy, nabízí operátoři možnost zablokování přístupu k těmto stanicím, aby se k nim nedostaly děti. Služba funguje pře uživatelské heslo, které bude třeba zadat při volbě vybraných televizních stanic. U složitějších set-top-boxů bude totéž možné i u jednotlivých televizních pořadů na stanicích, které jsou jinak pro děti vhodné.
IPTV EPG screenshot

Dalších speciálních služeb by se diváci měli dočkat následně. Co operátor, to jiné technologické řešení, jiní strategičtí partneři a také jiné nabídky. Čeho by se mohli čeští diváci dočkat?

 • TV banking – svého času úsměvná představa v aprílovém článku sesterského serveru Měšec.cz skutečně přichází na scénu. TV banking v tuto chvíli připravuje například ČSOB, která nedávno zřídila speciální sekci pro podporu digitálního vysílání a plánuje klientům dávat k různým typům bankovních služeb set-top-box zdarma nebo s výraznou slevou.
 • On line sázení – interaktivita televize přes internetový protokol k této službě přímo nabádá. Nemusí jít jenom o klasické sázky, ale i zpoplatněné hlasování v různých televizních soutěžích jako Česko hledá SuperStar či volbě Miss (jako doplněk a později možná i náhrada nynějšího hlasování přes sms zprávy)
 • Interaktivní reklama – umožní divákovi objednat si nabízené zboží nebo službu přímo dálkovým ovladačem set-top-boxu, případně zjistit podrobnější informace a vyžádat si zasílání informačních letáků, apod.
 • Webmail a chat – divák bude moci posílat a příjímat e-maily přes televizní obrazovku a účastnit se chatu podobně jako na internetu.
IPTV e-mail
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).