Hlavní navigace

IPTV ve Francii

Sdílet

V zemi galského kohouta nabízí IPTV tři velcí operátoři. Bezkonkurenčně nejúspěšnější je Free s 1,1 milionem zákazníků. Následuje France Télécom s přibližně 229 tisíci předplatiteli a na pomyslném chvostu se nachází velmi dravá společnost Neuf Cegetel se 100 tisíci uživateli.

Free

Společnost Free je druhým největším francouzským ISP. Byla založena v roce 1999 a jejím stoprocentním vlastníkem je skupina Iliad. Kromě IPTV nabízí svým zákazníkům také přístup k vysokorychlos­tnímu Internetu na technologii ADSL 2+ a služby na bázi internetové telefonie (VoIP).

IPTV spustila v prosinci roku 2003 a hned od následujícího roku podporuje televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Na konci roku 2005 zaznamenala společnost 1,59 milionů uživatelů vysokorychlostního Internetu, 1,34 milionu zákazníků využívajících VoIP a přes 1,1 milionu předplatitelů IPTV.

Tři výše zmiňované služby nenabízí Free odděleně, ale současně pod názvem Freebox. Jedná se tedy o triple-play. Za měsíční poplatek ve výši 29,99 euro získá uživatel vysokorychlostní Internet o rychlosti až 24 Mbit/s na downstreamu a 1 Mbit/s na upstreamu. VoIP umožňuje volání zdarma do pevné sítě France Telécóm a některých lokálních operátorů a dále volání do pevných sítí 25 států. Za zmínku stojí například Izrael, Čína, Taiwan či Singapur, ale také možnost bezplatného volání do mobilních sítí v Kanadě a Spojených státech amerických (kromě Havaje a Aljašky).

V základním balíčku IPTV je k dispozici na 86 televizních programů. Mezi nimi nechybí čtyři programy francouzské veřejnoprávní televize, ale i Euronews, MTV nebo třeba dva kanály televize Al Jazeera a filmový kanál Blue Hustler s tématikou pro dospělé.

Kromě základního balíčku mají zákazníci možnost zvolit z nabídky deseti nadstavbových tématických paketů. Například pět tureckých televizních programů přijde na 3,99 euro měsíčně, balíček programů pro dospělé, obsahující kanály Hustler TV, Spice Platinum Cinéma, XXL, XXX Extréme a Dorcel TV, stojí 14,99 euro. Některé programy jsou však k dispozici pouze v nočních hodinách.

Nabídku uzavírá možnost předplatit si kanály digitální satelitní platformy Canal+. Po sečtení všech možných alternativ mají zákazníci na výběr z více než 200 televizních kanálů.

Od května 2005 mohou uživatelé využívat služby videa na vyžádání (Video on Demand – VoD) prostřednictvím Canal Play. Jednotlivé filmy jsou zpoplatněny částkou od 0,99 euro za jeden film a jeden den. Po objednání filmu je film k dispozici 24 hodin od objednání. Směrodatný je v tomto případě datový limit, nikoliv počet zhlédnutí.

Balíček Basic

Balíček Basic

Zdroj: http://www.fre­e.fr

France Télécom – Orange

France Télécom je francouzský národní telekomunikační operátor. Patří mezi společnosti, které jako první na světě začaly investovat do technologie ADSL. Nabídku vysokorychlostního připojení k Internetu prostřednictvím ADSL představil již v prosinci roku 1999. V prosinci roku 2003 začal France Télécom nabízet IPTV pod obchodním názvem Ma Ligne TV, nejdříve pouze v Lyonu, poté v Paříži (květen 2004). V květnu roku 2005 byla služba dostupná ve více než 100 dalších francouzských městech a pokrývala na deset milionů domácností.

V polovině letošního roku sjednotil France Télécom nabídku mobilních služeb, připojení k Internetu a IPTV pod novou značku Orange. V současné době mohou zákazníci vybírat ze dvou produktů na bázi IPTV, prvním je již zmiňovaná Ma Ligne TV, která zůstala i po přejmenování v portfoliu služeb společnosti. Druhým produktem, přímo souvisejícím s novou značkou Orange, je Le Bouquet TV, nabízející kromě televize i další služby jako Personal Video Recorder (PVR) či Video on Demand (VoD). Oficiální představení Le Bouquet TV proběhlo 19. ledna letošního roku a od prvního února mohou zákazníci všechny její služby využívat.

V základním balíčku televizních programů u služby Ma Ligne TV, který při uzavření smlouvy na 12 měsíců přijde na 16 euro měsíčně, je 28 programů, doplněných ještě o paket programů digitálního terestrického vysílání TNT. Zákazníci tedy mají možnost prostřednictvím IPTV přijímat i některé kanály běžně šířené terestricky. Osm ze čtrnácti programů v nabídce TNT lze však přijmout pouze pomocí DVB-T adaptéru, dodávaného společně s dekodérem.

Základní programová nabídka bez kanálů TNT

Orange - základní programová nabídka

Zdroj: http://boutiqu­etv.orange.fr/hdmo/lis­te_chaine.htm

Nadstavbová nabídka zahrnuje kanály digitální satelitní platformy Canal+ a TPS, rozdělené do několika balíčků lišících se jak počtem a skladbou programů, tak i měsíčními paušály. U nejbohatší programové varianty TPS, obsahují 59 programů, sáhne zákazník měsíčně do své peněženky k již zmiňovaným 16 eurům ještě pro 35,9 euro. Za ty získá několik speciálních filmových, sportovních a hudebních kanálů. IPTV od France Télécomu podporuje televizní vysílání ve vysokém rozlišení, avšak pouze u obsahu některých kanálů základní nabídky a TPS.

Na rozdíl od Free disponuje France Télécom svou vlastní videotékou, která obsahuje více než 60 celovečerních filmů, dále dokumentární, kreslené filmy pro děti a další. Celovečerní film přijde na 4 až 5 eur, kratší tituly lze zhlédnout i za 2 eura. Pro zaplacení za služby na principu VoD mohou zákazníci využít předplacených kuponů v hodnotách 20, 40 a 60 euro. Mon Magneto neboli PVR v podání France Télécom umožňuje za poplatek 5 euro měsíčně nahrát až 40 hodin filmů či oblíbených televizních pořadů.

IPTV je také možné objednat společně s vysokorychlostním ADSL připojení k Internetu. Rychlost 1024/256 kbit/s a základní balíček televizních programů přijde na 24,9 euro měsíčně. Rychlost 16384/800 kbit/s je jen o deset euro dražší.

VoIP lze dokoupit za měsíční poplatek deset euro, avšak na rozdíl od Free je volání zdarma pouze na pevné linky ve Francii. Mezinárodní hovory a hovory do pevných sítí jsou zpoplatňovány dle ceníku.

France Télécom také nabízí speciální balíček pro ty, kteří mají telefonní zásuvku ve velké vzdálenosti od televize. Pomocí dvou zástrček LivePlug je signál od modemu přenesen k televizi pomocí elektrických rozvodů.

LivePlug

LivePlug

Zdroj: http://malignet­v.orange.fr

Neuf

Neuf Télécom je poskytovatelem telekomunikačních služeb. Byl založen v roce 2004 a nabízí hlasové a datové služby pro firmy, ale i domácnosti. V srpnu 2005 se spojil se společností Cegetel a nově vzniklý subjekt byl pojmenován Neuf Cegetel. Přestože došlo ke sloučení obou společností, zákazníci tu změnu ani nemuseli zaregistrovat. Neuf i Cegetel vystupují i nadále pod svými původními názvy a současně si také ponechaly portfolia svých služeb. Ke konci minulého roku měl Neuf Cegetel tři miliony zákazníků, z nichž 1,2 milionu tvořili uživatelé vysokorychlostního Internetu.

IPTV nabízí v rámci skupiny Neuf a to pod názvem Neuf TV. V základním programovém balíčku si zákazníci mohou vychutnat 61 televizních kanálů. Nechybí mezi nimi samozřejmě čtyři kanály francouzské veřejnoprávní televize. Za základní nabídku zaplatí zákazník 29,99 euro měsíčně. Za tuto cenu získá rovněž paket interaktivních služeb, jako je videotelefonie, televizní program, předpověď počasí, statistiky o devíti nejsledovanějších programech v nabídce Neuf TV, možnost náhledů až 36 programů na jedné televizní obrazovce, poslech několika rozhlasových stanic či interaktivní hry a další.

Současně bude moci využívat vysokorychlostní připojení k Internetu o rychlosti až 16/1 Mbit/s a volat zdarma na pevné linky ve Francii a do dalších 23 evropských a šesti mimoevropských zemí, včetně České republiky a Slovenska. Volání do mobilních sítí ve Spojených státech amerických a Kanadě je také v ceně měsíčního paušálu.

Nadstandardní programová nabídka obsahuje šest tématických balíčků, jejichž cena se pohybuje od dvou do jedenácti euro měsíčně. Nejdražší jsou filmové kanály a programy s tématikou pro dospělé. Zákazníci si navíc mohou připlatit i některý z deseti kanálů, které jsou nabízeny jednotlivě.

Jednotlivé programy nadstandardní nabídky

Jednotlivé kanály

Zdroj: http://offres­.neuf.fr

Ani u Neuf nechybí možnost předplatit si digitální satelitní platformu Canal+ Le Bouquet, CanalSat či všechny tři pakety od TPS. Ceny jsou obdobné jako u Free nebo France Telecomu.

Porovnání nabízených služeb
Poskytovatel Internetové připojení Telefonování IPTV Cena za komplet služeb
Free až 20/1 Mbit/s zdarma* 86 programů v základním balíčku 29,99 euro
France Télécom až 18/0,78 Mbit/s  – 28 programů v základním balíčku 34,90 euro
Neuf až 16/1 Mbit/s zdarma* 61 programů v základní nabídce 29,99 euro

* vnitrostátně (pevné sítě) plus hovory do vybraných zemí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).