Hlavní navigace

HDTV přes satelit

Sdílet

satelitní parabola ilustrační

Určitou nevýhodou satelitního příjmu HDTV je určitá náchylnost na počasí a také fakt, že tyto programy vysílají z různých družic na různých pozicích a divák, který by je chtěl sledovat všechny, musí neustále hýbat anténou. Ale i to má své řešení např. v podobě satelitní paraboly s motorem. Obrovskou výhodou satelitního příjmu HD programů je fakt, že v regionu střední Evropy momentálně probíhá mnoho testů a zkušebního vysílání ve vysoké kvalitě, a tato vysílání nebývají zakódovaná. Týkají se především veřejnoprávních kanálů, např. maďarské m2, německých Das Erste a ZDF apod.

Televizní programy ve vysokém rozlišení obrazu nabízí české satelitní platformy CS Link a Skylink. Takto lze sledovat prostřednictvím přístupových karet programy ČT 1 HD a Nova HD. Obsah obou je naprosto totožný s klasickými verzemi, ale ve vyšší technické kvalitě. Skylink dále nabízí nizozemský kulturní kanál Brava HDTV, dokumentární Discovery HD a česky dabované nebo vysílající kanály Eurosport HD, Filmbox HD, History HD, Nova Sport HD.

Na velmi oblíbené satelitní pozici 19,2 stupně východně, kterou využívá i placená satelitní služba UPC Direct, vysílají bez kódování programy Astra HD promo, Anixe HD, Das Erste HD, ZDF HD a Arte HD. Na blízké pozici 28,2 stupně východně lze naladit volné britské BBC HD (vyžaduje však velké vstupní náklady v řádu desítek tisíc a parabolu v průměru okolo dvou metrů), na pozici 28,5 stupně východně pak Luxe TV HD a také ITV HD (pro naladění je nutné manuální vyhledávání). Např. na pozici 9 stupňů východně jsou volně dostupné programy Fashion TV HD, Penthouse HD a Sundance Channel.

Platforma DVB-S logo

TIP: Vše o satelitní digitální televizi v České republice

Zajímá vás, jakou programovou nabídku nabízí čtyři tuzemští provozovatelé placené satelitní televize? Nebo byste chtěli vědět, které televizní stanice můžete sledovat přes satelit bez dekódovací karty? Proč některé televizní programy na satelitu kódují a jiné ne? Úplný přehled programové nabídky českých satelitních platforem včetně ceníků a nabízených set-top-boxů najdete v příloze Satelitní televize v České republice.

Českými diváky vůbec nejoblíbenější satelitní pozice 23,5 stupně východně, na níž vysílají i satelitní platformy CS Link a SkyLink, nabízí volně šířené HD programy Luxe TV HD a Astra HD promo. Po dobu letní olympiády 2008 na ní vysílal kódovaně také třetí program Slovenské televize, sportovní kanál Trojka v HD kvalitě.

Placené satelitní služby UPC Direct a Digi TV zatím televizní programy ve vysokém rozlišení obrazu nenabízejí.