Hlavní navigace

HDTV přes internetový protokol (IPTV)

Sdílet

IPTV sledování

Optika až do domu ale slibuje vůbec nejkvalitnější obraz, bez negativního vlivu počasí (pokud nepočítáme satelitní distribuci některých programů do sítě konkrétního IPTV operátora) a dostatečně široké spektrum pro velké množství HD programů. To bohužel neplatí o vůbec nejrozšířenější službě IPTV tuzemsku, O2TV od Telefóniky O2, která optiku až do domu nezavádí a pro šíření televizního signálu používá svoje sítě DSL a DSL+. Ty však mají omezený datový tok a HDTV pustí pouze k zákazníkům, kteří se nachází v dostatečné blízkosti od „centrálního bodu“, z něhož se distribuují zvolené televizní programy k jednotlivým divákům.

O2TV proto zatím nabízí pouze tři televizní stanice ve vysokém rozlišení obrazu, a to jen v experimentálním provozu: televizi Nova (ovšem ta vysílá v HD kvalitě pouze zpravodajské a publicistické pořady, a vybrané seriály vlastní výroby), Novu Sport (vybraná sportovní utkání) a ČT 1 (tento program je ale „upkonvertovaný“ ze standardního rozlišení, jde tedy o normální rozlišení „dopočítávané“ do HD kvality). Zákazníci O2TV jsou ale na příchod HDTV připraveni, set-top-boxy dodávané operátorem služby jsou „HD ready“ a zvládají přijímat jak programy ve standardním, tak vysokém rozlišení. Zbývá upravit samotnou síť, aby byla schopná šířit HDTV.

Platforma IPTV

TIP: Vše o IPTV digitální televizi v České republice

Zajímá vás, které společnosti v České republice a kde nabízejí placenou digitální televizi přes internetový protokol? Zda ji zprostředkovávají přes sítě ADSL nebo optikou až do domu, jaké používají set-top-boxy a zda jsou v jejich nabídce programy ve vysokém rozlišení obrazu? To vše včetně přehledu nabízených programů a ceníků najdete v příloze IPTV v České republice.

O poznání lépe jsou na tom firmy, které nabízejí IPTV po optickém kabelu přímo do domácnosti zákazníka. Největší nabídku HD programů má v současné době frýdecko-místecká společnost Mattes AD (součást skupiny RIO Media) ve své službě 802.tv (dostupná více méně především na severní a střední Moravě). Také její zákazníci mají set-top-boxy schopné přijímat jak programy ve standardním rozlišení, tak v HD kvalitě. Všichni mají už v základní programové nabídce k dispozici televizi Nova ve vysokém rozlišení, stejně tak i TV Barrandov a Prima Cool.

Speciální a zvlášť zpoplatněný HD paket této firmy pak obsahuje programy Eurosport HD, adrenalinový Rush HD, dokumentární The History Channel HD, National Geographic HD a Discovery HD, dětský BeBe TV HD, módní Fashion TV HD, relaxační MyZen TV HD, hudební C Music TV a lifestylový Luxe HD. Vlastní tematický programový balíček HDTV nabízí také společnost Smart Comp, provozovatel služby Netbox v Praze, Brně, Olomouci, Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Zlíně.

Na HDTV se připravuje také operátor služby viaTV, společnost T-Systems.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).