Hlavní navigace

Zapojujeme a nastavujeme připojení (instalace)

Sdílet

Den s velkým „D“ je tady. Doručovatel přinesl instalační balíček s ADSL modemem a vás dělí od vysokorychlostního Internetu jen několik kroků. V této části se dočtete, kterak ADSL modem zapojit k počítači a k veřejné telefonní síti. Také se dozvíte, jak nakonfigurovat malou počítačovou síť, připojit více počítačů na Internet pomocí ADSL routeru a jak mezi těmito počítači zprovoznit sdílení dat.

Telefonní zásuvka

Ještě než začnete vybalovat samoinstalační balíček a jeho jednotlivé součásti, měli byste si zkontrolovat, zda máte správný typ telefonní zásuvky. Telefonní zásuvka by měla disponovat zdířkou na konektor RJ11, tedy klasický telefonní „zacvakávací“ konektor. Pokud máte jiný typ konektoru, je nutné kontaktovat provozovatele veřejné telefonní sítě, který vám zásuvku zdarma upraví na moderní typ. Nejčastěji se ve starých domech totiž setkáváme se situacemi, kdy jsou ze zdi vyvedeny pouze dva dráty, někdy svorkovnicí amatérsky připojeny na redukci pro konektor RJ11. Ne že by na tomto ADSL nefungovalo, ale jeho rychlost a stabilita by mohla být ohrožena.

Koncovka RJ11

Standardní telefonní zásuvka s konektorem RJ11

Obsah balení samoinstalačního balíčku

Obsah balíčku, který vám operátor zašle, může být různý, ale obvykle obsahuje standardní součásti. Bez některé z níže popsaných částí nemusíte být schopni ADSL korektně zapojit. Pojďme se tedy na obsah typického samoinstalačního balíčku podívat podrobněji.

ADSL modem/router: základním prvkem je zařízení, schopné spojit vaše PC s telefonní ústřednou, potažmo s Internetem. Zařízení může být určeno k připojení jediného PC nebo se může jednat o router s více zástrčkami místní sítě. Poměrně často se setkáváme také s ADSL routerem s podporou bezdrátové technologie WiFi. Bezprostřední součástí ADSL modemu nebo routeru je napájecí zdroj do elektřiny a instalační CD.

Rozbočovač: neboli také splitter. Jde o zařízení, kterým rozdělíte telefonní linku na část vedoucí do telefonu a na část vedoucí do ADSL modemu nebo routeru. Pokud není rozbočovač součástí sady, je nutné jej zakoupit samostatně.

Telefonní kabel (2ks): jde o klasický telefonní kabel s koncovkou RJ11. Jeden kus využijete ke spojení rozbočovače a PC, druhý pak povede z rozbočovače do telefonu. Potřebujete-li delší kabely, nezbývá nic jiného, než si zakoupit ve specializovaných prodejnách délku kabelů dle potřeb vaší firmy nebo domácnosti.

Ethernetový kabel: tento kabel spojuje modem a počítač. Jde o běžný síťový kabel s koncovkou RJ45, který se připojuje do zástrčky síťové karty počítače. U některých modemů může být nahrazen kabelem s koncovkami USB.

Jak ADSL zapojit

Základní zapojení sestává z vhodně propojené kabeláže a z konfigurace připojení na počítači. Kabely zapojte podle tohoto jednoduchého návodu:

Zapojení ADSL

Schéma zapojení ADSL (klikněte pro zvětšení)

1. Odpojte telefon od telefonní zásuvky. Vezměte jeden telefonní kabel dodaný k ADSL modemu a zapojte jej jedním koncem do telefonní zásuvky a druhým do rozbočovače, do otvoru označeného jako LINE. Tímto jste přivedli telefonní signál do rozbočovače.

2. Dále do rozbočovače připojte telefon, jež jste v předchozím kroku odpojili ze zásuvky. Připojte jej do zdířky označené PHONE a ověřte jeho funkčnost.

3. Nyní zapojte druhý telefonní kabel dodaný k ADSL modemu a zapojte jej na jedné straně do rozbočovače, do zdířky označené DSL a na druhé straně do ADSL modemu.

4. ADSL modem propojíte s počítačem pomocí dodaného ethernetového kabelu nebo pomocí USB. Zbývá připojit ADSL modem do elektrické zásuvky, tak, aby byl plně funkční.

Konfigurace připojení na PC

Technickou část zapojení kabeláže a zařízení máme za sebou, nyní zapněte modem (obvykle tlačítkem ON/OFF na boční nebo zadní straně) a vyčkejte, dokud se neustálí poblikávání LED diod. Můžete následně zapnout i počítač. POZOR! Pokud máte USB modem, přečtěte si důkladně návod na jeho instalaci – je velmi pravděpodobné, že jej připojíte až během instalace, nikoli ihned. Máte-li běžný ethernetový modem, pak jej můžete zapojit ihned. Většina poskytovatelů posílá modem již předkonfigurovaný nebo s podrobným návodem, jak modem nastavit, kde zadat jakou volbu apod. Předpokládáme, že máte síťovou kartu v PC správně nakonfigurovanou, ale přesto, pokud Internet nefunguje, je potřeba provést nastavení místní sítě. To by mělo v případě většiny ADSL poskytovatelů vypadat zhruba takto:

Automatická detekce internetového připojení v nastavení protokol

Automatická detekce internetového připojení v nastavení protokolu TCP/IP (klikněte pro zvětšení)

Tedy všechny parametry připojení by si měl počítač automaticky zjistit z modemu a telefonní sítě. Toto dialogové okno naleznete ve Windows v nabídce StartOvládací panelySíťová připojeníProtokol TCP/IP a kliknutím na tlačítko Vlastnosti.

Kontrola parametrů a řešení problémů

Někdy se může stát, že máte s instalací problémy, ať již s částí kabeláže nebo s částí konfigurace připojení na vašem PC. Co v takovém případě dělat? Prvním krokem by mělo být prostudování všech dodaných materiálů, manuálů, brožurek a CD. Možná v těchto materiálech najdete odpověď na vaši otázku nebo řešení vašeho problému. Pokud vám ale ani toto nepomůže, pak kontaktujte providera na jeho helpdesk a žádejte konzultaci problému a jeho řešení. To, jakých rychlostních parametrů nové připojení dosahuje, si můžete ověřit třeba pomocí speedmeteru na Lupě. Nutno podotknout, že nikdy nedosáhnete objednané rychlosti, neboť staré vedení kabeláže a další vlivy zpomalují celkovou rychlost.

Jak zapojit více PC a sdílet data pomocí ADSL routeru

Pokud chcete připojit více počítačů k Internetu, je nutné zakoupit další ethernetové kabely a propojit další PC s ADSL routerem. Na těchto počítačích musí být stejná automatická konfigurace sítě a Internet by pak měl ihned po připojení fungovat. Připojení se pak dynamicky rozděluje mezi počítače dle požadavků zasílaných z těchto PC. Otázkou ale zůstává, jak využít ADSL router ke sdílení dat mezi počítači. Pokud kliknete na položku Okolní počítače (nebo také Místa v síti) a nezobrazí se jiné, další PC, pak je s největší pravděpodobností chyba v nastavení skupiny. Pro ideální propojení je nutné, aby byly počítače ve stejné skupině. Nastavení a změnu skupiny provedete pomocí kliknutí pravým tlačítkem na Tento počítač (nebo Počítač ve Windows Vista). Zde vyberte položku Vlastnosti a přejděte na záložku Název počítače. Název může být libovolný (tedy různý na jednotlivých počítačích. Skupina ale musí mít shodný název. Změnu provedete kliknutím na tlačítko Změnit. Pro dokončení proveďte restart systému. Dlužno dodat, že je na jednotlivých počítačích nutné povolit sdílení souborů a složek ve FirewalluCentru zabezpečení a dále nastavit složkám sdílení. Totéž platí pro tiskárny a další zařízení.

Změna názvu počítače a skupiny

Změna názvu počítače a skupiny (klikněte pro zvětšení)

A tím jste úspěšně porozuměli, vybrali si a instalovali ADSL připojení. Gratulujeme a přejeme příjemné a užitečné zážitky při brouzdání světem Internetu!

Jak být na Internetu v bezpečí?
Ikona - bezpečnost
Pro klidné užívání internetové sítě se vyplatí myslet na bezpečnost. Zprovoznění ADSL přípojky je ideální chvíle pro zabezpečení vašeho počítače před odvrácenými stránkami Internetu, jako jsou viry, trojské koně, útoky apod. Užíváte-li na svém počítači operační systém Windows, připravili jsme pro vás další tutoriál, věnovaný jejich zabezpečení i praktickým radám pro bezpečné využívání Internetu. A nebojte, srozumitelnost je i tentokrát zaručena.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).