Hlavní navigace

Programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)

Sdílet

Co je to HDTV

HD ready televizor

Jak už název napovídá, televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) nabízí mnohem kvalitnější podívanou než klasické televizní programy. Obraz u takového kanálu se skládá z většího počtu bodů než u „normální“ televize, ale této výhody si divák užije jenom s televizorem patřičných rozměrů a „HD ready“. Právě tuto zkratku by měl zákazník hledat, pokud se vydá do obchodu s elektronikou a chce přijímat vysílání ve vysokém rozlišení obrazu.

Zatímco běžný televizní obraz tvoří maximálně 720 svislých sloupců a 576 vodorovných řádků, tedy 414.720 bodů (systém PAL běžný v Evropě včetně České republiky), u HDTV to je nejčastěji 1920 sloupců na 1080 řádků, tedy 2.073.600 bodů. Taková kvalita si logicky žádá i výkonnější, ale také dražší přijímače. Většina takových televizorů dnes už má výstupy pro kabelovou přípojku a dokáže přijímat digitální kabelovou televizi bez set-top-boxu. Záleží však na tom, zda se do ní dá vložit modul spárovaný s dekódovací kartou ke sledování konkrétní nabídky kabelové společnosti. V opačném případě se neobejdete bez set-top-boxu s kartou přímo od operátora.

Speciální set-top-box

V České republice se zatím používá jediný typ kabelového set-top-boxu pro příjem digitálního vysílání v HD kvalitě: Handan CV-7000HD (JPG, 1001×617, 89 kB). Nabízí jej společnost UPC, která jako vůbec první v tuzemsku doplnila v únoru 2008 programovou nabídku digitální kabelové televize o skupinu programů HDTV. Nejprve šlo o filmový kanál Voom HD a dokumentární kanál National Geographic Channel HD, později přibyl prémiový filmový kanál HBO HD, připravuje se česká verze Eurosportu HD, nejen s UPC jedná provozovatel filmového kanálu Filmbox HD (dříve známého pod názvem Nonstop Kino HD, který začal vysílat jako první český program v HD verzi již v srpnu 2007).

HDTV programy v českých digitálních kabelovkách
TV Filmbox HD logo
TV2 Voom HD perex
TV2 National Geographic HD perex
TV2 HBO HD CZ logo

Vysílání ve vysokém rozlišení obrazu si už vyzkoušela také televize Nova a první program České televize. Ani jeden z těchto kanálů se ale neobjevil v nabídce digitální kabelové televize. Do budoucna ale nelze vyloučit, že kabelové společnosti nabídnou Novu HD a také Galaxii sport, přejmenovanou na Nova Sport HD. Na vysoké rozlišení by časem mohl přejít také filmový kanál Nova Cinema, který je běžně součástí rozšířených nabídek digitálních kabelových televizí.

Za programy ve vysokém rozlišení obrazu si kabelové společnosti zpravidla účtují vyšší měsíční poplatky než za balíčky programů ve standardním rozlišení, a dražší bývá také pronájem set-top-boxů vhodných pro příjem tohoto typu vysílání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).