Hlavní navigace

Nonstop Kino HD v první komerční nabídce

15. 8. 2007
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Nonstop Kino Autor: 115393
Společnost Mattes AD, která své služby nabízí pod značkou 802.cz, zařadila jako první v České republice do nabídky svého IPTV (televizi přes internetový protokol, známou pod značkou 802.TV) filmový kanál Nonstop Kino HD, který vysílá veškerý svůj obsah ve vysokém rozlišení (HDTV). Přesněji v prokládaném formátu 1080i. Přijde na 360 korun měsíčně.

V současném dění kolem digitalizace se velmi často zapomíná na to, že „digitální“ rozhodně nemusí znamenat „s vyšším rozlišením“. Právě naopak: současné vypínání analogu a přechod na pozemní digitální vysílání je koncipováno jako proces, který zachovává stávající (rozuměj: nízké) rozlišení. Takže lidé, kteří si kromě nových set-top boxů pořídili i nové „HD Ready“ televize, sice mohou od přechodu na digitální vysílání očekávat bezduchý obsah (nejen ve smyslu „bez duchů“), ale nikoli možnost využití dokonalejších zobrazovacích schopností svého nového televizoru.

Snahy o vysílání ve vysokém rozlišení samozřejmě existují, ale ubírají se svou vlastní cestou, do značné míry nezávislou na současné digitalizaci pozemního vysílání. Pomineme-li zahraniční satelitní vysílání, kde je HDTV asi nejdále, byly jedny z prvních tuzemských experimentů s vysokým rozlišením k vidění na loňském Invexu (a zde na Digizone jste se o nich mohli dočíst v této reportáži). Jenže to byly skutečně jen časově omezené experimenty.

První „trvalejší“ vysílání ve vysokém rozlišení spustila Telefónica O2 Czech Republic v rámci své IPTV služby O2TV a v rámci DVB-T (v lokalitách pokrytých digitálním pozemním vysíláním multiplexu společnosti Telefónica O2). Nejedná se ale o přechod na vysoké rozlišení u všech programů, nýbrž jen u programu ČT1. A i v rámci něj mají být jen některé programy skutečně „generovány“ ve vysokém rozlišení již ze studia, zatímco ostatní budou pouze „dopočítány“ na vyšší rozlišení.

Radost z prvního HD vysílání však poněkud kazí poznámka v tiskové zprávě, že jde jen o testovací provoz, a teprve po jeho skončení bude spuštěn provoz řádný, resp. běžný:

Po vyladění služby a ukončení testování dojde k upgradu firmwaru na všech set-top boxech a služba bude uvedena do běžného provozu.

Kde vzít HD obsah?

Už naznačený způsob přebírání HD obsahu programu ČT1 (pouze část v HD, zbytek konvertovaný) dává tušit, že problém je hlavně s obsahem ve vysokém rozlišení: kde ho vzít? Národní televize (ČT, Nova, Prima) se sice hlásí k přípravám přechodu na HD, ale praxe je zatím stále trochu jiná a poněkud se nám posouvá.

Naznačují to ostatně i titulky článků zde na Digizone, které o přípravách informují:

Nova chystá další digitální kanály a HD vysílání (21.3.2007)

Nova i Česká televize připravují testy HDTV. Víme jak (15.5.2007)

Test HD vysílání Novy má začít 1. září, možná se ale opozdí (21.5.2007)

ČT i Nova připravují na brněnský veletrh Invex testy HDTV (22.6.2007)

 

Naštěstí ale nejsou na světě jen tyto televizní stanice. Vedle nich existují i další televizní programy, jejichž producenti také uvažují o přechodu na vysoké rozlišení. A nejen uvažují, ale i podnikají reálné kroky. K prvenství na našem trhu se již v lednu tohoto roku přihlásil program VOOM HD, distribuovaný společností Zonemedia. Z filmových programů se u nás jako první ohlásilo Nonstop Kino HD, připravované a distribuované společností SPI International.

Nonstop Kino HD

O ambicích programu Nonstop Kino HD jste se zde na Digizone mohli dočíst podrobněji v dubnu tohoto roku, v rozhovoru s generálním ředitelem distribuční společnosti SPI International, Ivanem Hroncem. Ten již tehdy zmínil, že řádný provoz programu by měl začít buď v průběhu léta, nebo s počátkem září:

Stanice bude mít dvoufázový start. Testovací provoz a náběhová fáze proběhne v dubnu a květnu. Ostrý provoz začne velmi pravděpodobně v létě nebo v září.

Ona „náběhová fáze“, která měla začít v květnu, se měla týkat dvou operátorů, které ředitel SPI International v uvedeném rozhovoru zmínil v kontextu toho, že s nimi už mají uzavřenou smlouvu. Jednalo se o firmy ProZeta a SelfNet. Vedle toho padlo ještě jméno dvojice Karneval /UPC, která by měla nabídnout celý balík HD programů na podzim, v rámci svého digitálního vysílání.

Nonstop Kino HD

Ještě v průběhu srpna se počet zájemců o vysílání rozrostl o další jméno. Server Parabola informoval o tom, že se na šíření tohoto programu chystá velkoobchodní služba QuickMedia IPTV (testovaná i zde na Digizone):

Nový český filmový kanál Nonstop Kino HD z produkce společnosti SPI International zahájil testování v sítích IPTV operátorů Prozeta a HDD. Zdroj signálu je podle serveru Parabola.cz umístěn v Bratislavě, odkud putuje optickou linkou Prozety do Prahy.

V současnosti se připravují testování na distribučních sítích hlavních partnerů platformy Quick Media IPTV, jimiž jsou net4net/Dial Telecom, Sloane park a ČD-Telematika," uvedl web.

Program bude zařazen do zkušebního provozu prémiové nabídky platformy Quick Media IPTV od října 2007. Do konce roku 2007 se počítá se zařazením dalších tří HDTV programů do této IPTV platformy," napsala Parabola.cz.

802.TV jako první

Rybník všem svým konkurentům nakonec vypálil frýdecko-místecký operátor Mattes AD, který jako první oznámil zařazení filmového programu Nonstop Kino HD do své řádné komerční nabídky. Tu poskytuje formou IPTV, skrze svou službu 802.TV. Ta má základní cenu 870 Kč, v rámci které je již zahrnuto na 37 programů. No a nyní k nim lze, za příplatek 360 Kč (vše včetně DPH), přikoupit právě program Nonstop Kino HD – a to od začátku září.

rozdil v rozliseni SD a HD

Signál programu Nonstop Kino HD bude šířen ve formátu 1080i, tedy v prokládaném režimu, a s rozlišením 1920×1080 bodů, jak již dříve avizoval generální ředitel distributora programu. Použité kódování je MPEG4, konkrétně H.264 (MPEG4 AVC). Zvuk je dle Dolby Digital 5.1. a jazykové stopy by měly být k dispozici v češtině, polštině i maďarštině.

V konkrétním případě služby 802.TV je ale zapotřebí použít set-top box dodávaný poskytovatelem služby. Jde o výrobek společnosti Motorola, řady VIP 1900, konkrétně model Motorola VIP 1920–9T. Jde o IPTV set-top box s podporou SD i HD, MPEG2 i MPEG4 a také s podporu zemského digitálního vysílání, skrze zabudovaný DVB-T tuner. Zákazníci služby 802.TV jej dostanou za 1 Kč. Zájemci o kvalitnější STB si mohou připlatit 5 990 Kč vč. DPH za typ Motorola VIP1970–9TDB, který obsahuje hned dva DVB-T tunery a hlavně také pevný disk 160 GB pro možnost nahrávání pořadů (technické specifikace zde – PDF, 90kB)

Stávající uživatelé služby 802.TV (jejichž počet není znám) až dosud používali set-top boxy od společnosti Amino. Vzhledem k přechodu na novou platformu jim prý budou jejich stávající set-top boxy zdarma vyměněny za nové, od společnosti Motorola.

Dostupnost

Pro zájemce o sledování programu Nonstop Kino HD v rámci služby 802.TV je vhodné dodat, že tato IPTV služba patří mezi ty, které jsou poskytovány po optické infrastruktuře příslušného operátora (tj. společnosti Mattes AD). V tomto ohledu se tedy liší od IPTV služeb 02TV (v podání Telefóniky O2 CR) a Volný TV (od Volného), které ke svému fungování využívají technologii ADSL, instalovanou nad místními smyčkami.

Ovšem shodně se všemi  ostatními, dosud spuštěnými službami IPTV je i služba 802.TV omezena jen na vlastní sít svého poskytovatele. Jinými slovy: zájemce se musí nacházet v oblasti, kterou síť poskytovatele pokrývá. V konkrétním případě poskytovatele Mattes AD a jeho služby 802.TV jde o lokality na Moravě: Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Frenštát pod Radhoštěm (přesnější vymezení). Celkově by se mělo jednat o cca 53 000 zásuvek (z nichž asi 11 000 už využívá některé služby od Mattes AD).

Jak ale zaznělo na včerejší tiskové konferenci, právě v těchto dnech „spouští“ společnost Mattes AD svou optickou síť i v části Prahy 13, konkrétně na sídlišti Nové Butovice. Mělo by se jednat o 600 zásuvek, nejspíše i v lokalitách, kde už své (kabelové) sítě má společnost UPC. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak se bude tato konkurence vyvíjet.

Jen pro úplnost je vhodné dodat, že optická síť společnosti Mattes AD je vedena až k domu, ale dále rozvody pokračují již po metalice. Nejde tedy o variantu „optiky až do bytu“, resp. FTTH (Fiber to the Home ), ale o varianty FTTC (Fiber to the Curb). I tak je ale každá zásuvka v bytě, v posledním úseku, realizovaná již po metalickém vedení, dimenzovaná na 100 Mbit/s (na Ethernetu). Nicméně společnost Mattes AD prý ve dvou nových lokalitách plánuje i variantu „optiky až do bytu“, na bázi pasivní optické sítě.

Další služby

Petr Poboril

Představitelé společnosti Mattes AD na včerejší tiskové konferenci zmiňovali i další „televizní“ služby, které jsou schopni svým IPTV zákazníkům nabízet. Jde například o služby VoD, v podobě přístupu do videopůjčovny Kinománia, který má být integrován do přístupového portálu pro IPTV zákazníky. Vedle toho pak provozují i VoD službu vlastní provenience, nabízející video obsah pro dospělé. O žádné z těchto dvou služeb (tedy ani o vazbě na Kinománii) však není na webu 802.cz ani zmínka.

Další zajímavostí, která včera zazněla, je záměr zřídit a provozovat vlastní televizní program, zaměřený hlavně na zpravodajství z regionů, kde Mattes AD působí. Podobně jako to dělají například kabeloví operátoři. Nicméně platná legislativa znemožňuje provozovatelům sítí elektronických komunikací takovéto programy vytvářet (resp. získat na ně licenci), a tak to nejspíše bude muset být řešeno nějakým outsourcingem: samotný program bude připravovat nějaký jiný subjekt.

A když už jsme u legislativních perliček: naše současné zákony neumožňují získat registraci pro čistě digitální převzaté vysílání. Právě společnost Mattes AD měla kvůli tomu v minulosti určité problémy, které se nakonec v květnu vyřešily získáním příslušné registrace. Nicméně, přesně v duchu přísloví o nasycení vlka a zachování integrity kozy, prý musel Mattes AD nejprve začít vysílat také analogově. Pro zemské analogové vysílání by nedostal potřebné kmitočty, a tak vysílá analogově alespoň po kabelu. Nejspíše do nějakého rozvodu společné televizní antény, alespoň v jedné lokalitě.

Analogové vysílání, jako nutná podmínka pro možnost vysílat digitálně, je skutečně perlou. Bohužel zdaleka ne jedinou, kterou naše televizní a rozhlasová legislativa přináší. Ale to by bylo zase na jiné povídání.

Cena?

Na závěr se ještě zastavme u cenového aspektu. Je příplatek ve výši 360 Kč za program Nonstop Kino HD moc, málo, nebo „akorát“?

Soudě podle ankety, která proběhla za tímto článkem (s distributorem tohoto programu), by částku vyšší než 300 Kč bylo ochotno zaplatit jen pouhé 1 procento respondentů (odpovědělo 252 čtenářů). Na druhou stranu právě v tomto článku zaznělo, kolik si za tento program účtuje sám distributor: 200 Kč na diváka. A to nejspíše ještě bez DPH, zatímco koncová cena programu v rámci služby 802.TV, ve výši 360 Kč, je už včetně DPH.

ebf 24 - tip duben

Jenže provozovatel IPTV služby, který tento program dopravuje svým zákazníkům, s tím má ještě řadu dalších výdajů. Kromě těch „technických“ i na marketing, billing atd. A určitě si také chce něco vydělat.

Osobně se obávám, že i tento cenový aspekt výrazně ovlivní nástup HD programů. Jeho zpomalením.

Jak hodnotíte cenu 360 Kč za Nonstop Kino HD?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).