Hlavní navigace

Jak přijímat DVB-C

Sdílet

Co to je „kabelový set-top-box“

Set-top-box pro příjem digitální kabelové televize je od klasického set-top-boxu pro pozemní digitální vysílání liší. Pro laika je důležité, aby při výběru tohoto přijímače našel na krabici zkratku DVB-C, která potvrzuje, že jde skutečně o kabelový set-top-box. Na jiný druh přijímače, například DVB-T (pozemní příjem) nebo DVB-S (satelit) kabelové vysílání přijmout nelze. Většině zájemců ale set-top-box dodá přímo provozovatel digitální kabelové televize.

Handan CV-5000 zepředu

Nejčastější typ kabelového set-top-boxu v České republice: Handan CV-5000

Základním a nejpoužívanějším typem kabelového set-top-boxu v České republice je korejský Handan CV-5000. Používá ho například UPC, ale také jihomoravská společnost Self servis, jihočeský Elsat, firma Satt ve Žďáru nad Sázavou. Přijímač umožňuje prosté sledování televizních programů ve standardním rozlišení obrazu, elektronického programového průvodce (EPG) a poslech rádií přes kabel. Určitou nadstavbou tohoto modelu je Handan DCX 6000 C Twin s vestavěným pevným diskem o kapacitě 160 GB, který umožňuje nahrávat a následně upravovat a archivovat pořady.

Handan CX-6000 DVR zepředu

Kabelový set-top-box Handan CV-6000 DVR s pevným diskem na nahrávání funguje jako digitální videorekordér

Třetím typem kabelových přístrojů Handan na českém trhu je Handan CV-7000HD, který umožňuje sledovat televizní programy ve standardním i vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Tento set-top-box nabízí například společnost UPC, která šíří několik programů ve vysokém rozlišení. Kromě přijímačů Handan jsou na českém trhu dostupné kabelové set-top-boxy německého výrobce TechniSat. Základní přijímač TechniSat MF4K testuje rovněž UPC a chystá se ho nabídnout zákazníkům.

Handan CV-7000HD

Kabelový set-top-box Handan CV-7000HD umožňuje příjem programů ve standardním (SDTV) i vysokém (HDTV) rozlišení

Přístupová karta k programům

Pokud nechcete sledovat jenom základní (povinné) české programy, potřebujete pro příjem digitální kabelové televize dekódovací kartu. Vydává ji provozovatel služby a většinou bývá spárovaná se set-top-boxem. To znamená, že si nemůžete sami koupit kabelový set-top-box a k němu si od operátora pořídit kartu. Nefungovala by v něm. Dekódovací karta má načtenou vaši programovou nabídku a k programům, které si neplatíte, vás nepustí. Stejným způsobem jsou kódované i placené satelitní služby (více o nich v příloze DigiZone.cz o satelitní televizi).

TechniSat Digit MF4-K shora

Kabelový set-top-box TechniSat Digit MF4-K, další ze základních přijímačů digitální kabelové televize, o kterém uvažuje např. UPC

Pokud se provozovatel digitální kabelové televize rozhodne upravit programovou nabídku a obmění složení balíčků, které přijímáte, není třeba měnit dekódovací kartu. Změna proběhne automaticky. Nové programy, pakliže mají být obsaženy ve vašich balíčcích, se načtou samy při zapnutí televizoru a set-top-boxu.

Jde to i bez set-top-boxu

Digitální kabelovou televizi lze přijímat i bez kabelového set-top-boxu. Umožňují to integrované digitální televizory, které podporují standard DVB-C. Tyto televizory ale musí obsahovat zdířku pro modul s dekódovací kartou. Modul a karty bývají spárované přímo od provozovatele kabelovky, podobně jako to bývá u karet a set-top-boxů. Bez modulu by digitální televizor rozluštil pouze volně šířené základní české programy. Moduly s kartami chce ještě v letošním roce nabídnout kabelová společnost UPC, která už úspěšně otestovala integrované digitální televizory Sony Bravia.

Sony Bravia

Integrovaný digitální televizor Sony Bravia s tunerem pro kabelové digitálním vysílání

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).