Nechali jste se strhnout vlnou zájmu o trojrozměrnou televizi a už doma máte 3D zobrazovač včetně brýlí, popřípadě odpovídajícího přehrávače? Ani přesto nemusíte mít se 3D zobrazováním vyhráno. Můžete mít totiž některou oční vadu a trojrozměrný obraz na vás nebude fungovat. Informují o tom webové stránky www.ulekare.cz.
ČTĚTE TAKÉ: Přichází 3D televize. Jak funguje trojrozměrné zobrazování?
3D verze Avatara se skládá ze dvou obrazů promítaných na plátno a každý z těchto obrazů vnímáme jedním okem a do jednolité trojrozměrné podívané jsou pak obrázky spojovány až díky našemu mozku. Pro mozek je však velmi obtížné nebo rovnou nemožné spojit oba obrazy, pokud jeden z nich není okem vnímán zcela správně,
uvádí zdravotnický portál ulekare.cz. Je tedy jasné, že pokud máte některou z očních vad, nemusí vám pomoci ani některé zobrazovací zařízení.
K TÉMATU: Technický šéf Primy: sledování 3D televize by mohlo poškozovat zrak
Podle webových stránek, které citují odborný portál Medicalnewstoday.com, má až 56 % diváků ve věku 18 až 38 let určitou poruchu očí, která zabraňuje sledování oběma naráz. 5 % diváků pak trpí tupozrakostí. Otázku zdravotní nezávadnosti 3D zobrazování pro některé jedince, si položil ne nedávném Kulatém stole DigiZone.cz také technický ředitel televize Prima Patrik Slavík. Zmínil především děti, které z tohoto hlediska považuje za nejrizikovější skupinu.