Hlavní navigace

3D zobrazování nemusí být požitkem pro každého

3. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 5. 2010

Nechali jste se strhnout vlnou zájmu o trojrozměrnou televizi a už doma máte 3D zobrazovač včetně brýlí, popřípadě odpovídajícího přehrávače? Ani přesto nemusíte mít se 3D zobrazováním vyhráno. Můžete mít totiž některou oční vadu a trojrozměrný obraz na vás nebude fungovat. Informují o tom webové stránky www.ulekare.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Přichází 3D televize. Jak funguje trojrozměrné zobrazování?

3D verze Avatara se skládá ze dvou obrazů promítaných na plátno a každý z těchto obrazů vnímáme jedním okem a do jednolité trojrozměrné podívané jsou pak obrázky spojovány až díky našemu mozku. Pro mozek je však velmi obtížné nebo rovnou nemožné spojit oba obrazy, pokud jeden z nich není okem vnímán zcela správně, uvádí zdravotnický portál ulekare.cz. Je tedy jasné, že pokud máte některou z očních vad, nemusí vám pomoci ani některé zobrazovací zařízení.

BRAND

K TÉMATU: Technický šéf Primy: sledování 3D televize by mohlo poškozovat zrak

Podle webových stránek, které citují odborný portál Medicalnewsto­day.com, má až 56 % diváků ve věku 18 až 38 let určitou poruchu očí, která zabraňuje sledování oběma naráz. 5 % diváků pak trpí tupozrakostí. Otázku zdravotní nezávadnosti 3D zobrazování pro některé jedince, si položil ne nedávném Kulatém stole DigiZone.cz také technický ředitel televize Prima Patrik Slavík. Zmínil především děti, které z tohoto hlediska považuje za nejrizikovější skupinu.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).