Hlavní navigace

3TS a Cisco mají na investice ve střední Evropě připraveny tři miliardy korun

Martin Vyleťal

Společnost 3TS Capital Partners, která v minulosti investovala třeba do e-shopu Mall.cz či systému Piano, rozjíždí nový fond. Investovat chce až do pěti projektů ročně.

Doba čtení: 2 minuty

Pro 3TS Capital Partners je fond s názvem TCEE III už čtvrtým v pořadí. Na investice v regionu střední a východní Evropy, do které se kromě pobaltských zemí Polska, Česka, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Rumunska a Bulharska řadí také Turecko, je zatím k dispozici 103 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy Kč).

Největším investorem do TCEE III patří IT gigant Cisco. Ten s 3TS spolupracuje dlouhodobě. Byl mimo jiné také největším z investorů v Technology in Central and Eastern Europe Fund S.C.A. SICAR, který v roce 2012 vložil 2 miliony eur do slovenského projektu zpoplatnění obsahu Piano. Kromě Cisca jsou v TCEE III finančně zainteresovány ještě maďarská banka OTP, Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Evropský investiční fond (EIF).

Objem dostupných finančních prostředků v TCEE III se může ještě navýšit. Zástupci 3TS Capital Partners se totiž nechali slyšet, že usilují o zapojení dalších investorů, kteří by do fondu vložili své peníze. 3TS plánuje v regionu investovat ročně do třech až pěti projektů, přičemž velikost jedné investice by se měla pohybovat v rozmezí dvou až osmi milionů eur (55 až 220 milionů Kč).

Skupina 3TS v regionu střední a východní Evropy od roku 1999 investovala do více než čtyřiceti firem, přičemž polovinu z nich se podařilo prodat a investici tak zhodnotit. Za posledních 15 let se 3TS podařilo do regionu přivést investiční kapitál převyšující 300 milionů eur.


Autor: 3TS

Fondy spravované 3TS v minulosti investovaly v Česku například do společnosti Systinet Romana Staňka či firmy Netretail Holding, která provozuje internetový obchod Mall.cz. 


Autor: 3TS

TCEE III se bude zaměřovat na projekty z oblasti médií a komunikací, technologií a Internetu a technologicky orientovaných služeb. Zástupci Cisca by rádi viděli investice do projektů, které zapadají do konceptu Internetu všeho. Cisco totiž věří, že v následujících letech se k Internetu začnou připojovat věci, které jsou zatím offline a vidí v tom ohromný potenciál. Internet všeho má podle studií Cisca v následujících deseti letech potenciál zvýšit firmám zisky až o 14 bilionů dolarů a veřejnému sektoru přinést až 4,6 bilionů dolarů, například díky úsporám spotřeby energií, inteligentním parkovacím systémům či lepšímu využití práce na dálku.

Našli jste v článku chybu?