Hlavní navigace

60 minut s Googlem

11. 1. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Další zajímavé informace ze zákulisí firmy Google přinesl americký pořad 60 minutes. Video ukazuje psy a bicykly v kanceláři, místo židlí se běžně sedí na balónech. Samozřejmostí je podpora sportu, jídlo zdarma, časté večírky a společné lyžování celé firmy. Styl firmy je jasný: přijít s něčím novým, a na to potřebuje tvořivé lidi.

Jedním z dalších revolučních objevů, který Google chystá, je automatický překlad do libovolného jazyka. Pokud se jim podaří tuto technologii uvést do praxe, setřou se omezení zaviněná neznalostí cizích řečí. Budete moci vyhledávat informace z celého světa a číst je ve svém rodném jazyce. Již mnohokrát jsem narazil na stránky, které byly ve španělštině, francouzštině a nebo dokonce čínsky. Bohužel jsem se s nimi musel rozloučit. Po nasazení strojového překladače si nalezený dokument necháte přeložit. Nebo se vám budou všechny stránky zobrazovat ve stejné řeči, kterou používáte pro rozhraní vyhledávače Google.

1469
Na těchto počítačích Google běží

Je možné, že tato aplikace zcela změní přístup ke studiu cizích jazyků. Psaní domácích úkolů do angličtiny bude hračkou, bude stačit napsat domácí práci česky a Google to přeloží sám. Internet celého světa přístupný v libovolném národním jazyce je velmi lákavá nabídka a myslím si, že by ji ocenil každý.

Prohledávání televize a videa

Kromě textů a obrázků se pomalu objevují i vyhledávače koketující s prohledáváním zvuků. Google si vzal těžší oříšek a chce prohledávat videosekvence a televizní pořady. Konkurence nespí a chce realizovat prohledávání na základě přepisů vytvořených z videa. Domnívám se, že by bylo proti filosofii firmy Google záviset na lidském faktoru. U jejich řešení bych spíše předpokládal strojové rozpoznávání řeči a její automatický přepis do textového obsahu. Možná dokonce ve spojení s analýzou obrazu. Jak bude výsledný produkt vypadat, mohu jenom hádat, ale zcela jistě opět překvapí.

Zjištění nejlevnějšího výrobku

I nakupování chce udělat Google po svém. Ve vysílání byl zmíněn přístroj pomáhající při nákupech. Vydáte se do nějakého obchodu, ale cena se vám bude zdát příliš vysoká. Vytáhnete z kapsy přístroj, který budete mít s sebou, a přejedete přes čárkový kód výrobku. Na displeji se zobrazí prodejny v nejbližším okolí, které nabízí stejný výrobek za levnější ceny. Pokud se vám tato úspora vyplatí, vydáte se do nalezeného obchodu a nakoupíte tam.

Pod tímto přístrojem si, podle mě, můžete představit některý z budoucích mobilních telefonů (proč nosit něco navíc). Když může mobil obsahovat fotoaparát, infračervené rozhraní nebo bluetooth, tak proč by tam nemohla být i čtečka čárkových kódů. A se starším mobilem budete nuceni opsat jen pár čísel čárkového kódu navíc.

Již nyní nabízí Google betaverzi služby Froogle. Ta je určena pro fulltextové prohledávání nabídky velkého množství obchodů. Vyhledané výrobky můžete porovnávat, pročíst si recenze, rozhodnout podle nejlepší ceny a online objednat. Ne vše lze nakoupit z pohodlí domova a pro některé výrobky si jistě ještě rádi zajedete osobně. Zjišťování nejlevnější ceny v obchodě bude jenom malé rozšíření, které bude nakupujícím pomáhat i mimo Internet. Bude tak udržováno spojení s uživateli služby Froogle i mimo Internet. Podobně se o to pokouší již spuštěná služba Google SMS. Ta umí přes mobilní telefon pokládat dotazy do vyhledávače a během několika minut zobrazit výsledky. Zatím je její použití limitováno jen na USA.

KeyHole v praxi

Minulý rok zakoupil Google program KeyHole. Jedná se o komerční placenou službu, která integruje družicové snímky celého světa na jeden glóbus. Instalace KeyHole používá například televizní stanice CNN při svém zpravodajství k zobrazení ilustrativních map. Rychlé nalezení libovolné adresy a znalost i malých měst v České Republice není to jediné, co tento program dokáže. Za pomoci externích zdrojů umí na mapě vizualizovat libovolná data.

V úvodu pořadu bylo demonstrováno interní využití tohoto programu. Google na mapě světa zobrazuje aktuální počet vyhledávání na celém světě. Na každém místě světa je zobrazen sloupeček, ilustrující množství položených dotazů na adrese www.google.com. Barevně jsou údajně odlišeny jednotlivé jazykové mutace zadávaných dotazů. Denně se na celém světě vyhledávají asi 2 miliónů dotazů. Předpokládám, že tato poutavá obrazovka je nejen v pracovně Larryho a Sergeye, ale že uvítá i návštěvníky Googleplexu na některé recepci.

1474
KeyHole statistika hledání – pohled na Severní Ameriku

Pokud máte zájem, můžete si stáhnout zkušební verzi programu a jeden týden si ji zkoušet. Osobně jsem byl dost rozčarován z toho, že zatím je satelitními snímky pokryt hlavně sever Ameriky a velmi malá část zbytku světa. Databáze je postupně rozšiřována a určitě se dočkáme kompletní mapy světa. Na druhou stranu jsem si vychutnal uživatelské rozhraní a vizuálně propracované přesuny na vyhledané místo a přelety nad krajinou.

Kanceláře

Googleplex – komplex, kde pracují zaměstnanci firmy Google, nepřipomíná tradiční kancelářské prostory. Pokud se zastavíte na návštěvu, tak vám to připomene spíš univerzitní prostředí.

Balóny místo klasických kancelářských židlí, volně pobíhající psi a pohodová atmosféra. Vše jenom podporuje tvořivou náladu a umožňuje každý měsíc (někdy i několikrát) přicházet s nějakou novinkou. O zaměstnance je postaráno i po stravovací stránce. Veškeré jídlo je v jídelně zdarma a výběr je z několika světových kuchyní. A že na tom firma tratí? Není pravda, jídlo zdarma nenutí lidi cestovat nikam mimo a neztrácet čas. Po jídle se mohou ihned vrátit zpět ke svým rozpracovaným projektům.

1471
Zde se mohou stravovat zaměstnanci

Oproti tradičnímu přístupu firem je netypické i časté pořádání různých party. Podpora sportu je na každodenním pořádku. Uvnitř ping pong, venku se hraje volejbal. Celá firma jezdí na lyže. Sergey doufá, že se podaří vyrazit na lyže dokonce s třemi tisíci zaměstnanci dohromady.

Šéfové firmy

Ve třiceti letech mají každý šest miliard dolarů. Jejich nazírání na svět to ale nezměnilo. Nekupují si drahá auta, nechodí v luxusním oblečení – zůstávají na zemi. Při rozhovoru Sergey tvrdil, že za své peníze si v poslední době pořídil jen neformální tričko, co měl na sobě.

1472
Páni majitelé

Dovolil bych si pochybovat, že bydlí v práci. Pravděpodobně má někde koupené i nějaké bydlení. A nebo si jen spoří na důchod. :-) V rozhovoru při vstupu firmy Google na burzu vtipkoval s Larrym před novináři ověšenými nejmodernějšími fotoaparáty – „Tak kterou kameru si máme tady z těch koupit?“ :-)

Sergey Brin

Narozený v Rusku. Inteligenci mají v rodině: otec je profesorem matematiky. Na rozdíl od Larryho je více společenský a někdy i showman. Před vedením Googlu se zabýval i gymnastikou a dokonce se učil i nějaké cirkusové kousky.

Kvůli nedostatku času má stále nedokončený doktorát. To vadí jeho matce, která mu to téměř každý týden připomíná.

Larry Page

Ačkoliv vypadá podobně jako Sergey, je velice plachý, téměř úplný introvert. Jeho rodina také nezůstává s inteligencí pozadu, jeho otec je profesorem informačních technologií.

Ačkoliv mají rozdílné povahy, stále spolu sdílí jednu kancelář jako za doby svých počátků. Veškerá zásadní rozhodnutí činí jedině dohromady.

Zajímavé je, že i v dnešní době schvalují nástup každého nového zaměstnance osobně. Najímá se denně 25 nových lidí, takže se musí docela otáčet. A přijímat tolik lidí taky není úplně jednoduché, zvlášť když je Google tak vybíravý. Denně jsou do Googlu zasílány tisíce životopisů, ty musí někdo pročíst a reagovat na ně. Pro žadatele to taky není žádný med. Jeden z posledních zájemců absolvoval 14 pohovorů, než dostal práci, a to byl najímán do oddělení public relations!

Google se snaží chovat netypicky při všem, tedy i při získávání nových mozků do firmy postupuje zajímavě. Před nějakou dobou v několika magazínech vyšel GLAT – Google Labs Aptitude Test. Složité problémy měly sloužit k přilákání chytrých lidí, pro které jejich řešení zábava.

Styl Googlu

Jak jste si již určitě stačili všimnout, je styl firmy nyní jednoznačný. Na svět jsou pouštěny produkty v betaverzích a následně modifikovány podle připomínek jednotlivých uživatelů.

ebf - tip - debata

1473
Venkovní posezení v Googleplexu

Do dnešního dne neměl Google žádnou reklamní kampaň v televizi. Celá jeho popularita se šíří sama mezi lidmi na celém světě.

Která služba Googlu spatří světlo světa jako první?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor studuje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a pracuje jako programátor.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).